el-baykus

Vücudumuzun şaşırtıcı özellikleri var: Ellerimiz, ayak tabanlarımız uzun süre suda kalınca buruşuyor. Acaba neden oluyor? Çok merak edilen bu sorunun cevabını açıklıyoruz!

Vücudumuzun büyük bir bölümü tüylerle kaplıdır, bazı bölgelerde uzun, bazı bölgelerde kısadır. Tüy köklerinin dibinde ise yağ hücreleri vardır ve cildin buruşmasında büyük rol oynar!

Ciltteki yağ bezelerinden sebum maddesi salgılanır ve bu koruyucu madde, cildi bir tabaka gibi kaplar. Bu şaşırtıcı özellikle sayesinde, vücudumuz su geçirmez hale gelir.

Derimizin su geçirdiğini düşünebiliyor musunuz? Havuza girdiğimizde, bütün su içimize dolabilirdi ama tüyler sayesinde bu korkunç durumu yaşamıyoruz! Peki, ellerimize ne oluyor?

Parmak uçları ve ayak tabaklarımızda kıl olmadığı deride yağ hücreleri de yoktur. Kıl ve tüy bulunmayan bu yerlerde koruyucu tabaka bulunmaz. Keratin tabakası bulunmayan bu yerler kalın bir deri tabakasına sahiptir.

Parmak uçlarımız ve tabanlarımız suyun içinde uzun bir süre bulunması sonucunda derimizin altına su girmektedir. Burada su kendine yer bulmak istemektedir.

kadin-cicek-guzel

Ancak parmak uçlarında ve ayak tabanlarımızda bulunan kalın deri suya yer vermemektedir. Yapısı gereği suya yer veremeyen bu bölgelerimizi bir süre sonra eğilmekte ve büzüşmektedir.

Ellerde aslında bu buruşmayı önleyen keratin tabakası bulunmaktadır. Ancak buraların sık sık yıkanması sonucunda keratin tabaka giderek kaybolmaktadır.

Kaybolan keratin tabakası sonucunda derimiz içine su almaktadır. Su alan deri ise kısa bir süre sonra buruşmaktadır.

Ellerimizin suda buruşması osmos prensibiyle bağlantılıdır. Osmos prensibine göre daha sulu bir madde, daha yoğun katı bir maddenin içine girdiğinde su geçirir.

Bunu elimizin su içerisine girmesi şeklinde uyarladığımızda olay daha net bir şekilde anlaşılmaktadır.

Derinin içine geçen su deriyi şişirmektedir. Bu şişme olayı sonucunda deri büzülerek yüzeyini genişletmektedir. D

ikkat edersek; bir süre sonra elimiz tekrar eski haline dönmektedir. Çünkü; derimizin altına giren su bir süre sonra buharlaşmaktadır.

Görüldüğü gibi buruşma sadece ellerimizin ve ayaklarımızın bir kısmında meydana gelmektedir. Diğer bölgelerimizde bu buruşmanın meydana gelmemesinin sebebi kıllarımızın dibinde bulunan yağ bezeleridir.