Egzama tedavisi için doğal yöntemler

Egzama, ciltte kuruma ve kaşıntıyla kendini gösteren bir cilt iltihabıdır. Egzamadan kurtulmak için dermatoloğun yazdığı reçete dışında doğal tedavi yöntemlerini de uygulayabilirsiniz. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere, egzama tedavisi için doğal yöntemler sunuyoruz.

Egzama neden olur?

Egzama cildin üst katmanında meydana gelen iltihaplanma sonucu oluşur. Ciltte yaşayan bakteriler güçsüz bağışıklık sistemiyle birleşir ve iltihaplanmaya neden olur. Ayrıca alerji, kuruluk ve hassasiyet gibi problemler cildin bağışıklığını olumsuz etkiler. Genelde de hassas, kuru cilde sahip ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde görülür. Egzamanın geçme süresi kişinin bağışıklık sistemine ve metabolizmasına bağlıdır

Egzamanın belirtileri nelerdir?

 • Kaşıntıyla kendini göstermeye başlar.
 • Ciltte kızarıklıklar ve şişlikler meydana gelir.
 • Ellerde daha çok görülen egzama cildin çatlamasına ve pul pul dökülmesine neden olur.
 • Kafa derisinde meydana geldiğinde ise kepeğe ve saç dökülmelerine yol açar.
 • Cildin rengi koyulaşır ve cilt pürüzlü bir hale gelir.
 • Kullandığınız cilt ürünlerine karşı hassasiyet ve yanma olur.
 • Alerjiden kaynaklanıyorsa yorgunluğa, yüksek ateşe ve solunum problemlerine neden olur.
 • Önceden var olan cilt problemlerinin iyileşmesine engel olur.
 • Son olarak tüm bu belirtiler yüzünden egzama rahatsızlığı olan kişinin stresi artar. Uyku düzeni bozulur ve konsantrasyon güçlüğü yaşar.

Egzama nasıl geçer?

Egzamanın belirtilerine rastladığınız zaman öncelikle bir dermatoloğa gitmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca, dermatoloğun verdiği kremler ve ilaçlar dışında evde doğal tedavi yöntemlerini de uygulayabilirsiniz. Bitkisel yağlar, son derece faydalıdır. Egzama rahatsızlığı yaşadığınız dönem beslenmenize dikkat etmelisiniz. Alerjen besinlerden uzak durmak ve bağışıklığı güçlendiren besinler tüketmek size iyi gelecektir. Cildiniz için de doğal bakım ürünlerini tercih etmelisiniz.

Cildinizi kaşımayın!

Egzamayla birlikte cilt kurur, soyulur ve kaşıntı yapar. Ancak, cildi kaşımak yaralara sebep olabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olduğu için de bu yaraların enfeksiyon kapması kolay olacaktır. En doğru tedaviniz bitene kadar ve egzamadan kurtulana kadar cildinize dokunmamaktır. Bu süreçte cildinizi güneşten koruyun ve sıcak-soğuk değişikliği yapmayın.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirin!

Egzama, bağışıklık sisteminiz zayıfladığında kendini daha şiddetli gösterir. Bu nedenle bağışıklığınızı güçlendirmenin yollarını deneyerek egzamadan kurtulabilirsiniz. Yoğurt, kefir gibi probiyotikler, Omega-3 içeren besinler, antioksidanlar ve D vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmenize yardımcı olacaktır.

Elma sirkesiyle tedavi uygulayın!

Elma sirkesi, antiseptik, antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Kızarıklıklara ve kaşıntılara iyi gelir. Rahatlamanızı sağlar. Özellikle saç derisinde meydana gelen egzama için elma sirkesi son derece etkili bir yöntemdir. Banyo suyuna karıştıracağınız elma sirkesi ile hem saçlarınızı hem de vücudunuzu tedavi edebilirsiniz.

Çevresel faktörlere dikkat edin!

Günlük rutininizi gerçekleştirirken birçok faktör egzamayı tetikleyebilir.

 • Ev işlerini yaparken ellerinizi aşırı sıcak veya aşırı soğuk suyla temas ettirmeyin.
 • Ellerinizi anti bakteriyel bir sabunla ve ılık suyla yıkayın.
 • Cilt ve saç bakım ürünlerinize özen gösterin. Alerji yapabilecek içeriklere sahip ürünlerden uzak durun. Bitkisel ürünler tercih edin.
 • Evinizde bulunan toz, polen, küf ve evcil hayvanınızın tüyleri alerjinizi artırabilir. Bunlara dikkat etmelisiniz.
 • En önemlisi beslenmenize dikkat edin. İçinde katkı maddesi ve alerjen maddeler bulunan, paketlenmiş yiyeceklerden uzak durun.

Bitkisel yağlardan faydalanın!

Lavanta yağı, Hindistan cevizi yağı gibi bitkisel yağlar anti bakteriyel ve yatıştırıcı özelliklere sahiptirler. Ciltteki tahrişi ve yanmayı önlemeye yardımcı olurlar. Bitkisel yağlarla kendinize doğal bir cilt bakım ürünü hazırlayabilirsiniz.

Sizlere egzama hakkında bilgiler sunduk. Egzama belirtileriyle karşı karşıyaysanız ancak emin olamadıysanız veya egzamanın belirtileri dayanılmaz bir hale geldiyse mutlaka bir dermatoloğa görünmenizi tavsiye ederiz.

Yorum Yapın