Uyku düzeninin hem sağlık hem de güzellik açısından ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Uykusuzluk diyabet, kalp hastalıkları gibi ciddi problemlerin yanı sıra cilde zarar verir. Düzenli uyku, cilt güzelliği üzerinde son derece etkilidir. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizler için, düzensiz uykunun cilde zararlarını derledik.

Uykusuzluk cildi bozar mı?

Dış güzelliği korumak adına, sağlıklı beslenme, düzenli ve kaliteli uyku çok önemlidir. Cilt bakım ürünlerini, besinlerle ve düzenli uykuyla desteklemek, daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olur. Uzun süre yaşanan uykusuzluk, göz altlarında şişliklere ve morluklara, cilt tonunda sararmalara ve solgunluğa yol açar. Bu da, sinir bozucu bir durum yaratır. İşte uykusuzluğun cilde verdiği diğer zararlar…

Uykusuzluk strese ve sivilceye neden olur!

Stresli olduğunuz dönemlerde, vücut kortizol hormonu salgılar. Bu hormon, fiziksel sağlığı etkilediği gibi cildi de etkiler. Kortizol hormonun salınımı, uyku esnasında azalır. Düşük kortizol seviyesi, cildin yenilenmesini hızlandırır ve cildi koruma altına alır. Uykusuzluk ise, yüksek seviyede kortizole neden olur. Yani, cilt kendini yenileyemez ve sivilce oluşumuna yol açar.

Düzensiz uyku daha yaşlı gösterir!

Uykusuzluğun yol açtığı yüksek kortizol seviyesi, daha genç görünmenizi sağlayan kolajenin yıkımına neden olur. Bu da, yaşlanmayı ve derinin incelmesini hızlandırır. Düzensiz uyku, ciltteki ince çizgileri ve kırışıklıkları artırır.

Düzensiz uyku bağışıklığı zayıflatır!

Gün içinde tükettiğiniz vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengin besinler, uyku sırasında devreye girerek, cilde fayda sağlar. Özellikle antioksidanlar, cildi güneşin zararları ışınlarından korur ve ciltte oluşabilecek hasarları önler.

Uykusuzluk ciltte kuruluğa yol açar!

Uykusuzluk, ciltteki nemi yok ederek, kuruluğa sebep olur. Yeterli ve kaliteli uyku, cildi besler ve cilt bakım ürünlerinin etkisini artırır.

Uykusuzluk kusursuz görünüme engel olur!

Uykusuz geçen bir gecenin ardından, gözler kızarır ve şişer. Göz altlarında morluklar meydana gelir. Cilt daha soluk görünür. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de tüm günü, sinirli ve mutsuz geçirirsiniz.

Düzensiz uykunun cilde zararlarını öğrendiniz. Güzel bir uykudan önce makyajınızı temizlemeyi ve cildinizi nemlendirmeyi unutmayın!

Yüksek Topuklar öneriyor:

Kaliteli uykunun sırları

Uyku öncesi cilt bakımı

Cilde zarar veren alışkanlıklar