elma-sirkesi-zayiflama

Elma sirkesi zayıflatır mı?

Kilo vermek için bitkisel çözümlerden yararlanmayı seviyorsanız, sizi çok mutlu edecek bir haberimiz var! “Yüksek Topuklar” ekibi olarak, elma sirkesi zayıflatır mı sorusuna cevaplar sunuyoruz. Günlük hayatınızda kolayca uygulayabileceğiniz elma sirkesiyle zayıflama yöntemleri paylaşıyoruz.

Elma sirkesi kilo verdirir mi?

Elma sirkesinin, sağlığımıza mucizevi faydaları bilimsel araştırmalarla destkleniyor. Bunlardan en bilineni, kilo vermeye yardımcı olmasıdır. İçeriğindeki adsetik asit, metabolizma hızını yükseltmek ve yağ yakımını artırmak için fayda sağlayabilir.

Elma sirkesi tokluk süresini uzatıyor!

Sabahları aç karnına, kahvaltıdan hemen önce içilen elma sirkesi hem zayıflamanıza yardımcı olacak hem uzun süre tokluk hissi vererek açlık krizlerinizin önüne geçecek. Araştırmalara göre, yemek öncesinde ve yemek sırasında tüketilen elma sirkesinin tokluk hissini uzattığı biliniyor. Bu araştırmalarda, yemekle birlikte sirke tüketenlerin bir sonraki öğüne kadar atıştırmalık bir şeyler yeme isteğinin azaldığı ve bir sonraki öğünde daha az yemek yedikleri saptanmış. Elma sirkesinin iştah üzerindeki dengeleyici özelliği sayesinde, günlük ideal kalori alımına sadık kalmanız kolaylaşacaktır.

Elma sirkesi kan şekeri dengesini koruyor!

Elma sirkesinin zayıflamaya diğer etkisi ise kan şekerini düzenlemesidir. Yemek yedikten sonra artan kan şekeri, bir süre sonra çıktığı hızla düşmeye başlar. Kan şekeri düştükçe, yemekten sonra yaşanan “ağırlık çökmesi” hissinden kurtulmak için genellikle metabolizmadan gelen uyarılara bağlı olarak tatlı yeme isteği oluşur. Elma sirkesi, kan şekerinin aniden yükselip düşmesini önlediği için bu tatlı krizlerini kontrollü bir şekilde atlatmanızı sağlar. Bu da, diyetinizin sağlıklı devam etmesinde oldukça önemlidir.

Elma sirkesi kaç kilo verdirir?

Elma sirkesi veya zayıflama yardımcı yöntemlerin kilo verdirme etkisi tamamen kişiye özeldir. Çünkü, aşağıdaki etkenler zayıflama süresini belirleyicidir:

 • Metabolizma yaşı ve hızı
 • İnsülin direnci ve diyabet hastalığı
 • Günlük egzersiz süresi
 • Genel beslenme alışkanlıklarınız
 • Doğum kontrol veya anti depresan ilaç kullanımı
 • Polikistik over ve benzeri hastalıklar

Dolayısıyla, kesin olarak “1 ayda 5 kilo verdirir” gibi ifadeler kullanmak doğru değildir. Esasında, kilo vermek için başarılı olmak istiyorsanız, ne kadar sürede kilo vereceğinize takılmadan, sorumluluklarınızı özenle yerine getirin. Kazananlar, vazgeçmeyenlerdir!

Elma sirkesi nasıl kullanılır?

Zayıflama kürü şeklinde elma sirkesini kullanabilir veya salata, çorbalarınıza ilave edebilirsiniz. En yaygın kullanımı ise aşağıdadır:

Malzemeler,

 • 1 su bardağı oda sıcaklığı su
 • 1 tatlı kaşığı organik elma sirkesi
 • 1 çay kaşığı organik süzme bal

Hazırlanışı ve kullanımı,

 1. Tüm malzemeleri iyice karıştırın.
 2. Mümkünse kahvaltıdan hemen önce aç karna için.

Eğer kahvaltıdan önce elma sirkesi kürü içmeyi unutmuşsanız, öğle veya akşam yemeklerinden önce aç karna içebilirsiniz.

Elma sirkesinin zararları var mı?

Mucizevi bir besin olan elma sirkesini tüketirken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Eğer mide rahatsızlığınız varsa, sirke kullanımınızı kontrol altına almanız gerekebilir. Zayıflamak uğruna midenize zarar vermemeli ve kürü uygulamayı bırakmalısınız. Sirkeden hoşlanmıyorsanız ve sizi rahatsız ediyorsa, alternatif kürler uygulayarak zayıflamanıza destek verebilirsiniz.

Peki, gerçekten elma sirkesi zayıflatır mı?

Hepimiz, hızlıca fazla kilolarımızdan kurtulmak istiyoruz ve kolay zayıflamanın yollarını arıyoruz. Elbette, elma sirkesi dengeli bir beslenme ve spor programı eşliğinde kullanıldığında zayıflamanıza yardımcı olabilir. Ancak, sadece elma sirkesi içerek zayıflamayı beklemek, sizi hayal kırıklığına uğratır.

Elma sirkesini beslenmenize dahil edin, hiç vaktiniz yoksa bile günde yarım saat yürüyüş veya egzersiz yapın. İşte bu şekilde, vücudunuzdaki değişimi görecek ve mutlu olacaksınız!

Elma sirkesinin faydalarını öğrendiniz, peki limona ne dersiniz? Limonun faydalarını hemen öğrenmek için aşağıdaki fotoğrafa tıklayınız.