Düğününüzün temasından tutun da, hangi mevsimde yapıldığına kadar, çiçek seçimini etkileyen unsurlar vardır. Muhteşem sonuç için detaylara dikkat etmeniz gerekir.

Öncelikle seçtiğiniz çiçekler, düğününüzün genel havasıyla uyumlu olmalıdır. Düğününüzün nerede olduğu, ağırlıklı olarak hangi renkleri kullandığınız çok önemlidir. Örneğin kır düğünü için kullanılan papatya, havuz başı davetleri için hiç uygun değildir. Mekanın dekorasyonu sırasında çiçekçiye öncelikle temanız ile ilgili detaylı bilgi vermelisiniz. Düğünün yapılacağı mekan, zaman ve ayırdığınız bütçe çok önemlidir. Günümüzde düğün organizasyonları için çok çeşitli tarzlarda düzenlemeler yapılmaktadır.
 

İsteklerinize, kişiliğinize, ihtiyaçlarınıza göre tamamen size özel bir düğün olması için, elinizdeki imkanlardan sonuna dek faydalanın. Dekorasyonda kullandığınız aksesuarlar, renkler, çiçek seçiminde değerlendireceğiniz ilk kriterlerdir. Masa üstüne yerleştireceğiniz çiçeklerin, diğer çiçeklerle uyumlu olması gerektiğini de unutmayın.

Çiçeklerin kendilerine özgü bir dilleri olduğunu biliyoruz. Hepsinin bir anlamı var. Kötü anla gelen bir çiçeği, düğününüzde kullanmak istemezsiniz. İşte çiçekler ve anlamları:

Karanfil: Hayal kırıklığı
Nergis: Egoistlik
Süsen: Kararsızlık
Latin çiçeği: Aşkından ölüyorum
Pembe sardunya: Sensiz yaşayamam
Yasemin: Aşk sarhoşluğu
Zambak: Saflık ve masumiyet
Menekşe: Vefa
Beyaz Gül: Güzellik
Kırmızı Gül: Aşk
Lale: İçtenlik
Sarı Düğün çiçeği: Nankörlük
Fulya: Arzu
Ölmez Otu: Ölene kadar seveceğim

Candan Ünal
Yüksek Topuklar Aşk ve İlişkiler Editörü
Candan.unal@yuksektopuklar.net