Her daim formda görünümü ve güncel sağlık bilgilerine hayran olduğumuz Dr. Ender Saraç, siz değerli ‘Yüksek Topuklar’ okuyucuları için nezle ve soğuk algınlıklarına çok özel bir çay tarifi verdi! Dr. Ender Saraç,  ‘Yüksek Topuklar’ okuyucuları için sunduğu çay tarifiyle vücudumuzu kışa hazırlamamıza yardımcı oluyor.

Nezleye iyi gelen çay tarifi:

Malzemeler: 1 çay kaşığı ekinesya, 1 adet tane karanfil, 1 tutam hibiskus, 1 çay kaşığı kuşburnu, 1 tatlı kaşığı kadar ıhlamur, 1 parmak ucu kadar kök zencefil.  

Hazırlanışı: Hepsini 2-3 dakika kaynatın. 2-3 dakika demleyin ve içine ince bir dilim limon koyun. Az şekerli, hatta şekersiz olarak için. Bu çayı günde 2-3 fincan içebilirsiniz.

Çay tarifi

Nezle olmamak için sağlıklı tavsiyeler:

Sonbaharda soğuyan havalar nedeniyle vücudumuz dengeyi bulmakta zorlanıyor. Özellikle çok yorulduğumuz ve ayaklarımızı üşüttüğümüz günlerde vücudumuz hassaslaşır. Çok pratik bir yolla 10-15 dakika içinde günün yorgunluğunu atabilir, soğuk etkisinin vücuda girişini, grip-nezle olmayı önleyebilirsiniz. Büyükçe plastik bir kabın içerisine 3-4 litre sıcak su, 2 çorba kaşığı tuz koyun ve ayaklarınızı içine batırarak 10-15 dakika sessiz kalın. Eğer bunu yapmadan önce ayak tabanlarınıza 3-4 dakika ılık susam yağıyla masaj yaparsanız ve bir battaniyeye sarılıp gözlerinizi kapatırsanız kaybettiğiniz enerjiyi süratle geri toplarsınız.

Çay tarifi ve sağlıklı tavsiyeler için başta Dr. Ender Saraç ve Hay Sağlık Merkezi’ne teşekkür ederiz.

sarimsak