Kişisel gelişim kitapları okumayı seviyorum. Daha iyi bir insan olmak, hayatın hakkını vermek, iç huzuru yakalamak için bana yardımcı oluyor. Şimdiye kadar okuyup tavsiyelerini uyguladığım ve fayda gördüğüm kişisel gelişim kitaplarını anlatmak istiyorum.

Başlarken, önemli bir bilgi vereyim: Kitap okumak çok güzel. Bununla beraber kitaptaki tavsiyeleri de uygulamak gerekiyor. Öğrendiklerimizi, ancak deneyimleyerek bir yaşam şekline dönüştürebiliriz.

Teşekkür yürüyüşünü öğrendim!

Sahaftan, “Günde 10 dakika hayatınızı değiştirebilir” isimli bir kişisel gelişimi kitabı aldım. Hayatımızdaki sorunları çözmek üzere birbirinden güzel tavsiyeler var. Bunlar içinde en çok “teşekkür yürüyüşü” tavsiyesini sevdim.

Peki, bu ne demek oluyor? Yürüyüşe çıkıyorum ve 10 dakika boyunca sahip olduğum, olmadığım için her şey için şükrediyorum. Önceleri sağlığım, ailem, işim gibi şükürlerim olurken gözlerim, ayaklarım, yürüyebilmem gibi en ince noktaya kadar şükrediyorum.

Mükemmel olmamayı öğrendim!

Kendimi tanıyorum: Uzun yıllar boyunca mükemmel kadın olmak için kendimi paraladım. Ancak, verdiğim onca emeğe rağmen hüsrana uğradım. Sonra, Candan Ünal’ın “Mükemmel Kadın Olmayın” kitabını okudum, hayata bakışım değişti!

Karşımdaki insanın üzerine çok fazla düşmek, onun sorumluklarını üstlenmek, dört dörtlük olmaya çalışmak sadece yoruyordu. Ben, bu şahane kitap sayesinde hem kişiliğim hem ilişkilerim için kıymetli bilgiler öğrendim.

Fazlalıklardan kurtulmayı başardım!

Dolabımda giymediğim onlarca kıyafet, banyomda bir gün kullanırım dediğim kozmetik malzemeler vardı. İhtiyacım olmayan birçok alışveriş yapıyordum. Kazancımı bunlara yatırıyordum. Ay sonunda kredi kartı ekstresi gelince, kalbime ağrılar giriyordu.

Bir gün “Hayata Yer Aç” isimli sadeleşme rehberini okudum. Fazlalıklardan kurtulmayı, gerçek ihtiyaçlarımızı alışverişle değil sevgiyle karşılamayı anlatıyordu. Önce evimdeki fazlalıkları temizledim ve sonrasında bilinçli alışveriş yapmaya başladım hatta alışveriş yapmamaya!

Aşk olmayı öğrendim!

En güzelini, en sona sakladım! Büyükada İskelesi’nde vapur beklerken, Hande Akın’ın “Aşk Ol” isimli kitabını buldum. Gerçek hayat hikayesini anlatırken, okuyucularına şifalandıran tavsiyeler sunuyor. Hande Akın’ın yolculuğu beni çok etkilendi.

İç huzurun, mutluluğun, kendine ve kadere güvenin tarifini sadelikle yapıyordu. Ben bu kitabı çok sevdim. Hayatıma gerçek sevgi, vefa, dostluk ve aşk getirdi…