Evde kolayca hazırlayabileceğiniz maskelerle cildinize doğal bakım yapabilirsiniz. ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak sizlere doğal maske tarifleri veriyoruz. Maskelerden tam fayda sağlamak için düzenli olarak uygulamanızı tavsiye ederiz.

Kuru ciltler için muz maskesi

Muz, cildi güçlendirir ve nem kazandırır. Bir adet muzu püre haline getirin ve yüzünüze sürün. 15-20 dakika bekledikten ılık suyla durulayın. Dilerseniz, muzun içine 2 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı yoğurt da ilave edebilirsiniz.

Yağlı ciltler için elma sirkesi

Elma sirkesi, cildin yağ dengesini sağlar, cilt tonunu eşitler ve cildi besler. Bir bardak suyun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. İyice karıştırın ve yüzünüze sürün. Bu işlemi temiz cilde uygulamaya özen gösterin.

Karma ciltler için yoğurt maskesi

Yoğurt, cildi yumuşatır ve temizler. Bir kaseye bir yemek kaşığı süzme yoğurt alın ve karıştırın. İnce bir tabaka halinde yüzünüze sürün. 20 dakika kadar bekletin ve soğuk suyla durulayın.

Kuru ve karma ciltler için limon maskesi

Bu maske, cildi nemlendirerek sakinleştirir. Bir su bardağının çeyreğine badem yağı ya da zeytinyağı koyun. Üzerine bir adet taze limon sıkın ve yüzünüze uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü silin.

Kuru ciltler için avokado maskesi

Avokado, cildi besler ve nemlendirir. 1 avokadonun içine püre haline getirin. Daha sonra 1 yumurta beyazı ve 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyin. İnce bir tabaka halinde yüzünüze sürün. 30 dakika bekledikten sonra soğuk suyla durulayın.

Kuru ciltler için zeytinyağı maskesi

Zeytinyağı, kuru cilde nem, parlaklık ve yumuşaklık kazandırır. Bir tatlı kaşığı zeytinyağını yüzünüze masaj yaparak sürün. Ardından havlu peçeteyle ovarak silin. Sert hareket etmemeye özen gösterin. Peçete tüm yağı emene kadar işleme devam edin. Son olarak yüzünüzü soğuk suyla durulayın.

Tüm cilt tipleri için salatalık maskesi

Salatalık maskesi, cildi rahatlatır, nemlendirir ve besler. Yarım salatalığı bir kaşık balla karıştırarak püre haline getirin. Yüzünüze sürün. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra durulayın.

Tüm cilt tipleri için çilek maskesi

Antioksidan bir meyve olan çilek, cildi rahatlatır, besler ve hücreleri yenilemeye yardımcı olur. 2 yemek kaşığı süzme yoğurdun içine püre haline getirdiğiniz 10 adet çileği ilave edin ve karıştırın. Yüzünüze ince bir tabaka halinde sürün. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra soğuk suyla durulayın.

Doğal maske tariflerini öğrendiniz. Cilt bakımı hakkında diğer yazılarımızı da okuyun:

Evde cilt bakımı nasıl yapılır?

Göz altı torbaları nasıl geçer?

Ciltteki gözenekler nasıl sıkılaşır?