Cilt sorunlarına, kırışıklıklara ve birçok sağlık soruna çözüm olan masrafsız, pratik ve etkili bir ürün! Her evde bulunan, salataların vazgeçilmezi sirkeden bahsediyoruz. ‘Yüksek Topuklar’ size masrafsız ve zahmetsiz güzelliğin kapılarını açmaya devam ediyor. İşte elma sirkesinin cilde faydaları ve size önerilerimiz!

Canlandırıcı maske

Sirke, antioksidan ve güçlendirici etkisiyle cildin yaşlanmasını önler. Kuru ciltleri yumuşatmaya yardımcı bir losyon: 30 gram acı bakla tanesini 1 litre suyla karıştırıp kaynatın. İçine 2 litre elma sirkesi ekleyip 10 dakika daha kaynatın. Sonra yüzünüze sürün.  Bu karşımı saklayıp daha sonra da kullanabilirsiniz.

Kırışık giderici maske

3 yemek kaşığı yeşil kili bir yemek kaşığı biberiye sirkesi ve bir yemek kaşığı buğday yağıyla karıştırın. Karışımı kalın bir tabaka hâlinde yüzünüze sürüp en az 20 dakika bekletin. Ardından ovarak cildinizden çıkarın ve yüzünüzü ılık suyla durulayın.

Elma sirkesinin faydaları nelerdir?

Sirkenin bilmeyen bir sürü faydası var! Sirke, en pahalı saç kreminden daha iyi sonuç veriyor; sivrisinek ısırıklarına iyi geliyor. Bembeyaz dişler, pürüzsüz bir cilt için birebirdir. Cilt tipinin nasıl olduğunun önemi yok.

Sirke insan yaşamı açısından büyük bir öneme sahiptir. Vücudu dengeliyor, kendini yenilemesini sağlıyor. Her gün bir çay kaşığı sirkeyle bir çay kaşığı balı bir su bardağına koyup, üzerine ılık su ekleyin. Günde iki bardak için. Zayıfsanız kilo aldığınızı, kiloluysanız zayıfladığınızı görebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken tek nokta, sirkenin doğal yöntemlerle üretilmiş olmasıdır.  Marketten sirke alırken en bulanık sirkeyi seçmeye özen gösterin. Çoğu kadın bulanık sirkenin bozuk olduğunu düşünebilir. Aslında en faydalı sirke budur. Endüstriyel sirkeler birkaç saat içinde ve ışınla sterilize edilerek üretildiği için beklediğiniz faydayı sağlayamazsınız.

Doğal ortamlarda üretilmeyenler hiçbir işe yaramaz. Hatta kendi sirkenizi evde kendiniz yapabilirsiniz. Sirke ayrıca vücudumuzda hormonların üretiminin canlanmasını sağlıyor. Kalbi, dolaşım sistemini, bağışıklık sistemini, sindirim sistemini koruyor. Mide ağrısı ve gastrite iyi geliyor. Diyabet hastaları da ılık suya ilave edilmiş bir tatlı kaşığı elma sirkesini içebilirler. Diyabet riski taşıyanlar önceden sirke içmeyi alışkanlık edinirlerse hastalığı önleyebilirler.

Kalp hastalıkları, burun kanamaları, mineral eksikliği, enzim üretim eksikliği, cilt sorunları, akne ve sivilceler sirkeyle kontrol altında olur. Sirkeyi yanık tedavisinde de kullanabilirsiniz. İki ay düzenli kullanımda kolesterol oranını düzenler, vücudu mikroplardan uzak tutar, alzheimer’ı önlemede yardımcı olur. Egzama, kramp, kas kasılmaları, kireçlenme, yüksek tansiyon ve yaşlılık lekeleri için de kullanabilirsiniz. Hatta vajinal enfeksiyonları yok etmek için bile kullanılabilir.

Elma sirkesi cilde nasıl uygulanır, öğrendiniz. Doğal cilt bakımı hakkında diğer yazılarımızı okuyun:

Limonla cilt bakımı nasıl yapılır?

Cilde parlaklık veren maske tarifleri

Cilt sıkılaştırıcı doğal yöntemler