Yaz aylarında plajlar, en rahat ve en keyifli kitap okuma alanlarından biridir. Kitap okumak, tüm yılın yorgunluğunu atmanıza ve kaliteli zaman geçirmenize yardımcı olur. Siz değerli okuyucularımız için 2018’in en çok okunan 10 kitabını derledik. Tatile çıkmadan en çok okunan kitaplar listemize bir göz atın. Bu liste, kitap alışverişinizde size yardımcı olacaktır. 

Sabahattin Ali-Kürt Mantolu Madonna

Hep başkalarının istediği gibi yaşayan Raif Efendi, memnuniyetsiz hayatının tek bir anıyla değiştiğine şahit olacaktır: Maria Puder isminde bir kadına aşık olduğunda…

Sabahattin Ali, eserin ana fikri ile ilgili düşüncelerini bu sözlerle belirtmiştir: ”Dünya’nın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!… Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?”

Kırlangıç Çığlığı-Ahmet Ümit

Ahmet Ümit okurlarının yakından tanıdığı baş komiser Nevzat karakterinin yeniden işlendiği Kırlangıç Çığlığı, yalın dili ve su gibi akıcılıkta olmasıyla 2018 yılının en çok satan kitaplarından olmuştur. Ahmet Ümit bu kitabında son yılların en hassas yarası olan çocuk tacizlerine değinmektedir. Kırlangıç Çığlığı, vicdanımızı sızlatan ve yüreklere dokunan bir kitaptır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk-İlber Ortaylı

İlber Ortaylı, Türkiye’nin yaşayan büyük Türk Tarih Profesörü’dür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabını yazması da son derece heyecan verici bir durumdur. Kitapta belgelerin yanı sıra Büyük tarihçinin bu yaşına kadar edindiği deneyimler yer almaktadır. Ortaylı, sade bir dille yazdığı bu kitabını, torununa ve tüm gençlere ithaf ettiğini de belirtmiştir.

Uçurtma Avcısı-Khaled Hosseini

Uçurtma Avcısı, arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline değinen bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakarlıkları ve yalanlarını okuyucuya çok iyi bir şekilde anlatmaktadır. Bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor. Uçurtma Avcısı, olağanüstü bir dostluğun yanı sıra, bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü…

Pembe Fili Düşünme-Zeynep Selvili Çarmıklı

Pembe Fili Düşünme, kişisel gelişim alanında yazılmış ve 2018 yılında oldukça fazla okuma sayısı elde etmiş bir kitaptır. Kitap, okuyucularına kendilerini yeniden inşa etmenin rahatlığını yaşatıyor. Aynı zamanda, farklı pencerelerden bakma imkanı sunuyor.

Serenad-Zülfü Livaneli

Serenad, 60 yıl süren bir aşkı ele alırken, Yahudi Soykırımı ve çok az insanın bildiği Mavi Alay’ı da okuyucularına tüm gerçekleriyle anlatıyor. Bütün siyasi sorunlarda asıl harcananın, zarar görenin hep insan olduğu gerçeğini de göz önüne seriyor.

Şeker Portakalı-José Mauro De Vasconcelos

Jose Mauro de Vasconcelos’un başyapıtı Şeker Portakalı, günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsüdür. Vasconcelosun çocukluğundan derin izler taşıyan Şeker Portakalı, yaşamın beklenmedik değişimleri karşısında büyük sarsıntılar yaşayan küçük Zeze’nin başından geçenleri anlatıyor. Vasconcelos, bu kitabını tam on iki günde tamamlıyor.

Simyacı-Paulo Coelho

Dünyanın en ünlü Brezilyalı yazarlarından olan Paulo Coelho tarafından kaleme alınan Simyacı, antidepresan etkisi yaratan bir kitap. Bu kitapla, hayat amacınızı, yapmak istediklerinizi tekrar sorgulayacaksınız. 1996 yılından beri çok sevilen, çok konuşulan ve çok okunan bu kitap yeni baskısı ile 2018 yılında da en çok okunanlar listesine girmeyi başardı.

Hayvan Çiftliği-George Orwell

İngiliz yazar George Orwell Hayvan Çiftliği’nde, 1940’lardaki ‘reel sosyalizm’ini eleştirmektedir. Dünya edebiyatında ‘yergi’ türünün başyapıtlarından biridir. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirirler. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olanlar domuzlar; kısa sürede önder bir takım oluştururlar, devrimi de onlar yolundan saptırırlar. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, Stalin’i simgelediği açıkça görülmektedir.

İçimizdeki Şeytan- Sabahattin Ali

Sabahattin Ali bu romanında, toplumsal gündemin kişilikler üzerindeki baskısını ve güçsüz insanın ‘kapana kısılmışlığını’ anlatıyor. Aydın geçinenlerin karanlığını, ‘insanın içindeki şeytan’ı okuyucularına çok net bir şekilde gösteriyor.

En çok okunan kitapları öğrendiniz. Yüksek Topuklar ekibi olarak şimdiden keyifli okumalar dileriz.