Biz kadınlar, hemen her gün güzellikle ilgili bir bilgi duyarız. Duyduğumuz ancak doğruluğuna inanmadığımız birçok güzellik efsanesi var. Bu yüzden, denemekten çekiniriz. Peki, bu efsaneler gerçekten yanlış mı? Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için, doğruluğu kanıtlanmış güzellik efsanelerini derledik.

Gözleri kısmak kırışıklık yapıyor!

Özellikle tüm gün bilgisayar başında olanların gözleri çok yorulur. Bilgisayar başında uzun süre kaldıktan sonra gözleri kısma ve ovma isteği oluşur. Gözleri fazla kısmak ve ovmak, göz çevresindeki ince derinin kırışmasına neden olur ve kaz ayağı görünümünü hızlandırır. Göz çevresinde kırışıklık oluşumunu azaltmak için yapmanız gereken, göz damlası ve nemlendirici maske kullanmaktır.

Maskaranızı yenilemeyi unutmayın!

Maskaraları 3 ayda bir yenilemek gerekir. Çünkü, sık kullanılan maskaraların zamanla kıvamı değişir ve bakteri oluşumuna müsait olur. Gözde enfeksiyonlara yol açabilir. Uygun fiyatlı bir maskara edinerek, 3 ayda bir yenileyebilirsiniz.

Elma sirkesi saçları güzelleştirir!

Elma sirkesi, saçı ve saç derisini derinlemesine temizler. Saç diplerinin daha fazla oksijen almasını sağlar. Saç diplerinde meydana gelen kepek, kuruluk, kaşıntı gibi sorunları ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Saç köklerini kuvvetlendirerek, saç dökülmesini azaltır. Elma sirkesiyle, pırıl pırıl ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Makyajla uyumak cilde zarar verir!

Gece uyku esnasında, cilt ölü cilt hücreleri atarak, bir yenilenme ve onarım süreci yaşar. Ancak, makyajı temizlemeden uyuduğunuzda, cildiniz bir de makyaj tabakası ile uğraşır, gözenekler tıkanır ve yenileme işlemi gerçekleşemez. Uyumadan önce yüzünüzü yıkamaya üşenebilirsiniz. En azından makyajınızı, pratik bir makyaj temizleyicisiyle çıkarmaya çalışın.

Güneş koruyucusuz dışarı çıkmayın!

Güneşin zararlı ışınları, ciltte lekelenmelere, hasara neden olur. Cilt kanseri riskini artırır. Aynı zamanda, yaşlanmayı hızlandırır. Bu nedenle, yaz-kış demede mutlaka güneş koruyucu krem sürmeniz gerekir. En az 2 saatte bir kreminizi tazeleyerek güneşin zararlı ışınlarıyla mücadele edebilirsiniz.

Çok sıkı kıyafetler giymeyin!

Sürekli vücudu çok sıkan kıyafetler giymek, hem deride hem de kıl köklerinizde iltihaplanmaya neden olur. Ayrıca, cilt nefes alamaz ve kuruluklar, pul pul dökülmeler meydana gelir. Sıkı pantolonlar, bacaklarda batıklara yol açar.

Tırnakları törpülerken dikkat!

Güçlü ve sağlıklı tırnaklar için, tırnaklarınızı nazikçe ve tek bir yöne doğru törpüleyin. Ayrıca, tırnaklarınız her zaman ojeliyse, buna biraz ara vermenizde fayda var. Çünkü, oje tırnakların nefes almasını önler. Tırnaklar güçsüzleşir ve daha kolay kırılır.