diyette-kahvalti-keyif

Pazartesi günü diyete başlayıp öğleden sonra bozmaktan sıkıldın mı? Sen de kilo verenlerin mutluluğunu yaşamak istiyorsun, değil mi? O halde, sana özel diyeti bozmamak için tavsiyelerimi hemen oku ve uygulamaya başla! Göreceksin, bu defa diyeti bozmadan hayalindeki vücuda kavuşacaksın!

Hemen bir defter alıp yazmaya başla!

Kilo vermek için alışkanlıklarını ve bilinçaltı kodlarını değiştirmen gerekiyor. Bunu sağlamanın en iyi yolu ise, sabah ve akşam yazmaktır. Kendine hemen bir defter ve kalem alıp zayıflamanın sana vereceği mutluluğu, o gün yediklerini, spor yapmanın faydalarını yaz. Günde iki satır bile yazsan, kilo vermeyi beyninde bitirmeye yardımcı olacaktır.

Kendine karşı her zaman dürüst ol!

Kilolu insanlarla konuştuğumda yeteri kadar su içtiklerini, yürüdüklerini, iyi beslendiklerini söylüyorlar ama hala fazla kiloları var! Haydi ama kendine karşı dürüst ol, gerçekten bildiklerini yapıyor musun? Bugün kaç bardak su içtin, yemeklerden sonra 10 dakika yürüdün mü, bu hafta kaç kez spor yaptın? Kendini kandırabilirsin ama yağlarını kandıramazsın! Hiçkimse yalancılıktan hoşlanmaz, bunu neden kendine yapıyorsun?

umut-kitap-vardir

Pratik zekanı hemen devreye sok!

Kilo vermenin temelinde pratik zekayı kullanmak vardır. Dışarıdasın ve karnın acıktı diyelim, ne yaparsın? Hemen bir büfeye girip döner veya dürüm mü alırsın? İşte orada dur! Yapman gereken bir markete girip bir kutu ayran ve avuç içi kadar kuruyemiş almak olmalıdır. Gece karnın acıkırsa bir bardak tarçınlı süt içip açlığını bastırabilir ve ayda 4 kiloya kadar yağdan verebilirsin. Kahvaltı yapmaya vaktin yoksa, geceden tam buğday veya çavdar ekmeğine sandviç hazırlayıp sabah yiyebilirsin.

Düzenli ve programlı olmak zorundasın!

Düğüne veya özel bir davete katılacağın zaman günler öncesinden ne giyeceğini düşünüyorsun, değil mi? Peki, bunu beslenmen için yapıyor musun? Örneğin, ara öğünlerde yemek için kuruyemiş veya meyvelerin hazır mı? Haftalık beslenme programın var mı? Zor zamanlar için çantanda sağlıklı atıştırmalıklar taşıyor musun? Kilo vermek için düzenli ve programlı olmak zorundasın!

cay-kahvalti-diyet

Hamama girip terlemezsen temizlenemezsin!

Çok güzel bir atasözümüz var: “Hamama giren terler!” Eğer terlediğin için hamamdan kaçarsan, temizlenemezsin. Hatta yarım yamalak yıkandığın için önceki halinden daha kötü olursun. Bunun diyetle ne ilgisi var? Şunu kabul etmelisin: Kilo vermek emek, çaba ve sabır gerektirir. Hiçkimse kolayca zayıflayamaz, acı çekmeden başaramaz! Diyete başladıysan önünde engeller olacağını, canının zararlı yiyecekler çekeceğini bilmelisin. Ve bu engelleri aşmak için dua etmenin gücünden yararlanabilirsin. O tehlikeli an geldiğinde ‘Allah’ım bu zor durumu aşmak için bana yardım eder misin?’ dersen, Allah ve melekleri sana yardıma koşacaktır.