Diyette ekmek yemek hakkında farklı görüşler var, dolayısıyla kilo vermek isteyenlerde kafa karışıklığı oluşuyor. Peki, diyette hangi yemek yenir, porsiyon ölçüsü nasıl olmalıdır? Merak edilen soruları, sağlıklı yaşam koçu Arzu Karabulut’a danıştık. Siz değerli ‘Yüksek Topuklar’ okuyucuları için özel haber hazırladık.

Beslenme konusunda her uzmanın kendine göre bir tarzı var. Bazıları ekmek yemeyi tamamen yasaklarken, bazıları özgür bırakıyor. Bense, beslenmede tamamen esneklikten yanayım. Biz, Türkiye toplumu olarak buğday tüketimini, ekmek yemeyi severiz. Eğer, sırf kilo vermek için ekmek yemeyi kesersek; hem zayıflama sürecinde kendimizi mahrum kalmış hissederiz hem de zayıfladıktan sonra yeniden ekmek yemeye başlayabiliriz. Bu yüzden, bence en doğrusu sürdürebilir, her zaman uygulayabileceğimiz bir beslenme tarzını benimsemektir.

Ben, günlük beslenmemde tam tahıllı ekmeğe yer veriyorum. Kimi zaman hazır alıyorum kimi zaman evde yapıyorum. Özellikle, Türk tipi kahvaltı yapıyorsam birkaç dilim tam tahıllı ekmek yiyorum. Bazen ikindi vakti ara öğünümde tam tahıllı ekmekle sandviç veya tost hazırlıyorum, yanında ayran veya çayla birlikte yiyorum.

Diyette hangi ekmek kilo aldırır?

Beyaz ekmek ise, gerçekten uzak durduğum bir besin… Üzerinde yapılan bilimsel araştırmaları kabul etmekle birlikte kendi vücudumu gözlemliyorum ve beyaz ekmek yediğimde çok çabuk acıktığımı, eğer ölçüsünü kaçırırsam kilo aldığımı görüyorum. Bu yüzden, eve kesinlikle beyaz ekmek almıyorum. Ancak, dışarıda yemek yerken mecbur kalırsam birkaç dilim yiyorum.

Esasında, amacımız kilo vermek veya sağlıklı yaşamak olsun, doğru besinleri seçmek ve porsiyon kontrolü yapmak çok önemlidir. Evet, diyette tam tahıllı ekmek yiyebiliriz ve gerçekten sindirim sisteminden güçlü saç ve tırnaklara kadar birçok yararı vardır. Ancak, bir besini sırf sağlıklı olduğu için günde 10 dilim yersek, maalesef kilo alırız ve beraberinde insülin direnci gibi hastalıklar meydana gelebilir.

Diyette hangi ekmek kilo yapmaz?

Ekmeği hangi besinlerle birlikte yediğimiz de büyük önem taşıyor. Örneğin, bulgur pilavının yanında ekmek yemeye hem vücudumuzun ihtiyacı yok hem kilo aldırma riski var. Bu yüzden ben beslenmemde bulgur pilavı, karabuğday, kinoa, pirinç pilavına yer vermişsem, yanında kesinlikle ekmek yemiyorum. Ama, bol yeşillikli salata veya tavuk suyu çorba varsa, yanında birkaç dilim tam tahıllı ekmek yiyorum. Böylece dengeleme sağlıyorum.

Her uzman diyette ekmek yemek üzerine farklı bilgiler sunacaktır, son sözü ise vücudunuz söyleyecektir. Eğer, ekmek yedikten sonra ağırlık hissediyorsanız, kabızlık veya karın şişkinliği gibi sorunlar yaşıyorsanız, kan şekeriniz hızla yükseliyorsa, ekmek sizin için uygun olmayabilir. Elbette, her konuda olduğu gibi bir uzmandan destek almak en iyisidir ancak biz de vücudumuzu iyi tanımalı, hangi besine nasıl tepkiler verdiğini bilmeliyiz.

Özetle, diyet yaparken tam tahıllı, çavdarlı ekmek yiyebiliriz. Ancak, yanında neler olduğuna dikkat etmeliyiz. Günde 3-4 dilimden fazla ekmek yemekten kaçınmalı, ölçü ve dengeyi sağlamalıyız.