Saçların kabarmasına neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; kuruluk, yetersiz ve sağlıksız beslenme, saça çok sık ısı ile şekil verme ve bu tarz cihazlarla temas ettirme gibi nedenleri sıralayabiliriz. Ayrıca nem oranının yüksek olduğu havalarda saçlar daha fazla kabarabilir ve verilen şekil uzun süre korunamayabilir. Bu nedenle saçlarınızın duştan sonra kabarmasını ve elektriklenmesini önlemek için 6 etkili yöntemi sizler için derledik.

  • Duşa girmeden önce saçlarınıza sıcak yağ bakım uygulaması yapmak, duştan sonra oluşan kabarmanın ve elektriklenmenin  önlenmesini ve saçlarınızın daha yumuşak bir hal alarak kolay şekillenmesini sağlar. Yağ olarak zeytinyağı, argan yağı gibi yağları kullanabilir ve bunu düzenli olarak haftada bir kez uygulayabilirsiniz.
  • Saçlarınıza maşa, fön gibi işlemleri çok sık yaptırmayın. Ayrıca saç kurutma makinesi kullanmaya bir süre ara verebilirsiniz. Eğer bu tarz işlemleri sık sık yapmanız gerekiyorsa düşük ısıda kullanmaya dikkat etmelisiniz.
  • Duştan çıktıktan sonra havlu ile saçınızdaki fazla suyu alabilir ve geniş dişli bir tarakla saçlarınızı tarayabilirsiniz.
  • Duştan çıktıktan sonra saçlarınızın kabarmasını ve elektriklenmesini istemiyorsanız fazla nemli ortamlardan uzak durmalısınız. Duş sırasında oluşan buharın çıkması için banyoyu havalandırın. Saçlarınıza şekil vermek için buharın banyodan tamamen çıkmasına dikkat etmelisiniz.
  • Saçlarınızı belli aralıklarla sirkeli su ile durulamak saç tellerinizin güçlenmesine ve saçınızın pH değerini dengelemeye yardımcı olur.
  • Beslenmenize özen göstermelisiniz. Özellikle vitamin eksikliği gibi durumların ilk belirtileri saç ve ciltte görülür. Vücudunuz için gerekli vitamin ve mineralleri almalısınız ki saçlarınız bir süre sonra kurumasın. Çünkü bu nedenle kırıklarınız artabilir ve saçlarınız sağlıksız görünebilir. Bunlara ek olarak bol bol su içmeye özen göstermelisiniz.