Eskiden evde değişiklik yapmak çok zordu. Boya badana hazırlıkları yapılır. Bir hafta işlem sürer, kokusu aylarca evden çıkmazdı. Oysa duvar kağıtları artık yine moda ve hayatımızı kolaylaştırıyor.

 

Yeni teknoloji ile üretilen non-wowen tabanlı kağıtlar ile çok kolay değişim yapılabiliyor. Bütün Avrupa artık bu kağıtları kullanıyor.

 

Eğer duvarın önünde dar bir görüş/bakış mesafesi varsa, tüm duvarı kaplayacak desenler değil, daha küçük lekelerden oluşan desenleri tercih etmelisiniz.

 

Yeni trend ise kişiselleştirme! Kişiye özel duvar kağıtları çok ses getiriyor. İronik, şaşırtan, panoramik desenlerin duvar kağıdına dökülmesi çok ilgi çekiyor.

 

Her beğendiğiniz duvar kağıdı evinize uygun olmayabilir. Seçim yaparken önce evinizin büyüklüğünü ve tavan yüksekliğini göz önüne almalısınız. Örneğin küçük çiçek desenli duvar kağıtlarının desenleri, yüksek tavanlı evlerde kaybolabilir.

 

Yoğun dokulu Viktoryen stili duvar kağıtları alçak tavanları olduğundan daha yüksek gösterir. Duvar kağıdını odanın odak noktası haline getirmek isterseniz, anahtar renkleri seçmelisiniz. Bu renkler, odanın farklı yerlerinde, kumaşlarda, mobilyalarda tekrarlanmalıdır.

 

En doğru dekorasyon temeli; birkaç renk belirleyip, belirlenen rengin dışına çıkmamaktır.