Her kadının ortak derdidir istenmeyen tüyler. Bu zaman kadar bir çok yöntem denediniz. Fakat istediğiniz sonucu elde edemediniz veya çok fazla harcama yaptınız. Ya da henüz tamamen kurtulmak için bir yönteme başvurmamışta olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere doğal yöntemlerle ve kendiniz hazırlayacağınız tüy dökme yöntemlerine değineceğiz. İçinde ne olduğunu bildiğiniz, ayrıca hazırlanışı ve kullanımı kolay olan bu tüy dökme yöntemleriyle istenmeyen tüylerinizden kurtulabilirsiniz. Pratik tüy dökme yöntemlerine geçmeden önce küçük bir uyarı yapmak istiyoruz. Söyleyecek olduğumuz bu 9 yöntemin, cilt tipinize göre olanını ve alerjinizin olup olmadığını göz önüne alarak uygulamanız, sağlığınız açısında önemlidir.

Hazırsanız, doğal tüy dökme yöntemlerini anlatıyoruz!

Bahçe nanesi çayı ile tüylerden kurtulma!

Dermatoloji uzmanlarının yaptıkları araştırmalara göre bahçe nanesi çayı içmek, vücutta fazla kıllanamaya neden olan testesteron hormonunun azalmasına neden olabiliyor yani istenmeyen tüylerden doğal olarak kurtulmanızı sağlıyor. Ve özellikle Hirsutizm olarak bilinen aşırı kıllanmanın tedavisinde kullanılıyor.

Yapılışı:

 • 1 çay kaşığı bahçe nanesini bir bardağa koyun
 • Üzerine kaynamış su ilave ederek, 10 dakika kadar dinlenmesini bekleyin
 • Demlendikten sonra içebilirsiniz. Bunu 5 gün boyunca, günde 2 kez tekrarlayınız.

Tüy dökmek için limon ve tuz karışımı

Bu karışım, kıl köklerine inerek, köklerde zayıflamaya ve kılların daha az çıkmasına neden olur. Bölgedeki kıllar temizlendikten sonra uygulanır. Bir kabın içine 1 limonu sıkıp, 2 çay kaşığı tuz ilave edin. Hazırladığınız karışımı, temizlediğiniz bölgeye sürün ve 10-15 dakika bekletin. Ancak bu karışım ciltte yanma yapabilir. Böyle bir durum olduğu zaman cildinizin hasar görmemesi için hemen temizleme işlemi yapmanız gerekir.

Muz ve yulaf ezmesi karışımı

Muzun cilde faydası olduğu yıllardır söylenmektedir. Tüylerden arınmak içinde muz etkili yöntemler arasında. Eğer kuru bir cildiniz var ise muz hem cildinizi yumuşatacak hem de istenmeyen tüylerinizden arınmanızı sağlayacaktır. Ancak muz tek başına yeterli değil. Bu yüzden yulaf ezmesi ile karıştırılması gerekilmektedir.

Yapılışı:

 • Bir adet muzu iyice ezin ve üzerine 1-2 çay kaşığı yulaf ezmesi ekleyin.
 • Bu karışımı dairesel hareketlerle 15 dakika boyunca cildinize uygulayın.
 • Bol su ile bölgeyi temizleyin.
 • Bu yöntemi haftada iki kez tekrarlayın.

Fesleğen ve soğan karışımı ile doğal olarak tüylerden kurtulun.

Soğanın her derde deva olduğu su götürmez. İstenmeyen tüyler için doğal tüy dökme yöntemlerinin arasında da olması kaçınılmazdı. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey, soğanların şeffaf ince zarlarını ayırmanız olacaktır.

Yapılışı:

 • İki adet soğanın zarlarını ayırın
 • 10-12 adet fesleğini ayırdığınız soğan zarları ile karıştırın.
 • Macun kıvamına gelince kıllar üzerine uygulayın
 • 15-20 dakika kadar bekledikten sonra bol su ile yıkayın
 • 1 ya da 2 ay boyunca, haftada 3-4 kez tekrarlayın

Yumurta akı, mısır unu ve toz şeker Karışımı

Doğal tüy dökme yöntemlerimizden en önemlilerinden bir tanesidir. Ayırdığınız yumurta akının üzerine mısır unu ile toz şeker ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı tüylü bölgeye sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra bol su ile iyice yıkayın. Haftada 4 kez uygulanarak  tüylerde azalma yaratabilirsiniz. Özellikle yüz bölgesinde oluşan istenmeyen tüyler için oldukça etkilidir.

Aslanpençesi bitkisi ile yapılan çay

Adının asaletinden anlaşılacağı gibi, istenmeyen tüylerinizden kurtulabilirsiniz. Her aktarcıda bulabilirsiniz bu bitkiden. Aldığınız aslanpençesi bitkisinden bir tutam alıp, bir bardak kaynar suyun içine atın. Demlendikten sonra içebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ise, her bitkinin bir yan etkisi mevcut. Eğer rahatsız olursanız kullanımı kesin. Tüylerinizden kurtulmak istersen sağlığınızdan olmanızı kimse istemez. Buna özen göstermeniz gerekiyor.

Bakla ile tüyleri dökme

Bakla ile tüyleri dökme; Öncelikle baklanın kabuklarını ayırın ve sıkarak suyunu çıkartın. Çıkardığınız su yarım çay bardağı olacak. Sonra temizlediğiniz bölgeye çıkardığını bakla suyunu sürün. 30 dakika bekledikten sonra bol su ile yıkayın. Düzenli kullanım sonrasında kıl köklerinin zayıfladığını ve kıllarda azalma olacağını göreceksiniz. Bakla ile doğal olarak kıllarınızdan kurtulabilirsiniz.

 

Zerdeçal ile İstenmeyen Tüylerden Kurtulma

Zerdeçalı kılların az olduğu bölgeye uygulamanız gerekmektedir. Bunun için 1-2 çay kaşığı zerdeçalı, su veya süt ile macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Macun haline getirdiğiniz karışımı ilgili bölgeye sürün ve kuruyana kadar ya da 15-20 dakika bekletin ve sonra ılık su ile temizleyin.

Doğal Tüy Dökme Yöntemleri
Kadınlar genel olarak ağda sonrasında veya lazer epilasyon sonrasında tüylerinin çabuk çıktığından yakınırlar. Doğal tüy dökme yöntemleri ile istenmeyen tüylerin daha geç çıkmasını sağlamak mümkün. Bu yazımızda sizlere verdiğimiz tüy dökme taktiklerini yöntemler ile hem paranız cebinizde kalacak, hem de tamamen doğal bitkisel yöntemler ile tüylerinizin geç çıkmasını sağlayacaksınız.

Doğal tüy dökme yöntemleri ile ilgili siz de bize yorum ve görüşlerinizi gönderebilirsiniz.