Makyajı kusursuz hale getirmek için fondöten seçimi çok önemlidir. Cildinizde tüm gün duracak olan fondötene doğru karar vermek gerekir. Peki, sizin için en uygun fondötenin hangisi olduğunu nasıl anlarsınız? Yüksek Topuklar ekibi olarak, doğru fondöteni seçmeniz için size yardımcı olacak ipuçları veriyoruz.

Ciltteki kusurların farkına varın!

Fondöteni cilt tipinize uygun seçerseniz, hem cildinizi yormazsınız hem de ciltteki kusurları daha iyi kapatabilirsiniz. Yoğun kapatıcılığa sahip fondötenler, ciltte maske görüntüsü yaratır ve sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterir. Yoğun kırışıklıklarınız varsa daha hafif fondötenler tercih etmelisiniz. Sivilceye meyilli bir cilde sahipseniz, içinde salisilik asit bulunan ürünleri tercih edebilirsiniz. Salisilik asit barındıran fondötenler, sivilce ile mücadele ederken kusursuz görünmenize yardımcı olur. Alerjik ciltler de fondöten seçerken, yapısında parfüm bulunmayanları tercih etmelidir.

Cilt tipinizi iyi tanıyın!

Fondöten seçimini cilt tipinize göre yapmalısınız. Yağlı bir cilde sahipseniz, mat bitişli ve mineral bazlı ürünler kullanmalısınız. Böylece, gün içinde ciltte meydana gelen parlamadan kurtulabilirsiniz. Kuru ciltler, nem verme özelliğine sahip fondötenler tercih edebilir. Gün boyu cilt kuruluğu yaşamamak adına, fondötenden önce cildinize iyi bir nemlendirici uygulayabilirsiniz.

Almadan önce mutlaka deneyin!

Fondöteni internetten almak yerine, mağazadan deneyerek alın. Doğru tonu bulmak için fondöteni çene kemiğiniz veya dekolte bölgenizde deneyebilirsiniz. Mağaza ışıkları bazen sizi yanıltabilir. Bu yüzden, gün ışığına çıkarak fondötenin rengini kontrol edebilirsiniz. Fondöteni cildinizde tüm gün boyunca tutarak test edin. Çünkü fondötenler, her cilt tipinde farklı reaksiyonlar verir. Seçtiğiniz ürün cildinizde oksidize olabilir, çizgilere dolma yapabilir veya akma ve bozulmalar meydana gelebilir.

Formülüne doğru karar verin!

Özellikle makyaja yeni başlayanlar için, likit veya köpük formlu fondötenler daha kolay uygulanır. Pudralı ürünler ciltteki parlaklığı alırken, jel formüllü ürünler cilde bakım yapar. Fondötenin formülüne, cilt tipinizi göz önünde bulundurarak karar verebilirsiniz.

Güneşten koruyanları tercih edin!

Cildi güneşin zararlı ışınlarından korumak için, dışarı çıkarken mutlaka güneş koruyucu uygulamalısınız. Güneş koruyucu, günlük cilt bakımı rutininizin en önemli adımlarından biridir. Güneş koruyucusunu gün içinde tazelemek gerekir, ancak makyaj varken bu biraz zor olur. İçinde SPF yani koruma faktörü olan fondötenleri tercih ederek, güneşin zararlı, yaşlandırıcı ve yorucu etkilerine karşı cildinizi koruyabilirsiniz.

Fondöteni mevsimlere uygun seçin!

Yazın ve kışın kullandığınız fondötenler farklı olmak durumundadır. Yaz mevsiminde sıcak nedeniyle terlemeler yaşanır.  Bu nedenle, daha kalıcı ve hafif ürünler tercih etmelisiniz. Yazın bronzlaşan teninize göre, fondöten renginizi yenileyebilirsiniz. Kış mevsiminde ise kuruluğu önlemek için, cildi besleyen ve şımartan ürünleri tercih edebilirsiniz.

Makyaj hakkında diğer yazılarımız:

Aydınlık makyajın püf noktaları

Doğru makyajla ilgili ipuçları

Sık yapılan makyaj hataları