cilt-bakimi-sabun

 • Dudak çatlaması için bitkisel çözümler

Dudak çatlamasına sebep olan birçok faktör vardır: Yetersiz beslenme, vitamin eksikliği, aşırı sıcak veya soğuk hava gibi… Ancak, dudak çatlamasını artık dert etmeyin; çünkü her biri denenmiş ve işe yarar bitkisel çözümler sunuyoruz.

 • Dudaklarınızı içeriden nemlendirin

Vücudunuz susuz kaldığında, dudaklarda çatlama meydana gelebilir. Yeterince su içmediğinizde dudaklar kurur, yüzeydeki deri çatlar ve hatta bazen kanayarak acı verir. Dudak çatlamasına ilk çözüm için, günde 12-14 bardak su içmeye başlamalısınız. Düzenli su içmenin faydalarından biri, cildi nemlendirmek ve çatlamaları iyileştirmektir.

 • Evdeki malzemelerle dudak bakımı yapın

Dudak çatlamalarını gidermek veya dudak bakımı yapmak için pahalı kozmetikler kullanmanıza gerek yok. Evdeki malzemelerle, hem ekonomik hem etkili dudak bakım maskesi hazırlayabilirsiniz. Haydi, en kolayından başlayalım!

Malzemeler,

 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı toz şeker

Hazırlanışı,

 1. Malzemeleri iyice karıştırın.
 2. Parmak ucunuza alıp dudağınıza sürün.
 3. Yumuşak hareketlerle dudaklarınıza yedirin.
 4. Birkaç dakika bekleyip ılık suyla durulayın.

Bu bakım yöntemini dudak çatlamasının yoğunluğuna göre haftada bir veya iki kez yapabilirsiniz.

beyaz-seker-yuksektopuklar

 • Tam beslenmeyle dudak çatlamasını giderin!

Dudak çatlaması genellikle B vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Beslenmenizde B vitamini içeren besinlere yer vererek, daha sağlıklı ve pürüzsüz dudaklara sahip olabilirsiniz. Aşağıdaki besinler dudak çatlamasına iyi gelir, vitamin eksikliğini giderir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

 1. Ispanak
 2. Elma
 3. Kayısı
 4. İncir
 5. Bezelye
 6. Muz
 7. Karnabahar
 8. Havuç
 9. Şeftali
 10. Balkabağı
 11. Kuru erik
 12. Greyfurt
 13. Armut
 14. Pırasa
 15. Pancar
lipbalm-yuksektopuklar
 • Sık sık dudak nemlendirici kullanın

Aşırı sıcak veya soğuk havalara maruz kalan dudaklarda çatlama olur. Rüzgara veya güneş ışığına karşı korumak için sık sık nemlendirici krem kullanın. Piyasada, renkli ve renksiz olmak üzere hem kadınların hem erkeklerin kullanımına uygun nemlendirici kremler vardır.

Biz, ‘Yüksek Topuklar’ editörleri olarak, dudak çatlamasını önlemek ve dudaklarımızı renklendirmek için vişne, çilek, böğürtlen tonlarında lip balm kullanıyoruz. Size de öneriyoruz.