Bayanlar arasında en çok tercih edilen saç modelleri arasında topuz yer alırken; özellikle günlük yaşam, düğün, parti ve özel günler için uygun olması da bu konuda etkili olmaktadır. Topuz modelleri, kısa saçlılar için pek uygun seçenekler arasında yer almasa da eğer saçlarınız omuz hizanız ile bel hizanız arasına kadar uzanıyorsa sizler de bu saç modelini tercih edebilir, saçınıza kış aylarında bahar havası katabilirsiniz. Ayrıca bayanlar için topuz model olarak alternatifleri bulunan ve her dönem trend kalabilen bir modeldir.

Topuz tek bir şekilde yapılmamakta, bunun yanı sıra özel gün, okul, iş ve günlük yaşam için farklı şekilde kombinlenebilir. Genellikle bayanlar tarafından en çok tercih edilen ve farklı yüz hatlarına uyum sağlayan modeller; hacimli topuz, örgülü topuz, balerin topuzu, düğümlü topuz, modern sade topuz, dağınık topuz ile tepeden gelin topuzu şeklindedir. Bu topuz modelleri ise genellikle etkinliğe bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ayrıca kişinin yüz hatları, saç uzunluğu ve giyeceği kıyafet modeli de topuzun türünü etkileyebilir.

 

En Çok Tercih Edilen Topuz Saç Modelleri

Bayanlar tarafından sık sık tercih edilen ve her yapılışında da farklı bir güzelliğe sahip olan topuz modelleri bulunmaktadır. Sizler de özel gün ve geceleriniz için dağınık topuz, örgülü topuz, ensede topuz, sade topuz, sıkı topuz ile kabarık topuz modellerini tercih edebilir, eğer okul ve iş için istiyorsanız sade ve kolay bir şekilde yapılan modelleri uygulayabilirsiniz.

Hacimli Topuz Modelleri

Eğer saçlarınızın hacmini ve gür halini ortaya çıkarmak istiyorsanız, mutlaka hacimli topuz modelleri sizin ilk tercihleriniz arasında yer almalıdır. Her ne kadar sade bir topuz modeli gibi görünse de deniz kabuğu görünümü kazandırmakta, abiye-elbise ve gelinlikle mükemmel bir uyum oluşturmaktadır. Ayrıca yüzün ön kısımlarına da hareket ile şıklık katılması isteniyorsa birkaç ince saç tutamı çıkarılabilir.

Hacimli topuz modellerini inceleyebilir, isterseniz de video üzerinden yapılışını izleyebilirsiniz.

 


Örgü Topuz Modelleri

Sadece topuz modelleri arasında da gösterilen ancak birkaç modern dokunuş ile bambaşka bir görünüme sahip olan örgülü topuz modelleri, bayanların özel günlerdeki ilk tercihleri arasında yer almaktadır. İsterseniz sıkı örgüler yapabilir ya da saçlarınızın uzunluğuna, yüz yapınıza bağlı olarak örgüleri gevşeterek salaş bir görünüme sahip olabilirsiniz. Ayrıca genellikle uzman saç tasarımcıları tarafından örgülü topuz modellerine bazı aksesuarlar eklenmekte ve romantik bir görünüm sağlanmaktadır. Aşırı gösterişi sevmiyorsanız ve şık bir saç modeli arıyorsanız, örgülü topuz mutlaka sizin ilk tercihleriniz arasında yer almalıdır.

Aşağıda yer alan kısımdan farklı örgülü topuz modellerini görebilirsiniz.

 


Balerin Topuz Modelleri

Yüksek topuz olarak da gösterilen balerin topuz modelleri, genellikle özel gün ve geceler için tercih edilmektedir. Ayrıca bu topuz modeli sadece saçın üst kısmında değil, ense bölgesinde de yapılmaktadır. Bu da hem baş kısmına hem de saçınıza bambaşka bir görünüm kazandırır. Balerin topuz modelleri saç tasarımcıları tarafından da başarılı bir şekilde uygulanabilir.

 


Düğümlü Topuz Modeli

Genellikle uzun saçlar için diğer topuzlar tercih edilirken, orta uzunlukta saçlara sahip kişilerin ilk tercihleri arasında düğümlü topuz modeli yer almaktadır. İlk olarak saçların düz olması ve istenilen şekilde düğüm atarmış gibi birbirinin içerisinde geçirilmelidir. Bu şeklin gün boyu saçta kalması için de mutlaka sabitleyici spreyin sıkılması gerekir. Yukarıdaki işlemlerin ardından şık, romantik bir topuz modeline sahip olabilirsiniz.

 


Modern Sade Topuz Modelleri

Son dönemlerde defilelerde sıkça gördüğümüz modern sade topuz modeli, hem yapılış açısından kolay olmakla birlikte uzun saçlara çok daha fazla yakışmaktadır. Akşamüstü partileri ve etkinlikleri için kullanacağınız modern sade topuz, eminiz ki size şık bir görünüm kazandıracaktır.

 

 

Sade Topuz Modelleri

Hızlı bir şekilde şık bir görünüme sahip olmak isteyenlerin kurtarıcısı haline gelen sade topuz modelleri, okul, iş gibi günlük hayatta da tercih edilebilir. Bilindiği üzere özel günlerde yapılan saç modelleri hem zahmetli olmakta hem de biraz uzun sürmektedir. Hem hızlı hem de kolay bir şekilde yapılan bu topuz modeli, özel zamanlar için de tercih edilebilir. Ayrıca sade topuz modelleri dağınık, salaş şekilde de kombinlenebilmektedir. Genellikle evde yapılan topuz modelleri olarak da gösterilmesinin sebebi herhangi bir profesyonel ya da uzman dokunuşuna gerek olmadan, basit ve şık bir şekilde tasarlanabilmesidir.

 

 

Topuz ile Kullanılabilecek Aksesuarlar

Vücutta kullanılan aksesuarlar ve takılar ile topuz modelleri arasında bağlantı olabileceği gibi topuz içerisinde de bazı aksesuarlar kullanılabilmektedir. Gelinler için genellikle bazı takı setler kullanılacağı için topuz aksesuarları önemsenmese de gece etkinlikleri ya da özel günler için çok şık bir görünüm kazandırabilir. Doğal bir aksesuar için topuz çiçekleri kullanılabilirken, bunun yanı sıra küpe ile uyum sağlanabilir ya da ince bir topuk tokası tercih edilebilir.

 

BONUS:

 

Topuz Saç Modelleri Hangi Yüz Tiplerine Yakışır?

Bayanlar tarafından genellikle merak edilen ve saç modelinin oluşturması için önemli bir detay olarak gösterilen sorulardan birisi de topuz saç modelinin hangi yüz tiplerine yakıştığıdır. Kişinin yüz şekli, saç şekli, saçının kesim şekli ve saçının uzunluğu da bu tür seçimler için önemli incelikler olarak gösterilir.

Genellikle topuz saç modelleri oval yüz tipine sahip insanlarda dikkat çekici bir güzellik kazanır. Genel olarak bakıldığında da başta gözlük modelleri, saç modelleri ve yüz hatlarındaki diğer detaylar oval yüz hatlarında daha iyi bir görünmektedir. Bunun sebebi ise oval yüz tipinin kum saatine denk düşen vücut ile uyumlu olması, sert farklılıklara sahip olmamasıdır.

Ayrıca yüz tipinin yanı sıra boyun ve omuz kısımlarının şekli de önemlidir. Minyon bir surata sahip olan kişiler genellikle iç yüzünü ortaya çıkaran modelleri tercih ederken, omuzları dar olan kişi de topuz modellerini seçmelidir. Bunun sebebi ise omuzları dar olan kişilerde açık saçların güzel bir görünüme sahip olmamasıdır.

Eğer oval bir yüz şekline sahip değilseniz, bu asla topuz modeli yapmamanız gerektiği anlamına gelmemektedir. Özellikle uzman saç tasarımcıları bir yandan topuz modelini uygularken, diğer yandan da yüz kısmında yaptığı ufak değişiklikler ile mükemmel görünüm sağlayabilir. Ayrıca topuz saç modelleri gelin ve özel günler için daha uzun süreli hazırlık gerektirebilirken, evde otururken ya da okula giderken de mükemmel bir görünüm sağlayabilirsiniz.