Hepimiz saçlarımızın bakımlı ve gür görünmesini isteriz. Çünkü, saçlar bizim en önemli aksesuarımızdır. Bitkisel yağlar, saç bakımında rahatlıkla tercih edebileceğimiz bir bakım yöntemidir. En yakın arkadaşınız “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizler için en etkili saç bakım yağlarını listeledik.

Doğal yağlar, saçları güçlendirir, nem verir ve dökülmeleri önler. Aynı zamanda, saç köklerini besleyerek uzamayı hızlandırır. İşte ışıl ışıl ve sağlıklı saçlar için tercih edebileceğiniz bitkisel yağlar…

Argan yağı

Argan yağı, saç bakımı için en çok tercih edilen yağlardan biridir. Saçları besler ve güçlendirir. Kırılmaları önler. Saçları dış etkenlere karşı korur. Özellikle kuru ve kabaran saçlara sahipseniz argan yağıyla saçlarınıza şekil verebiliriz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, sağlığa olan faydalarının yanı sıra saçlar için de şifa kaynağı bir yağdır. Omega-3 bakımından zengin olan zeytinyağı, saç derisini besler, canlandırır ve saç tellerini güçlendirir. Bakımlı ve sağlıklı saçlar için, haftada en az 2 kez düzenli olarak saç diplerinize uygulayın. Yaklaşık bir saat bekledikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Biberiye yağı

Biberiye yağı, saç dökülmesini durdurmanıza yardımcı olur. Saç derisinde oluşan hasarları onararak, hücrelerin yenilenmesini ve çoğalmasını sağlar. Böylece yeni saç oluşumu başlar. Biberiye yağını tek başına uygulamak yerine diğer bakım yağlarıyla karıştırarak uygulayın. Şampuanınıza ilave ederek de saçlarınıza bakım yapabilirsiniz.

Ardıç yağı

Uçucu bir yağ olan ardıç yağı, içerdiği maddeler sayesinde saç derisinde oluşan egzama, mantar gibi rahatsızlıkları geçirmeye yardımcı olur. Saç diplerini ve tellerini güçlendirir. Ardıç yağını da diğer bakım yağlarla karıştırarak kullanabilirsiniz.

Tatlı badem yağı

Tatlı badem yağı, saç bakımında çok sık tercih edilen bir yağdır. E vitamini ve mineraller bakımından zengindir. Saçı ve saç derisini besler ve güçlendiri. Yeni saç oluşumunu destekler. Hücreleri yenileyerek, yeni hücre oluşumuna yardımcı olur.

Çam terebentin yağı

Çam terebentin yağı, saçı beslemenin yanı sıra saçların hızla uzamasına yardımcı olur. Saç tellerini kalınlaştırır. Sağlıklı ve parlak saçlar kavuşmanızı sağlar. Saç derisinde meydana gelen kepek ve deri sorunlarını tedavi eder. Çam terebentin yağını şampuanınıza karıştırarak kullanabilirsiniz. Orta boy bir şampuana 20 damla çam terebentin yağı yeterli olacaktır.

Ceviz yağı

Ceviz yağı, Omega-3, magnezyum, protein, potasyum ve E vitamini bakımından zengindir. Saç derisindeki bakterileri ve ölü hücreleri yok eder. Saçları besler ve güçlendirir. Ceviz yağını saçlarınıza masaj yaparak düzenli olarak uygulayın. Haftada en az 1 kez uyguladığınız takdirde, gür, sağlıklı ve hızlı uzayan saçlara sahip olabilirsiniz.

Okaliptüs yağı

Okaliptüs yağı, cilt ve saç bakımı için oldukça etkili bir yağdır. Saç derisine masaj yaparak uygulandığında kan dolaşımını hızlandırır. Saç diplerinin hava almasını sağlar. Hücreleri yenileyerek, egzama, kaşıntı, kepek gibi problemleri ortadan kaldırır. Okaliptüs yağını, zeytinyağı ve tatlı badem yağıyla karıştırarak uygulayın. Böylece, etkisini daha iyi bir şekilde görebilirsiniz.

Saç bakımı hakkında diğer yazılarımız: