Göğüslerinizin mükemmel görünmesi için doğru sütyeni seçmeniz büyük önem taşımaktadır. Sütyen seçiminiz, kıyafetlerinizin duruşundan, rahatlık seviyesine kadar etkiler. Peki, doğru sütyen nasıl seçilir? Sizler için hazırladığımız rehberle vücudunuza uygun sütyeni bularak mükemmel görüneceksiniz!

Sütyeninizin vücudunuzda mükemmel bir şekilde durması için kup ve beden ölçüsüne dikkat ederek seçmelisiniz. Kup, göğüs büyüklüğünü, beden ölçüsü ise göğüs altı çevrenizi ifade eder. Göğüs altı çevresi için santimetre uzunluk ölçüsü, göğüs büyüklüğü için ise A’dan E’ye kadar harfler kullanılır. Kup büyüklüğünüz göğüs çevreniz ile göğüs altı çevrenizin farkıdır. Buna göre kup ölçüleri şu şekildedir:

● A Kup: 12-14 cm

● B Kup: 14-16 cm

● C Kup: 16-18 cm

● D Kup: 18-20 cm

● E Kup: 20-22 cm

Doğru sütyen ölçüsü hesaplama

Vücudunuz için en doğru ölçüyü desteksiz, kupsuz ve balensiz bir sütyen giyerek alabilirsiniz. Bunun için mezura yeterli olacaktır. Göğüs altı çevrenizi ölçmek için sırtınızdan başlayıp mezurayı önünüze getirin. Örneğin, ölçünüz 84 çıkarsa bunu 85’e yuvarlayabilirsiniz. gelir.

Mezurayı aynı şekilde sırtınızdan başlayarak, göğüs ucundan geçecek şekilde göğüs çevrenizi ölçebilirsiniz. Ölçtüğünüz değerin hangi kuptan olduğunu öğrenmek için yukarıdaki tablodan yardım alabilirsiniz.

Doğru sütyen nasıl olmalıdır?

  • Balenlerin, tam olarak oturduğundan emin olmalısınız.
  • Seçtiğiniz sütyen göğsünüzü bastırmamalı ve rahatsız etmemelidir.
  • Giyerken göğüsleriniz kupların tam ortasına gelmelidir. Bunun için sütyeninizi öne eğilerek giymelisiniz.
  • Sütyenin arka bandı yukarıda kalıyorsa, askılar olması gerektiğinden daha kısa ayarlanmış olabilir ya da sütyen sizin vücudunuza uygun değil demektir. Bunun için, göğüs çevrenizin ölçüsünden emin olmalısınız.
  • Sütyeni giydiğinizde göğüsleriniz bedeninize paralel olmalıdır.
  • Göğüsleriniz sütyen kabından taşmamalı.
  • Regl öncesi sütyen alışverişine çıkmayın. Bu dönemde göğüsler büyür ve sütyen seçimi konusunda sizi yanıltabilirler.

Doğru sütyen seçimi hakkında bilgi sahibi oldunuz. 

Doğal göğüs büyütme yöntemleri

Göğüsleri dolgun göstermenin yolları

Göğüsleri sıkılaştıran süper öneriler