El ve ayak sağlığı vücut için çok önemlidir. El ve ayak bakımını günlük rutinlerinize dahil ederek, enfeksiyonları ve hastalıkları önleyebilirsiniz. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizler için, el ve ayak bakımında dikkat edilmesi gerekenleri derledik. Cildinize bakım yaparken el ve ayaklarınızı ihmal etmeyin.

Her gün dışarıdan eve gelince, makyajınızı temizliyor ve cildinizi nemlendiriyorsunuz. Peki, aynı rutini el ve ayaklar için uyguluyor musunuz? Özellikle gün içinde yorulan, yıpranan eller ve ayaklar için bakım şarttır. Biz de en yakın arkadaşınız olarak sizlere el ve ayak bakımı hakkında öneriler sunuyoruz.

Tırnaklarınızı güçlendirin!

Tırnağın güçlü olması beslenmeye, tırnak yapısına ve bakıma bağlıdır. Tırnakların hızlı uzaması ve ölü tabakadan kurtulması olması gereken sağlıklı bir durumdur. Bu hamilelikte daha hızlı bir şekilde yaşanır. Yaş ilerledikçe de tırnak daha yavaş uzamaya başlar ve güçsüzleşir. Güçsüz tırnaklara sahipseniz, tırnak güçlendirici yöntemlere başvurabilirsiniz.

Tırnaklarınızı sık sık kontrol edin!

Tırnaklarda genelde beyaz lekelere rastlanır. Bu lekeler çarpma, ısırma gibi dış etkenlerden kaynaklanır. Ancak tırnaklardaki lekeler siyah, kahverengi gibi daha koyu renklerde ise, bu ciddi rahatsızlıkların göstergesi olabilir. Böyle bir durumda tırnaklarınızı düzenli olarak kontrol edin ve temiz tutmaya çalışın. Eğer lekeler geçmezse bir dermatoloğa görünün.

Manikür ve pedikür yaparken dikkatli olun!

Manikür ve pedikür yaptırırken en önemli nokta, kullanılan aletlerin hijyenik olmasıdır. Enfeksiyonlara ve ciddi rahatsızlıklara engel olmak için kendi malzemelerinizi kullanmalısınız. Ayrıca, manikür ve pedikür yaptırırken tırnaklarınızı inceltmemeye özen gösterin. Pürüzsüz olmasını isterken, güçsüz ve soyulan tırnaklara sahip olabilirsiniz. Tırnak diplerindeki etleri kesmek yerine kremle yumuşatarak hafifçe geri itin. Çünkü onlar tırnakları, bakteri ve mantara karşı korumaya yardımcıdır. Oje sürerken de mutlaka tırnağınıza besleyici ve koruyucu bir baz uygulayın.

El ve ayaklarınızı nemlendirmeyi unutmayın!

Eller, özellikle kış aylarında kurur ve çatlamaya başlar. Güneş ışınlarına maruz kalarak, zarar görür. Yaşlı ve bakımsız bir görünüme sahip olur. Tüm bunların önüne geçmek için elleri düzenli olarak nemlendirmek gerekir. Ayaklar da tüm gün çorap ve ayakkabı içinde sıkışarak çatlar ve yıpranır. Sağlıklı ayaklar için eve döndüğünüzde ayaklarınızı mutlaka nemlendirmelisiniz. El ve ayaklarınıza doğal içerikli bir nemlendiriciyi masaj yaparak sürün. Daha sonra çorap ve eldiven giyin. Kremi tam olarak çekmesini bekleyin.

Masaj ve peeling yapın!

El ve ayaklara yapılan masaj ve peeling uygulaması cildinizi yeniler, kan dolaşımını hızlandırır. Ölü deriden kurtulmanıza yardımcı olur. Haftada bir kere masaj yardımıyla peeling yapmak daha sağlıklı el ve ayaklara sahip olmanızı sağlar.

Ayakkabı numaranızı doğru seçin!

Rahatsız ve dar ayakkabılar, tırnak yapısına ve ayak sağlığına zarar verir. Ayaklarda şişmeye, mantara ve enfeksiyon oluşumuna neden olur. Ayakkabı seçerken, ayak yapınızı ve sağlığınızı göz önünde bulundurun. Dar ve küçük ayakkabılardan kaçının.

Çıplak ayakla dolaşmamaya özen gösterin!

Herkese açık alanlarda çıplak ayakla dolaşmak, mantar ve enfeksiyon riskini artırır. Havuz kenarları, soyunma odaları gibi herkesin sıkça kullandığı yerlere, ayağınıza bir terlik veya ayakkabı giyerek basmaya özen gösterin.

El ve ayak bakımına dikkat etmenize rağmen tırnaklarınızda sararma, kalınlaşma ve şekil bozukluğu gözlemlerseniz mutlaka bir dermatoloğa görünmenizi tavsiye ederiz.

Tırnak mantarı nasıl geçer? Tırnak mantarıyla ilgili özel haberimizi okumak için hemen tıklayın!