‘Yüksek Topuklar’ olarak, dudak çatlamasına iyi gelen doğal yöntemleri sizinle paylaşıyoruz; her birini güvenle deneyebilir ve sonucunda pürüzsüz dudaklara sahip olabilirsiniz! Dudak çatlaklarını önlemek, var olanları iyileştirmek için ilk olarak su içmeye başlamalısınız. Susuz kalan vücudunuz, dudak çatlaklarıyla size sinyal veriyor olabilir. Eğer günde sekiz bardak su içiyorsanız; önce sizi tebrik ediyoruz sonra da doğal yöntemleri denemeye davet ediyoruz.

Dudak çatlamasına doğal çözüm

Dudaklarınızdaki ölü deriyi temizlemek için bir çay kaşığı bal ve yarım çay kaşığı toz şekeri karıştırın. Karışımı, temiz bir diş fırçasına alıp dudaklarınıza, yuvarlak hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Bu işlem sayesinde dudaklarınızdaki çatlaklar yok olacak, yenilerinin oluşumu önlenecektir. Fırçalama işlemini tamamladıktan sonra yoğun nemlendirme özelliğine sahip kremi, dudaklarınıza sürün.

Ruj veya parlatıcı sürmeden önce dudaklarınızı pürüzsüz hale getirmek için bir parça pamuğun üzerine birkaç damla sıcak su damlatın ve dudaklarınızı hafifçe ovalayın. Bu sayede dudak üzerindeki çatlaklar yumuşayıp dökülecek, rujunuzun harika görünmesi için pürüzsüz bir zemin yaratacaktır.

Dudak çatlaması hangi vitamin eksikliğinden olur?

Dudak çatlamalarının B vitamini eksikliğinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Armut, elma, erik, incir, kayısı, greyfurt, şeftali, havuç, kabak, muz, bezelye, ıspanak, mercimek, karnabahar, pancar, arpa ekmeği, pırasa gibi B vitamini yönünden zengin besinleri, beslenme planınıza dahil ederek hem daha sağlıklı vücuda hem daha güzel dudaklara sahip olabilirsiniz.

Evde dudak dolgunlaştırma yöntemi

Söz, dudaklardan açılmışken; size birkaç tane de dudaklar dolgun gösteren doğal yöntemlerden bahsetmek istiyoruz. Taze naneyle ya da evinizde varsa nane yağıyla, dudaklarınızı ovalarsanız; dudaklarınız daha dolgun görünecektir. Ayrıca, bir küp buzu dudaklarınızda gezdirirseniz soğuğun etkisiyle dudaklarınızdaki kan akışı hızlanacak ve bir süreliğine de olsa dudaklarınız daha dolgun ve kırmızı bir görünüme kavuşacaktır.

Dudak çatlamasına iyi gelen doğal yöntemleri öğrendiniz.

TIKLA OKU: Dudak bakımı için pratik öneriler