Bir kısmı henüz aşkla tanışmamıştır ancak çevresine bakar ve gördüğü örnekler üzerinden fikir sahibi olur.

Daha önce pek çok ilişkide başarısız olmuşsanız, bir türlü doğru adamı bulamadığınızı düşünüyorsanız, muhtemelen sorun sizdedir. Hemen itiraz etmeyin! Biliyorum siz şanssızsınız aslında! Kader size gülmedi, ne kadar uğraştıysanız da ilişkileri yürütemediniz ama suç hep karşı tarafındı! Siz müşfik, verici, anaç, sevgi dolu bir kadınsınız. Onun için elinden gelenin çok daha fazlasını yaptınız. O adi bir adamdı, sevginizin kıymetini bilemedi! Bunların hepsini biliyorum!

Ancak sizin görmediğiniz birkaç noktayı anlatmak istiyorum. Neredeyse her yazımda ve cevapladığım mektuplarda inatla aynı şeyi söylüyorum: “Kendinizi sevin ve kendinizi tanıyın!” Bunu sıklıkla vurgulamamın sebebi, sorunun merkezinin orası olduğunu görmem. Neredeyse her mektup aynı temel sorunu anlatıyor, kişiler ve olaylar değişik olsa da, geldiği ve çıktığı noktalar aynı! O zaman farkında olmak konusunda problemlerimiz var demektir.

Doğru adamı bulamamak ve biten ilişkiler hakkında onlarca mektup aldım. Herkes ne kadar çok sevdiğini, emek verdiğini ama karşısındakinin kötü biri çıktığını söylüyor. Her kadının Türk filmlerindeki Tecavüzcü Coşkun’a benzeyen adamlara rastlama olasılığı nedir? Demek ki bir yerlerde hata var!

Bu ülke topraklarında doğmuş kadınlar olarak, zaten çocukluktan itibaren belli kuralların ve yasakların içinde büyüyoruz. Beynimize daha ufacıkken ileride nasıl bir kadın olmamız gerektiği sokuluyor. Kimse önce kendimizle ilgili doğru kararlar almamızı, kendimizi tanımamızı, yaşadıklarımızın ve seçtiklerimizin farkında olmamızı söylemiyor ve maalesef okullarda böyle bir ders yok. Bu durumda iş başa düşüyor. Biraz aklımızı kullanmak zorundayız.

Bir ilişkiye başlamak için seçtiğiniz kişi, sizi hayal etiğiniz büyük aşka götürecek kişi değildir. Kiminle bir gönül yolculuğuna çıkarsanız çıkın, sonunda kendinize varacaksınız.!  Karşınıza çıkan insanlar, sizde sevme kapasitesi oluşturmaya yarayacak deneyimlerdir. Ne yaparsanız yapın, bir süre sonra aşk duygusu biçim değiştirecektir.

Sürekli sorunlu insanlarla karşılaşıyor ve düzgün bir ilişki yaşayamıyorsanız, bunun iki sebebi olabilir: Ya doğru insanları seçmiyorsunuz, ya daha önceki ilişkilerde yaptığınız hataları düzeltmiyorsunuz. Beklentilerinizin gerçeğe yakın olması gerekiyor. Ortada beyaz atlı prens falan yok! Ayılın artık! Kimse gelip sizi içinde bulunduğunuz durumdan çıkarmayacak. Aşık olmak, hayatınızın tamamını o insana adamak anlamına da gelmiyor. Bir kadın olarak üretmek, düşünmek, ayakları üzerinde durmak zorundasınız. Bütün bunları yapmak zorunluluğu sadece genç, çalışan kadınlar için geçerli değil, evli olsanız da yaşam sadece kocanızdan ibaret değil. Her şeyden daha önemli olan sizsiniz çünkü siz olmadan, şu anda sahip olduğunuz iyi ve kötü hiçbir şey olmayacak.

Bazen mükemmel kadın olmaya çalışarak da ilişkileri bitirirsiniz. Elinizden gelen her şeyi yapmak, verici olmak falan çözüm değil. Bir yerde hata yapıyorsunuz, dönüp kendinize bakın ama iyice bakın. Kendinizi sevin ama gerçekten sevin, böylece daha az yanlış insan seçecek ve daha az üzüleceksiniz. Aşkı ve ilişkilerin hayatın tamamı olarak görmekten vazgeçin. Aşkın yaşama katığı güzellikleri reddetmiyorum, zaten nasıl ederim? Ben aşkla büyüyen kadınlardanım ama ilişkiler hayatın anlamı değildir. Aradığınız anlam sizsiniz, gidip aynaya bakın!

Candan Ünal

Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü

candan.unal@yuksektopuklar.net

*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.