Elma sirkesi, genellikle salatalarda kullanılan, keskin kokusu ve tadıyla mutfağın olmazsa olmaz besinlerindendir. Peki, elma sirkesi tüketmek için birçok sebep olduğunu biliyor musunuz? Elma sirkesinin hangi hastalıklara iyi geldiğini öğrenmek istiyorsanız, sizler için “Yüksek Topuklar” ekibi olarak hazırladığımız özel haberimizi hemen okumaya başlayın!

Elma sirkesinin faydaları nelerdir?

Elma sirkesi, antiseptik, antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahip, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, sodyum içeren bir şifa kaynağıdır. Özellikle doğal yöntemlerle yapılan elma sirkesinin sağlık üzerindeki olumlu etkileri, yıllar öncesinden beri biliniyor ve elma sirkesi birçok hastalık için tüketiliyor. İşte elma sirkesinin sağlığınız için faydaları:

Şeker hastalığı ve diyabet için elma sirkesi!

Elma sirkesi, şeker hastalığı ve diyabet problemi yaşayan kişiler için etkili bir besindir. Elma sirkesinin anti glisemik etkileri, kan şekerini düzenleyerek insülin duyarlılığını azaltır. Kan temizleme özelliği de olan elma sirkesi, kandaki şekerin yükselmesinin önüne geçer. Elma sirkesini, bir bardak ılık suyun içine bir çorba kaşığı ekleyerek veya salatalarınıza koyarak tüketebilirsiniz. Şeker hastalığına sahipseniz, elma sirkesinin iyi geldiğini göreceksiniz.

Elma sirkesi yüksek tansiyonu düşürür mü?

Araştırmalara göre, yüksek tansiyon problemi yaşayan kişilerin, elma sirkesi tükettikten sonra, kan basınçlarında büyük ölçüde düşüş görülmüştür. Tansiyon probleminiz varsa, düzenli olarak su ve elma sirkesi karışımından tüketmenizi veya salatalarınıza eklemenizi tavsiye ederiz.

Elma sirkesi boğaz ağrısına iyi gelir mi?

Boğaz ağrısı yaşadığınız dönemlerde elma sirkesi ve suyla yapacağınız gargara boğazınızı rahatlatır. Elma sirkesi, boğazınızdaki bakterileri yok etmede yardımcı olacağından boğaz ağrınızın daha çabuk geçmesini sağlayacaktır.

Elma sirkesi sindirimi kolaylaştırır mı?

Elma sirkesinin içeriğinde bulunan pektin adındaki lif, suda çözünerek sindirimi kolaylaştırır. Bir bardak su ve bir yemek kaşığı elma sirkesiyle hazırladığınız karışımı düzenli olarak tüketirseniz kabızlık probleminizin ve sindirim sorunlarınızın önüne geçebilirsiniz. Böylece, elma sirkesi dolaylı yoldan kilo vermenize de yardımcı olacaktır.

Elma sirkesi kalbin dostudur!

Elma sirkesi, kandaki kötü kolesterolü düşürürken, iyi kolesterolü de artırmaya yardımcı olur. İçeriğindeki asit ve mineraller sayesinde kanın temizlenmesinde olumlu rol oynar.

Enfeksiyon ve ödem sorunlarına elma sirkesi!

Elma sirkesi, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan etkili bir besindir. Kandaki toksinleri ve vücuttaki ödemi atmanızı sağlar. Bunu yanı sıra, gribal enfeksiyon, idrar yolları enfeksiyonu, ödem sorunu, bağırsak iltihabı gibi rahatsızlıklar yaşıyorsanız, elma sirkesinin tedavi edici özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca, reflü gibi mide problemlerinde de, mide asidini dengeler. Yemeklerden önce bir bardak su ve bir çay kaşığı elma sirkesi karışımını içmeye özen gösterirseniz, zamanla iyi geldiğini göreceksiniz.

Elma sirkesi kansere karşı korur!

Elma sirkesi, asidik özelliği sayesinde vücudumuzun pH dengesini sağlar. Bazı çalışmalar, elma sirkesinin bu özelliğinin, kanser hücrelerini ve tümörleri azaltmada olumlu rol oynadığını söylemektedir.

Elma sirkesi ağız ve diş sağlığına iyi gelir!

Elma sirkesi, antibakteriyel bir besindir.  Bu özelliği, ağzınızdaki bakterilerin yok olmasında etkili olacaktır. Ağzınızdaki bakteriler aynı zamanda, ağız kokusu problemi yaşamanıza da sebep olur. Bir yemek kaşığı su ve bir yemek kaşığı sirke ile düzenli olarak ağzınızı çalkalayın ve tükürün. Ayrıca, dişlerinizdeki lekelerden de şikayetçiyseniz elma sirkesi uygulayın. Lekeleriniz kaybolacak ve dişleriniz beyazlayacaktır.

Elma sirkesinin cilde faydaları nelerdir?

Diş lekelerine iyi gelen elma sirkesinin, cilt lekelerine de olumlu etkileri vardır. Sivilce problemlerinde tedavi edici özelliğe sahiptir. Kızarıklıklara, kaşıntılara iyi gelir ve rahatlamanızı sağlar. Asidik özelliğinden dolayı siğil problemi yaşayanlar tercih edebilir. Siğillerin üzerine pamuk yardımıyla elma sirkesi uyguladığınızda, siğilleri kurutacaktır. Elma sirkesinin saça faydaları da oldukça fazladır. Banyo suyunuza karıştıracağınız elma sirkesi ile hem saçlarınıza hem de tüm vücudunuza sağlıklı bir dokunuş yapabilirsiniz. Cildiniz için doğal yöntemleri tercih ediyorsanız elma sirkesi kullanmayı ihmal etmeyin.

Elma sirkesiyle krampları azaltın!

Elma sirkesi, düzenli olarak tüketildiğinde, zengin mineral ve vitamin içeriğinden ötürü kramplarınızın azalmasına yardımcı olur. Salatalarınızla birlikte veya suyla karıştırarak elma sirkesi tüketmek kaslarınıza iyi gelecektir.

Elma sirkesiyle el ve ayak bakımı!

El ve ayaklarınızda yorgunluk hissettiğiniz zaman, elma sirkesiyle masaj yapmak iyi bir yöntemdir. Ayrıca, ayak kokusundan şikayetçiyseniz ayaklarınızı sirkeli suda bekleterek bu kokudan kurtulabilirsiniz.

Elma sirkesinin zararları var mı?

  • Midenizle ilgili ciddi problemler yaşıyorsanız, elma sirkesi tüketirken dikkatli olmalısınız. Su ile seyrelterek tüketmeye özen gösterin.
  • Herhangi bir ilaç tedavisi görüyorsanız, düzenli kullanımdan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.