Ayakkabı, kadınlar için bir tutku! Ancak, ayakkabı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var… Bu noktalara dikkat etmediğiniz takdirde, bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere, doğru ayakkabı seçimi hakkında faydalı bilgiler sunuyoruz.

Yaş ilerledikçe ayak tabanında ve ayaklarda çökme, genişleme gibi problemler meydana gelir. Bu problemleri önlemek için ayakkabı seçimine dikkat etmek gerekir. Ayakkabı seçimi yaparken, ayak sağlığını olumsuz etkileyecek ayakkabılardan uzak durmalısınız. Çünkü, ayağın anatomik yapısına uyum göstermeyen ayakkabılar, ayakta bazı deformasyonlara yol açabilir. Peki, doğru ayakkabı seçimi nasıl olmalı? İşte cevabı…

Sağlık estetik görünümden önemli!

Çoğu kadın, genellikle estetik olarak beğendiği ayakkabıya karşı koyamaz. Ayak sağlığını nasıl etkilediğini düşünmez. Ancak ayağa uygun olmayan ayakkabılar, bir süre sonra ciddi deformasyonlara neden olabilir. Kalın, esnek olmayan ve tabanı çok ince ayakkabılar, ayak bağ ve eklemlerine aşırı yük binmesine ve bunun sonucunda ağrıya neden olur. Sivri burunlu ayakkabılar ise parmaklarda şekil bozukluklarına yol açar. Dar ve yüksek topuklu ayakkabılar ise ayak burkulmalarını tetikler. Bu nedenle, sivri burun ayakkabılar yerine daha geniş ve daha kısa topuklu olan ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Duruş bozukluğu yapabilir!

Yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabıları uzun süre kullandığınızda; bel, kalça, diz, ayak bileği ve ayağın ön kısmına aşırı yüklenmiş olursunuz. Bu durum, “postur” adı verilen fizyolojik duruşu olumsuz etkiler. Bel, kalça, diz, bacak kasları ve ayak bileğinde postur bozukluğu ve bu bölgelerdeki aşırı kuvvet yoğunlaşması pek çok hastalığa yol açabilir.

Kokuya neden olabilir!

Sağlığı tehdit eden ayakkabılar, postur bozukluklarının yanı sıra, ayak terlemesi ve kokusuna da neden olur. Bu tür sağlıksız ayakkabılar, tırnak batması, mantar, nasır gibi birçok rahatsızlığı da beraberinde getirir.

Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Ayakkabı, yüksek ve esnek olmalı. Giydiğinizde parmaklarınızın duruşunu bozmamalı.
  • Ayakkabının iç kısmı aşırı kaygan ve sert olmamalı, ayağın doğal şekline uyum sağlamalı ve destek vermeli.
  • Ayakkabının zamanla açılacağını düşünerek dar ve küçük numaralı almamalısınız. Bunun yerine ayağınıza tam olan rahat kalıplı ayakkabılar seçmelisiniz.
  • En uzun parmağınız ile ayakkabının ucu arasında yarım santim boşluk olmalıdır.
  • Naylon ve benzeri ayakkabılar yerine kösele tercih etmelisiniz. Çünkü, naylon ve benzeri ayakkabılar ayaklarda yaralara neden olabilir.
  • Ayakkabı alışverişine akşam saatlerinde çıkmaya özen gösterin. Çünkü gün içinde ayaklar şişer, günün ilerleyen saatlerinde satın alınan ayakkabılar, gündüz daha rahat etmenizi sağlar.

Doğru ayakkabı seçiminin nasıl olması gerektiğini öğrendiniz.

Topuklu ayakkabı giymenin inceliklerini öğrenmek için tıklayın!