Havalar ısınmaya başladı. Saçlar, kışa nazaran daha sık yıkanıyor. Peki, siz saçınızı doğru yıkıyor musunuz? Hemen her gün gerçekleştirilen saç yıkama rutinini doğru bir şekilde yapmanın sırlarını açıklıyoruz. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için, doğru saç yıkamanın tekniklerini derledik.

Doğru saç yıkama nasıl olmalı?

Eskiden bakım ritüelleri daha basitti. Tek yapmanız gereken şampuanı saçınıza döküp, iyice köpürtüp durulamaktı. Alternatif az olduğu için tek bir ürünle saç yıkama işlemi sona ererdi. Daha sonra raflar, saç kremleri, farklı saç tiplerine göre birçok ürünle doldu. Bu durum, saç yıkama rutinini daha karmaşık bir hale getirdi. Her saç tipi için ayrı formüle edilmiş ürünler ve uygulama teknikleri olmaya başladı. İşte doğru saç yıkama teknikleri ve ürünleri…

Kıvırcık ve hareketli saçlar

Kıvırcık saçlar, güçlü gibi görünür ancak son derece hassastır. Kıvırcık saçların özelliği, saçın zayıf olduğu noktadan kıvrılmasıdır. Kıvırcık saçlarınız varsa, çok sık yıkamadan uzak durmalısınız. Ayrıca, içerisinde sülfat gibi kurutucu etkisi olan ürünlerden size göre değildir.

İnce telli saçlar

İnce telli ve sönük saçlar, çok çabuk yağlanır ve ağırlaşır. Çünkü, saç derilerindeki yağ gözeneği fazladır. Özellikle, sıcak havalarda her gün yıkamak gerekebilir. Bu durumda hızlı yağlanmaya neden olur. İnce telli saçlara sahipseniz, silikon bazlı şampuanlardan ve saç bakım ürünlerinden uzak durmalısınız. Saçlarınızın daha da ağırlaşmasına neden olabilecek kremler de ince telli saçlarınız için doğru bir tercih değildir.

İşlem görmüş saçlar

İşlem görmüş saçlarda hassasiyet çok daha fazladır. Bu nedenle, yıkama sırasında nazik davranmak ve yıkama sıklığını azaltmak gerekir. İşlem görmüş boyalı saçlarınız varsa, saç rengini koruyucu özelliğe sahip bir şampuan kullanabilirsiniz. Şampuanın yanı sıra, saça parlaklık veren ve rengi koruyan bakım ürünleriyle düzenli olarak bakım yapabilirsiniz. Yıkama sırasında, suyun sıcaklığı da çok önemlidir. Sıcak su hem boyanın daha hızlı akmasına, hem de saçların kuruyup yıpranmasına neden olur.

Kepek sorunu olan saçlar

Kepek sorunu, çoğu insanın başına gelir. Saçlarınızda kepek oluşumu fark ettiyseniz, çinko içeren, katranlı şampuanlar ve saç bakım ürünleri tercih etmelisiniz. Kepek, kafadaki ölü deridir ve cildin yenilenme hızının arttığını gösterir. Yağın az salgılandığı kafa derilerinde daha sık görülür. Saç bakım yağlarını düzenli olarak uygulayarak, saça ihtiyacı olan nemi geri verebilir ve saç derinizi besleyebilirsiniz. 

Saç yıkama hakkında öneriler:

  • Kıvırcık ve boyalı saçlarınız varsa, şampuan ve kremin bir arada olduğu ürünlerle veya sadece saç kremiyle saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Saç kremleri saçı şampuan kadar iyi temizlemez ancak yine de yeterli olacaktır.
  • Saçınızın problemine göre, şampuandan önce bir bakım uygulayabilirsiniz. Özellikle ince telli saçlara sahipseniz, hacim veren bakım yöntemlerini denemelisiniz.
  • Kakül, saçın diğer kısımlarına göre daha çabuk yağlanır. Bunun için sadece kakülünüzü yıkayabilirsiniz. Bu çok eski ve sık uygulanan bir yöntemdir.

Doğru saç yıkama tekniklerini öğrendiniz. Saç bakımı hakkında diğer yazılarımız:

Kepek hakkında bilmeniz gerekenler

Yaz öncesi saç bakımı nasıl olmalı?

Saçlara zarar veren alışkanlıklar