Şimdiye kadar birlikte olduğum erkeklerin beni gerçekten sevdiğine inanmadım. Ailemin, arkadaşlarımın beni yeterince anlamadığını düşünüyorum. Fazla sıcak kanlı insanlardan rahatsızlık duyuyorum. Soğuk ve mesafeli kişileri daha çekici buluyorum. Acaba neden hep aynı şeyleri yaşıyorum?

Hayatınızda tekrarlanan olaylar varsa, kendinizi eksik hissediyorsanız, mutsuz olduğunuz ilişkiler yaşıyorsanız; bunun sebebi şemanız olabilir. Özellikle duygusal yoksunluk şeması, hayatınızı yönetiyor olabilir. Peki, şema nedir, duygusal yoksunluk şeması nedir? Psikiyatri Uzmanı Dr. H. Alp Karaosmanoğlu’nun önemli bilgiler sunduğu yazıyı dikkatle okuyun; sonunda çok büyük bir aydınlanma yaşayabilirsiniz.

Duygusal yoksunluk şemasına sahip kişiler, ilgi, duygusallık, sıcaklık, arkadaşlık, anlaşılmak gibi doğal duygusal ihtiyaçlarının diğerleri tarafından yeterli olarak karşılanmayacağına inanırlar.

Davranış Biçimleri: Duygusal gereksinimlerin karşılanmayacağı beklentisi, kişiyi algıda hazırlık durumuna sokar. İlişkilerdeki en ufak ilgisizlik belirtileri, başa gelmiş bir felaket olarak algılanır. Duygusal yoksunluk şemamız tetiklendiğinde, ilgisizlik kavramını iyi ölçemeyiz: “Ya vardır, ya da yoktur”.

Şema

Kökeni: Duygusal yoksunluk şeması altında çoğunlukla anne-babanın davranışları yatıyor. Dr. Karaosmanoğlu, bu davranışlardan bazılarını şöyle sıralıyor: “Anne soğuk ve duygularını gösteremeyen biridir. Çocuğa yeterince sarılıp, fiziksel şefkat göstermemiştir, yeterli zaman ve dikkat ayırmamıştır”.

Eş seçimine etkileri: Şemalar, kişilerin kendilerini doğrulayacak eşler veya arkadaşlar seçmelerine neden olurlar. Duygusal yoksunlukta seçilen eş veya arkadaşlar genellikle bencil, sevgi vermeyi ve paylaşmayı bilmeyen, uzak, soğuk insanlardır. Bu sayede kişinin duygusal gereksinimlerinin karşılanmadığı ve karşılanamayacağı ortamlar yaratılmış olur.

Nasıl değiştirebilirsiniz: Karşılanmadığını düşündüğümüz gereksinimimizi ve bu durumda ne hissettiğimizi ifade etmek hakkımızdır. İfademiz, kesinlikle karşı tarafa acı verme amacı taşımamalı ve saldırgan olmamalıdır. Saçma bile olsa, bu gereklidir.

Bunları yapmalısınız: Uzak durmak üzere bugün için var olan tehlikeleri listeleyin. Duygusal olarak verici bir partner bulduğunuzda, ilişkinin yürümesine fırsat verin. Ne istediğinizi söyleyin ve kırıldığınız durumları onunla paylaşın. Partnerinizi suçlamayın ve ihtiyaçlarınızın karşılanması için ısrarcı olmayın.

Şemalar hakkında daha fazlasını “Hayatı yeniden keşfedin” isimli kitapta bulabilirsiniz. 

 

Gelecek hafta, Pazar Terapisi’nde başka bir konuyla görüşmek üzere, hoşça kalın!