Diş beyazlığı denilince akla, reklamlarda bize en güzel haliyle gülümseyen insanlar geliyor. Elbette herkesin hayali inci gibi görünen dişlere sahip olmaktır. Ancak herkesin dişlerinde benzer beyazlığı yakalamak pek mümkün olmuyor.

Yıllar içinde yanlış kullanımdan, bakımsızlıktan, düzenli fırçalama alışkanlığı edinilmediği için, sigara ve diğer yiyeceklerden dolayı dişler sararır. Bu görüntüden rahatsız olanlar için elbette bir diş hekimine başvurarak temizletmek en iyi yöntemdir.

Ancak senede bir kere bu yönteme başvursanız bile, sizin evde bu temizliği devam ettirmeniz gerekir çünkü dişlerinize bakmadığınız sürece, dişleriniz yine benzer lekelere ve sararmalara maruz kalacaktır.

Sizler için en iyi diş beyazlatma ürünlerini araştırdık. Piyasadaki ürünleri gözden geçirdik ve bazı sonuçlar elde ettik. En iyi diş beyazlatma ürünleri şöyle sıralanabilir:

 1. Diş hekiminde profesyonel beyazlatma
 2. Kişiye özel plakalar ile ev tipi beyazlatma
 3. Hazır kaşıklı beyazlatma plakaları
 4. Diş Macunları

Diş hekiminde profesyonel beyazlatma

Klinikte lazer yardımıyla yapılan bir beyazlatma uygulamasıdır. Ağartıcı ilaç, bu işlem hakkında eğitimi olan uzman tarafından uygulanır. Belli bir süre boyunca, lazer dişlerin üzerine tutulur.

Lazer ışığı dişleri beyazlatmaya yaramaz. Üste sürülen maddenin kimyasal reaksiyona girerek, beyazlatma işlemini yapabilmesine destek olur.

Ortalama 1 saate yakın sürer. İstenilen rengin elde edilmesi bazı durumlarda birkaç seans gerektirebilir.

Kişiye özel plakalar ile ev tipi beyazlatma

Evde kendiniz uygulayabileceğiniz bu ürünler jel kıvamındadır. İçeriğinde karbamid peroksit bulunur. Hassasiyete karşı yapılan testlerde genellikle iyi sonuç almış ürünleri tercih etmek gerekir. Ortalama 5-10 uygulama arasında sonuç verdiği görülmüştür.

Ancak beyazlatma işlemi öncesinde dokuların sağlıklı olduğunu diş hekiminize onaylatmanız gerekir. Ağızda yara ve açık bölgeler, çürükler varsa, önce bunların tedavi edilmesi gerekir. Tedaviden 1-2 hafta sonra uygulanması gerekir.

Eğer birkaç işlem uygulanması gerekiyorsa, mutlaka 1-2 gün ara verilerek dişler dinlendirilmelidir. Bu uygulamanın ilk seferinin diş hekimi tarafından yapılması gerektiği uyarı dikkate alınmalıdır. Diş hekiminden onay almadan ve ilk uygulamayı yaptırmadan bu kitleri kullanmamak gerekir.

Hazır kaşıklı beyazlatma plakaları

Bu ürünler evde diş beyazlatma için uygulayabileceğiniz tipte ürünlerdir. Diş üstünü kaplayan hazır şablonu dişe yerleştirerek talimatlara uygun biçimde kullanabilirsiniz. Ancak gece ağıza takıp sabaha kadar bekletilen ürünlerden değildir. En fazla 60-90 dakika aralığında kullanmak gerekir.

Diş beyazlatma etkili macunlar

İlerleyen teknolojiler ile diş macunları pek çok özelliğe kavuştu. Bunların ilk sıralarında diş beyazlatma işlemleri yer alıyor. Artık diş macunları dişlerimize daha etkili sonuç verecek biçimde tasarlanıyorlar. Diş beyazlatma konusunda diş macunlarından destek alabilirsiniz.

Diş macunu içindeki blue light teknolojileri, daha beyaz dişlere kavuşmanıza destek verecektir. Özellikle hafif lekelerde ve erken müdahale edebileceğiniz durumlarda, güvenilir bir diş macunu hayat kurtarıcıdır.

Eğer çok ağır lekeler ve fazlasıyla sararmış dişlere sahipseniz, öncelikle bir diş hekimine temizliğini yaptırabilir, ardından diş macununuz ile bembeyaz dişlerin devamlılığını sağlayabilirsiniz.

Her zaman beyazlık için mücadele eden bir diş macunundan destek almak, hem diş sağlığınız açısından yarar sağlar, hem maliyet olarak size büyük yükler çıkmasını engeller.

Ayrıca diş macunu ile kullanılacak diş fırçasının bu özelliği desteklemesi büyük önem taşır. Temizliğin ağzın her yanında, en zor noktalara bile ulaşabilerek yapılabilmesi, macunun özelliği kadar önemlidir.

Bunlara ek olarak ağız gargarası, hem diş macununun etkisini güçlendirecektir, hem diş fırçasının girmediği ve temizleyemediği alanlara ulaşarak, sizi kötü etkilerden koruyacaktır.

Diş beyazlatma herkese uygulanabilir mi?

Hemen herkes bu uygulamayı yaptırabilir veya kullanabilir. Ancak uygulamanın profesyonel ellerde yapılması ve ardından evdeki sağlıklı diş bakım ürünleriyle desteklenmesi çok önemlidir. Ayrıca diş beyazlatma işlemi yapılmadan önce diş hekiminin, ağız içi kontrolünü yaparak, diş etlerini, hassas dokuları ve dişlerin sağlıklı olup olmadığını kontrol etmesi gerekir.

Kalıcı diş beyazlatma işleminde nelere dikkat edilmelidir?

 • Kullanılan ilacın markası ve ürünün içeriği önemlidir.
 • Bu konuda uzman bir diş hekimi tarafından yapılması çok mühimdir.
 • İlacın kullanılma şekli ve tedavinin süresinin belirlenmesi de bir diğer önemli konudur.

Evde diş beyazlatma işlemi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

 • Beyazlatmak için kullanılan ürünler, diş etlerine zarar verebilecek maddeler içerebilir.
 • Eğer kalıp ağza yerleştirildiğinde taşma oluyorsa, mutlaka ıslak pamuk veya bezle silinmelidir.
 • Profesyonel diş temizliğinde diş hekimi, diş etini izole eden özel bir ürün kullandığı için bu risk yoktur.
 • Kullanım süresinin doğru ayarlanması önemlidir. Hatalı bir uygulama dişlere kalıcı zararlar verebilir.