dudak-catlamasi-nasil-gecer

Sık sık tekrarlayan dudak çatlaması sorunu yaşıyorsanız, evde uygulayabilen kolay ve etkili önerilerimiz size yardımcı olabilir. Dudak çatlaması nasıl geçer, dudak çatlaması için bitkisel çözümler gibi en çok merak edilen sorulara, denenmiş yöntemler sunuyoruz. Haydi, hemen başlayalım!

  • Soğuk hava dudak çatlamasına neden olur

Dudak yüzeyindeki deri ince ve hassastır. Bu yüzden aşırı soğuk ve sıcak havalardan hemen etkilenir, dudak çatlaması meydana gelir. Tedavi için ilk olarak, dudakları korumaya almak gerekir. Aşırı sıcak veya soğuk havaya çıkarken, dudaklarınıza mutlaka yoğun nemlendirici özelliğe sahip krem sürmelisiniz. Bu alışkanlığı kazanırsanız, dudak çatlamasını kolayca iyileşecek ve tekrarlamayacaktır.

  • Yetersiz beslenme dudak çatlamasına sebep olur

B vitamini yönünden eksik beslenme, dudak çatlaması, saç dökülmesi gibi belirtilerle kendini gösterir. Günlük beslenmenizde B vitamini içeren ıspanak, havuç, elma, kayısı, bal kabağı, şeftali gibi besinler tüketmek, dudak çatlamasının iyileşmesine yardımcı olacaktır. Örneğin, her gün bir adet B vitamini içeren meyve yemek, sağlığınızı güçlendirirken dudak çatlamasına iyi gelecektir.

bitkisel-bakim-maskeleri-yuksektopuklar

  • Susuz kalan vücut dudak çatlamasından belli olur

Dudak çatlamasının en önemli sebeplerinden biri, vücudun susuz kalmasıdır. Eğer, günlerce su içmiyor veya birkaç bardak içiyorsanız; dudak çatlaması problemi yaşamanız normaldir. Bu soruna hemen çözüm için günde 12 bardak su içmeyi alışkanlık edinebilirsiniz. Su içmenin faydalarından biri, vücudu içeriden nemlendirip dudak çatlamasını önlemektir. Eğer, su içmeyi sevmiyorsanız suyun içine limon, portakal, nane ekleyip daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

  • Ağız açık uyumak dudak çatlamasına neden olur

Horlama, burundan nefes alamamak gibi durumlar, dudak çatlamasına neden olabilir. Özellikle, sabah uyandığınızda ağız kuruluğu ve dudak çatlamasıyla karşılaşabilirsiniz. Farkında olmadığınız geniz eti, sinüzit gibi hastalıklarınız olabilir. Dudak çatlamasına en iyi çözüm için kulak, burun, boğaz hastalıkları uzmanına gidip tedavi olmaktır.

  • Dudak çatlamasını önleyen kremler kullanın

Günümüzde, birçok markanın dudak çatlamasını önleyen ve iyileştiren kremleri vardır. Cilt yüzeyini nemlendirip yeniden yapılanmasını sağlar. Düzenli kullanımda sağlıklı, parlak ve dolgun dudaklara sahip olmanıza yardım eder. Özellikle, E vitamini, avokado yağı, Hindistan cevizi yağı içeren kremler, dudak çatlamasına oldukça iyi gelir. Dilerseniz, tatlı badem yağı gibi doğal çözümlerle dudak çatlamasından kurtulabilirsiniz.

dudaklar-icin-egzersiz-rkm