kadinhastaliklariBedenimizi ve sağlığımızı en iyi biçimde koruyabilmek için, sağlığımızı etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Kadın sağlığı ve kadınlara ait hastalıları sizin için araştırdık. Kadınlarda en sık görülen hastalıkları şöyle sıralayabiliriz.

Ağrılı İlişki

Diğer adı disparoni olan bu hastalık, ağrılı cinsel ilişki anlamına geliyor. Fizikselden psikolojiğe kadar değişebilen sebepler içeriyor. Sorunu ortadan kaldırmak için, öncelikle sebebi bulmak gerekiyor.

Kadın Hastalıkları Nelerdir?

[wp_ad_camp_2]

Pelvik ağrı

Pelvik ağrı; yumurtalıkların, fallop tüpleri, serviks, uterus, vajina, rektum ya da alt bağırsaklarda bulunan organların birinde bir sorun olabileceğini gösteriyor. Yaygın nedenleri ise yumurtalık kistleri, endometriosis ve miyom olarak sıralanabilir.

Pelvik Bozukluklar

Yukarıda sözü edilen tüm pelvik bölge arasındaki bozukluğu ifade eder. Yaygın pelvik bozukluklar şunları içerir:

  • Kabızlık, ishal ve şişkinlik gibi bağırsak hastalıkları
  • İdrar yolu enfeksiyonları
  • İdrarını tutamamak
  • Uterus miyomları
  • Rahim sarkması

Kadınlarda İdrar kaçırma!

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Şankroid, klamidya enfeksiyonu, gonore, genital herpes, genital siğiller ve HPV virüsü, cinsel yolla bulaşan hastalıklardır. Bu hastalıklar hakkında iyi bilgilenmek ve kendinizi korumayı öğrenmek gerekir.

Vulvodini

Kronik ağrılı bir kadın hastalığıdır. Bu ağrıya nedne olabilecek etkenler içinde mantar tedavisi, HPV enfeksiyonları ve yaralanmalar olabilir. Vulva ağrısı belirtileri yanma, batma hissi ve keskin bir ağrıdır. Bariz bir neden belirlemek pek mümkün değilidir.

Vajinal mantardan nasıl kurtulursunuz?

Vajinit

En yaygın mantar enfeksiyonudur. Kelime anlamıyla iltihabi demektir. Yanma ve kaşıntıyla birlikte, kokulu akıntıyla kendini belli eder. Genellikle bir enfeksiyon veya kötü beslenmeyle tetiklenebilir.