Masal masal içinde dedirten düğün ve organizasyonların konsept tasarımlarını ve yönetmenliğini yapan Burcu Çıtlak, birçok ünlü ismin de kutlama gecelerinin organizasyon sorumluluğunu yapmış. Burcu Hanım ile göz kırpan düğün ve nişan sezonu hakkında minik bir sohbet ettik. Hayalinizdeki düğünü gerçekleştirebilmeniz için merak edilen soruları, işin uzmanına sorduk…


Hayalinizdeki Düğün İçin…Burcu Hanım, bir düğün organizasyonun da olmazsa olmazlar nelerdir?

 

Düğün planlama hizmeti yeni evlenecek çiftlerin olmasa olmazı.  Düğün mekânı, davetiye, gelinlik, dekorasyon ses-müzik-ışık, orkestra, host, hostes, LCV, el buketi gibi tüm hizmetleri sağlayabilen, düğün akış planını sağlayabilecek profesyonel kişilerle çalışma şansını yakalamak, o masalsı geceyi daha hatasız ve aksiliklerden uzak, zaten yeterince heyecanlı ve tedirgin olan çiftlerin biraz olsun kendilerini emin ellerde hissetmeleri sağlaması önemli.

 

Düğün hazırlıkları heyecanlı ve keyifli olduğu kadar zor bir süreçtir. Organizasyon şirketlerinin en önemli görevi çiftlerin kendi düğün törenlerine birkaç saat kala misafir gibi katılıp eğlencenin tadını çıkarmalarını sağlamak. Güzel olduğu kadar yorucu ve gergin bir süreç olduğu için,  onların yükünü hafifletmek gerekiyor.

 

Güzel bir düğün organizasyonu için ne kadar zaman önceden planlamaya başlanmalı?

 

Genelde çiftler organizasyon firmalarına düğünlerinde 4 ya da 6 ay kadar önce gelmeye başlıyorlar ancak her geçen yıl bu süre daha erken oluyor. Bu şekilde hem düğün sahibi kafasında bu yükten kurtulmuş oluyor hem organizasyon firması daha geniş bir zamanda çalışma şansı buluyor. Erken planlama yapmak, fikir zenginliği açısından da artı puan. Hayal gücünüzü çalıştırıp değişik konseptler planlayabiliyorsunuz. Sonuçta çıkan işten hem çiftler hem biz mutlu oluyoruz. Daha planlı yapılan organizasyonların tabi ki daha makul ücretlerle gerçekleştirilebiliyor.

 

Biliyorsunuz ki sürekli değişen ve çok geniş bir yelpazesi olan Nikâh Şekeri ve davetiye detayında bu sene tercihler nelerden yana, yeni Hayalinizdeki Düğün İçin…ve değişik bir akım var mı?

 

Davetiye ve Nikâh şekerleri genelde düğünün konseptine uygun bir şekilde hazırlanmaktadır. Mesela dantel bir detayı hem nikâh şekerinizde hem davetiyenizde uygulayabilirsiniz. Bunun yanında son yıllarda nikâh şekeri yerine irili ufaklı cam vazolarda rengârenk şekerlerden ve irili ufaklı mumlardan oluşan bir şeker köşesi sunumu ilgi görüyor. Görsel olarak daha renkli ve şaşalı gözüken bu köşe, normal nikâh şekeri masraflarından da oldukça düşük fiyata geliyor.

 

Bu güne kadar özellikle İstanbul’da birçok düğün organize etmiş olmalısınız, insanlar mekânları neye göre tercih ediyorlar?

 

Artık gençler otellerin balo salonlarından çok sıkıldı kumsallarda, kırlarda düğün yapmak istiyorlar. Yaz düğünleri için açık alanlarda istenilen konseptleri de uygulamak çok rahat oluyor. Konsept uygulamanın rahatlığının yanında ise açık alanlarda düzenlenecek olan düğünlerde profesyonel destek almak daha da önem kazanıyor. Organizasyon tarihinde hava değişimi için acil önlemlerin alınıp koordine edilmesi, zemin hakkında etüdün iyi yapılması (Bayanlar yüksek topuklar kullandıkları için toprak zemin de zorlanmalar olabiliyor),gerekli önlem ve düzeltmelerin önceden yapılması, misafirlerin beklide yönlendirilmesi gibi detaylar açık hava düğünlerinde önem kazanıyor. Ayrıca Çiftler kendi düğünlerinde daha çok eğlenmek istiyorlar. Bunun için düğün organizasyonu birkaç bölümden oluşabiliyor. Mesela açık alanda kokteyl verip nikâh seremonisi yapılıp balo salonuna geçilip yemekler yeniliyor. Yemekten sonra gecenin ilerleyen saatlerinde gençler after partiyle devam edebiliyorlar.  Genel anlamda ise mekâna karar verilirken istenilen atmosfer ve bütçe çok önemli…

 

Hayalinizdeki Düğün İçin…Düğün konseptini oluştururken nelere dikkat ediyorsunuz?

 

Öncelikle düğün konseptinin evlenecek çiftlerin hayallerine, zevklerine ve duruşlarına uygun olmasına özen gösteriyoruz. Tabii ki bütün davetlilerinde memnun edilmesi ve iyi ağırlanması çok önemli… Ailelerin kültür ve alışkanlıklarına uygun mönü, müzik seçimleri ve ağırlama şekli önemli. Bunun yanında çiftlerin genç konuk kitlesi de düşünülerek arada bir dengenin oluşturulması gerekiyor.
Çift için özel bir anlam ifade eden bir obje ya da sembol düğünün konseptini oluşturabilir. Sevdikleri bir renk ya da mevsime uygun bir konsept güzel bir şekilde işlendiğinde düğün unutulmaz olacaktır.

 

2012 Organizasyon trendleri nelerdir?

 

Düğün dekorasyonunda farklı konseptler kullanmak son zamanlarda çok moda masalarda birbirinde farklı objeler kullanmak, rengârenk çiçekler fuşyalar, morlar, yeşiller bu sene çok tercih ediliyor… Gelinlerimiz artık daha cesur. Beyazın dışında kırmızı hatta mavi ile kombine edilen birçok organizasyon gerçekleştirdik. Açıkçası çokta başarılı ve güzel oldular.  Bunun yanında artık damat adayları da gelinler kadar söz sahibi detaylar üzerinde. O yüzden daha masalsı tek renk beyaz büyüsü taşıyan düğünlerden özellikle son iki-üç senedir daha hareketli marjinal ve renkli düğün gecelerine geçtik.

 

İstanbulda Düğün yapmak isteyen yabancı misafirler oluyor mu? Hayalinizdeki Düğün İçin…

 

İstanbul Düğün Organizasyonları konusunda son yıllarda çok gelişmiş bir ülke. Dünya gençliğinin de evlenmek için hayallerini süsleyen bir şehir aynı zamanda… Dünyanın en zenginleri arasında yer alan birçok kişi Maldivler ya da Paris yerine İstanbul Boğazı’nda evlenmek istiyor. Özellikle Hindistanlılar, Arap Ülkeleri ve Ruslar İstanbul’u en çok tercih edenler arasında.

 

Peki neden İstanbul?

 

Asya ve Avrupa’yı birleştiren İstanbul’da Düğün yapma fikri Avrupalılara pek bir büyülü geliyor. Özellikle Çırağan sarayı Osmanlı konsepti düğünler için çok tercih edilen bir mekân sarayları yalılar ve kır mekânları izliyor. Şimdiden bu yaz için Boğazdaki mekânların % 50 sini yabancı düğünler doldurmuş durumda bile…

 

Son olarak evlenecek olan çiftler için eklemek istedikleriniz var mı?

 

O gecenin nasıl olacağı konusunda her çift yüksek oranda heyecan duyar, genelde sakin olun telkini yapılır ama ben heyecanlarından vazgeçmesinler diyorum. Çünkü insan hayatında bu kadar güzel çok az an için heyecan duyuyor. Organizasyonlarının ve gecelerinin mükemmelliği için ise mutlaka bu işi bilen profesyonel kişilerden destek almalılar, bu heyecanlarını olmasa da endişe ve kaygılarını biraz olsun hafifletecektir. Organizasyon firmaları ile çalışmak için bütçeleri olmayan çiftlere ise şöyle bir önerim olabilir. Planlamaya erken başlasınlar. Çiftler en yakın gördükleri ve iyi bir organizasyon yeteneği olduklarına inandıkları arkadaşlarından mutlaka yardım istesinler. Arkadaşlar da zaten bu günler içindir:)

 

Akıllarına takılan herhangi bir şey için ya da fikir almak için tüm heyecanlı çiftlerimiz bana da kişisel iletişim bilgilerimden ulaşabilirler. Sorularına ve merak ettiklerine ben elimden geldiğince seve seve yanıt vermeye çalışırım. Herkese tek yastık ve uzun mutlu bir birliktelik diliyorum 🙂

 

Burcu Hanım’la iletişim için:  citlakburcu@gmail.com