Saç dökülmesi, kepek, saç derisinde kaşıntı, cansız saçlar gibi sorunlarınız varsa, elma sirkesinin saça faydalarıyla doğal çözüm bulabilirsiniz! “Yüksek Topuklar” ekibi olarak, elma sirkesiyle güzelliğinize güzellik katacak öneriler hazırladık. Özel haberimizi hemen okuyup öğrenebilirsiniz.

Saçınız için elma sirkesi faydalı mı?

Elma sirkesi, saçı ve saç derisini derinlemesine temizleyen, saç diplerinin daha fazla oksijen almasını sağlayan mucizevi bir besindir. Elma sirkesi aynı zamanda saç köklerini kuvvetlendirir.

Asitli yapısından dolayı, sirkeyle saç bakımı yaparken asit oranına dikkat etmelisiniz. Saçınıza kullanacağınız sirkenin asit oranı %4-9 oranında olmalıdır.

Elma sirkesiyle doğal saç bakımı tarifi

Sirkeyi saçınıza su ile seyrelterek uygulamalısınız. Düzenli olarak saçınıza bu karışımı uyguladığınızda, saçlarınız daha sağlıklı uzayacak ve eskiye oranla daha kuvvetli bir yapıya sahip olacaktır. Saçlarınıza elma sirkesiyle bakım yaparken dikkat etmeniz gereken ölçüler de şöyledir:

  • 1 çay bardağı sirke
  • 4 su bardağı su

Sirke ve suyu karıştırarak banyoda saçınıza durulama suyu olarak kullanabilirsiniz. Sirkenin kokusu sizi rahatsız edecek olursa, karışıma birkaç damla lavanta yağı ekleyerek sirkenin keskin kokusu biraz olsun hafifletebilirsiniz. Haftada 2 defa uygulamanızı tavsiye edeceğimiz bu karışımı, daha fazla uygulamaya kalkarsanız saç derisindeki yağı tamamen yok edebilirsiniz. Bu da, saç derisinde kuruluğa yol açar.

Saçınıza bakım yaparken, elma sirkesinin daha fazla kullanılmasının sebebi ise saça verdiği parlaklık ve canlılıktır.

Düzenli olarak kullanılan elma sirkesi ve su karışımı, saç tellerini güçlendirerek saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olur. Saçı, taranması kolay yumuşak bir hale getirir.

Elma sirkesinin saç derisine ve kepeğe etkileri

Elma sirkesinin saça faydaları arasında saç derisi ve saç diplerinde oluşan kepeği doğal tedavi edici özelliği olmasıdır. Saç derinizde kaşıntı veya bir deri hastalığı varsa bunu öncelikle elma sirkesi kullanarak gidermeyi deneyebilirsiniz. Bunun için de size aşağıdaki tarif ve uygulamayı önermek istiyoruz:

2 su bardağı su ve 1 çay bardağı elma sirkesini karıştırarak, elde edilen karışım ile saç diplerine masaj yapın ve yarım saat bekleyin. Daha sonra ılık su ile saçlarınız durulayın. Bu uygulama hem saç diplerindeki problemleri çözmenize hem de saç dökülmelerinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Elma sirkesinin içerdiği doğal asitler, saç derisindeki kepekleri arındırmakta oldukça etkilidir. Aynı zamanda bitlenme durumunda da yukarıda bahsettiğimiz yöntemle, bu bitlerden kurtulabilirsiniz.

Saç dökülmelerine karşı elma sirkesi

Antibakteriyel olan elma sirkesi, saçlarınızı bakterilerden korumak için kullanabileceğiniz doğal bir çözümdür. Saç derisinde tedavi edici özelliği olan elma sirkesi sayesinde, sağlıklı bir deriye kavuşarak, daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Elma sirkesinin yan etkileri var mı?

Elma sirkesinin saça faydaları oldukça fazla ama, asitli yapısı nedeniyle hassas ciltlerde tahriş ve kızarıklığa yol açabilir. O nedenle kullanırken mutlaka su ile inceltmelisiniz. Aksi takdirde yanma ve kaşıntıya maruz kalabilirsiniz. Elbette kullanacağını elma sirkesinde en fazla dikkat etmeniz gereken nokta, doğal olmasıdır. Çok fazla koruyucu madde ve kimyasal içeren sirkelerden uzak durmalısınız.

Son olarak, derinizdeki problemlerin ciddi boyuta ulaştığını görürseniz, bir dermatoloğa görünmenizi tavsiye ederiz.