Duş almanın rahatlatıcı etkisi malum. Güne daha keyifli ve rahat başlamak veya yatmadan önce günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için duş almayı tercih ederiz. Ancak duş alırken farkında olmadan yaptığımız bazı hatalar olabilir. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizler için, duş alırken yapılan hataları derledik.

 

Duş aldıktan sonra kendinizi daha rahat ve güzel hissedersiniz. Bu etkilere rağmen duş esnasında yapılan hatalar siz fark etmeden cildinize zarar verir. Özellikle her gün duş alıyorsanız bu zararlara engel olmanız gerekir. Cildinize zarar vermeyecek ve su israfına neden olmayacak şekilde duş almak çok önemlidir.

Sıcak suyla yıkanmaktan kaçının!

Özellikle kış aylarında sıcak duş, vücudu hem rahatlatır hem de ısıtır. Ancak sıcak su, vücut için çok zararlıdır. Sıcak suyla duş almak, çıkınca bayılma riski doğurur. Ciltteki yağı yok eder ve nemsiz, kuru bir cilde sahip olmanıza neden olur. Dolaşım sistemini olumsuz etkiler ve vücut fonksiyonlarının düzgün çalışmasına engel olur. En doğrusu, ılık suyla alınan duştur.

Bakteri yuvası lif ve süngerler!

Duş alırken kullanılan kese, lif ve süngerler banyoda ıslak bırakıldığında bakteri üretirler. Bu bakteriler de enfeksiyon ve mantar problemlerine neden olur. Bakteri ve mantar oluşumuna engel olmak için, banyo liflerini veya süngerlerini sık sık temizleyin ve kuru kalmalarını sağlayın.

 

Şampuan uygularken dikkat edin!

Şampuanı uygularken zamanına ve nasıl uyguladığınıza dikkat etmelisiniz. Öncelikle şampuanı direkt olarak saça uygulamak yerine biraz sulandırarak ense ve kulak arkalarına da uygulamak daha doğru olur. Çünkü, saç derisinde yaşanan yağlanma bu bölgeleri de etkiler. Ayrıca, duşa girdiğinizde saçlarınızı şampuanlamak ilk işiniz olmalı. Şampuanı en son uygulamak, vücutta kalıntılar bırakmanıza neden olur. Şampuan kalıntıları cildinize zarar verebilir.

Kimyasallardan uzak durun!

Duş sırasında güzel kokulu sabunlar ve jeller kullanmak herkesin hoşuna gidiyor olabilir. Ancak bazı parfümlü ürünler, çok fazla kullanıldığında içerdikleri kimyasallar nedeniyle cildin pH dengesini bozar. Vücut, zararlı unsurlara karşı savunmasız hale gelir. Bu nedenle, kimyasal ürünler yerine doğal sabunları tercih etmelisiniz.

Duşta jilet uyguluyorsanız…

Jileti duşta kullanmayı tercih ediyorsanız, bunu duştan çıkmadan hemen önce yapın. Çünkü suyun etkisiyle gözenekler açılır ve kıl kökleri daha belirginleşir. Ayrıca jileti duş sonuna doğru uygulamak batık oluşumuna engel olur.

Kurulanırken dikkatli davranın!

Duştan çıktıktan sonra sert bir şekilde kurulanmak, cildinizi tahriş ederek zarar verebilir.  Bu nedenle yumuşak bir havluyla, sakince kurulanmak gerekir. Duştan sonra bornoz kullanmak, hem pratik hem sıcak bir tercih olabilir.

Havluların temizliğinden emin olun!

Havlularınızı temiz tutmaya özen gösterin. İyi kurumayan havlular zamanla, bakteri ve mikrop yuvasına dönüşür. Ayrıca, havlularınızı temizlemek için kullandığınız ürünlerin kimyasal olmaları da alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu nedenle, doğal temizleme ürünlerini tercih etmelisiniz.

Banyoyu sık sık havalandırın!

Banyonun iyi havalanmaması ve rutubetli kalması, küf oluşumuna neden olur. Küfler de sağlığı olumsuz etkiler. Bu nedenle, banyonuzu sık sık havalandırarak, ıslak ve nemli yerlerin kurumasına izin verin.