California Cevizi
California Cevizi

En çok demir içeren 7 süper besin

Demir, insan vücudunda bulunan bir mineraldir. Demir açısından zengin besinler tüketmek de sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazıdır. Çünkü demir vücutta kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli rol oynar ve vücuda oksijen taşır. İşte en çok demir içeren besinler

Vitamin ve mineral deposu olan yumurta, demir açısından da oldukça zengin. Yumurtanın içerisindeki demir oranını arttırmak için, yanında C vitamini bakımından zengin maydanoz, tere, portakal gibi besinler tüketebilirsiniz.

Ispanak, pazı, marul, tere, roka, maydanoz, nane gibi yeşil yapraklı sebzeler, A, C vitaminleri ve demir minerali açısından zengindir. Hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur.

Demir içeriği yüksek besinlerin başında et ve et ürünleri yer alır. Yüksek oranda demir içermelerinin yanı sıra kolesterol oranı da fazladır. Bu nedenle dikkatli tüketmek gerekir. Haftada 2 gün kırmızı et, 2 gün beyaz et ve 3 gün balık tüketebilirsiniz. Etin yanında C vitamini içeren yeşil salata tüketmek de demir emilimini artırır.

Nohut, börülce, kuru fasulye, barbunya gibi kuru baklagiller, A, C, E vitaminlerinden zengindir. Demir içeriği de yüksek olan kuru baklagiller, özellikle vejetaryenler için önemli besinlerdir.

Özellikle kuru üzüm demir içeriği yüksek bir besindir. Yüksek enerji verdiği için porsiyon kontrolüne dikkat etmek gerekir.

A ve B vitamini bakımından zengin olan buğday, arpa, yulaf, pirinç, çavdar ve mısır gibi tahılların yüksek oranda demir de içerir. Özellikle kuru baklagiller ile birlikte tüketildiğinde vejetaryenler için demir deposu olan bir öğüne dönüşür.

Pekmez, demir içeriği yüksek besinlerden biri. C vitamini ile birlikte tükettiğiniz takdirde, demir emilimini artırabilirsiniz. Ancak pekmez kalorili bir besin olduğundan porsiyon kontrolü yaparak tüketmekte fayda vardır.

Yorum Yapın

vestel