El terlemesine bitkisel çözümler

Günümüzde çok fazla insanda görülen bir durum olan el terlemesi ile ilgili sizlere Yüksek Topuklar ailesi olarak bitkisel çözümler sunmayı amaçlıyoruz.El terlemesine bitkisel çözümler başlıklı yazımızda güzel bir derleme yapmayı planladık. Günlük hayatımızı bile etkileyecek olan bu sorundan kurtulmak istemeniz çok normal. Günlük yaşantı kalitemizi düşürecek olan bu durumu bitkisel olarak çözmek ve el terlemesine veda etmek oldukça kolay.el-terlemesi

Ellerimiz neden terler?

 • Ellerimiz stres, depresyon, korkma, sinir gibi sebeplerden terleyebilir. 
 • Genetik olarak bir bozukluk olmasa bile, ellerimiz çoğu zaman genetik olarak terler. 
 • Sağlıklı bir birey olarak yaz aylarında hava sıcaklarında ellerimiz doğal olarak terleyebilir.
 • Panik atak hastasıysak eğer ellerimiz ciddi anlamda terleyebilir.
 • Tükettiğimiz gıdılar terleme ile ilgili vücudumuzu tetikleyebilir. Örneğin baharatlı yiyecekler.
 • Şeker hastaları, troid bozukluklar gibi durumlarda terleme görülebilir. 
 • Özellikle kadınlarda hormonal değişiklikler yoğun olduğu dönemlerde el terlemesi görülebilir. Bu dönemler menopoz, regl dönemi, hamilelik gibi dönemlerdir.
 • Kimyasal yan etkiler ellerimizi terletebilir.
 • Arteriyovenöz Fistüller yüzünden el terlemeleri (bir hastalık)
 • Periferik Otonom Nöropati (irade dışı vücut fonksiyonlarını kontrol eden sinirlerdeki hastalık) gibi sinir hastalıkları 
 • Tüberkülo, tırnak mantarı gibi bölgesel olarak rahatsızlık veren enfeksiyonlarda terleme yaşanabilir.
 • Metabolizma bozuklukları 
 • Akromegali (kemik irileşmesi, kontrolsüz büyüme) 

gibi başlıca sebepler el ve avuç içlerimizin terlemesine neden olmaktadır. Fakat üzülmeyin bitkisel olarak çaresini Yüksek Topuklar ailesi olarak sizlere sunuyoruz.

El terlemesini geçiren bitkisel çözümler 

bitkisel-tedavi-el-terlemesi

Evde kendi başımıza el terlemesini çözmek için bitkisel bir kaç tarif mevcut. Elbette her zaman olduğu gibi birincil tavsiyemiz ciddi miktarda el terlemesi yaşıyorsanız bir uzman doktora görünmeniz yönünde olacaktır. Yukarıda madde madde yazdığımız hastalıklar el terlemesinin başlıca sebepleri olabilir. Bu yüzden kendi başımıza karar vermeden önce hastaneye gitmelisiniz.

Ahmet Maranki’nin el terlemesi formülü

Ünlü sağlık yazarı Ahmet Maranki’nin el terlemesi için ürettiği formülü paylaşmak istedik. Gün içerisinde en az iki kez ellerinizi elma veya üzüm sirkesi ile yıkayınız. Daha sonra sabun kullanmadan, sadece su ile yıkayınız. Bu formülü düzenli olarak uygulayabilirseniz eğer ciddi anlamda el terlemesine çözüm olduğunu kendiniz şahit olacaksınız.

Deniz Tuzu ile el terlemesini çözün.

2/3 su bardağı deniz tuzu ve 2/3 su bardağı elma sirkesini, ellerinizin sığacağı bir kap içerisinde karıştırın. Daha sonra ellerinizi bu kabın içerisinde 20 dakika bekletin. Normal su ile yıkmadan kurulayın. Haftada iki gün bu uygulamayı tekrarlayın. 

Kekik Yağı ile el terlemesine çözüm.

7 damla kekik yağını avucunuza dökün ve ellerinizi ovuşturun. Masaj yaparak ellerinize yedirin. Pamuklu bir eldiven giyerek sabaha kadar ellerinizde bu yağı bekletin. 1 hafta boyunca her gün bunu tekrarlayın. 

El terlemesiyle adaçayı kullanarak savaşın 

Gün içerisinde 2 bardak adaçayı tüketebilirsiniz. El terlemesini önlemek istiyorsanız adaçayı şart diyebiliriz. Ter bezlerinin düzgün çalışmasını sağlayacaktır. 

Domates Suyu 

Sabahları bir bardak domates suyu içerek, el terlemesini önleyebilirsiniz. 

El terlemesine bitkisel çözümler yazımız ile ilgili sizlerde başınızdan geçenleri bizimle paylaşabilirsiniz, El terlemesi ile ilgili olarak sorun yaşıyorsanız önce doktora gidebilir sonra sitemizde bahsettiğimiz çözümlere bakabilirsiniz. Sonuçları bizimle paylaşmayı unutmayın.

Yorum Yapın

vestel