kilolu-spor

Fazla kilolardan kurtulmak, göbek veya basen eritmek için “diyete başlıyorum ama devam edemiyorum” diyorsanız, Diyete başlarken motivasyon artıracak yöntemlerle, hayalinizdeki vücuda kavuşabilirsiniz.

Diyet yapmanın gerçek anlamını öğrenin

Acı gerçek şu ki, diyet yapamayan birçok insan medyanın ve işi bilmeyen uzmanların kurbanı oldu. Çok değil, bundan 10 yıl öncesine kadar sağlık programlarında, dergilerde, kliniklerde diyet yapmanın az ve sık yemek hatta çoğu zaman aç kalmak olduğu anlatıldı. Elbette, bu yöntem başarılı olamadı. Mesleğim gereği kilo problemi olan birçok insanla görüşüyorum, yemek yemeyi çok seviyorlar! Şimdi size soruyorum: Bir insandan sevdiğini alırsanız, ondan ayrı kalmaya dayanabilir mi? Elbette hayır! Bu açıdan baktığımızda aslında sorun sizde değil, şimdiye kadar yanlış anlatılan diyet yapma yöntemlerindedir.

Şimdi sorumluluk size düşüyor: Diyet yapmanın gerçek anlamını öğrenmelisiniz. Ama önce, kendi hayatımda uyguladığım ve zerre kadar acı çekmediğim hatta çok mutlu olduğum beslenme yöntemimi anlatayım.

Bana göre diyet yapmak; kendime sevgi, şefkat göstermenin bir yoludur. Yoğurt, ıspanak, balık, yumurta, ceviz, elma gibi besinlerin benim için iyi olduğuna inanırım. Kendime en iyisini vermek isterim. Kola, alkol, kızartma, hamur işi gibi zararlı besinlerin bana iyi gelmediğini, sağlığımı ve formumu bozduğunu bilirim. Zaten hayatta fazlasıyla kötülük, zorluk varken bir de ben kendime neden kötülük edeyim ki? Siz de kendinize sorar mısınız? Hayat zaten yeterince zorken, siz neden daha fazla zorlaştırasınız ki?

Ben nasıl besleniyorum:

  • Arada bir kaçamak yapma hakkına sahip olduğumu biliyorum. Örneğin, haftada bir kez pizza yiyebilirim. Ama bunu her gün yapmaya kalkarsam, kendime dur derim. Çünkü, bunun kötü olduğunu bilirim.
  • Az ve sık yiyip kendimi aç bırakmam, odağımı sürekli yemeğe çekmem. Ana öğünlerimde sağlıklı besinlerden yemekler seçip doyana kadar yerim.
  • Dünyanın en kolay zayıflama yöntemini uygularım: Her gün 2 litre su içerim. Sürahim hep çalışma masamda veya mutfak masasında durur, gördükçe su içerim. Çünkü bilirim ki su içmek, metabolizmamı %30 daha hızlı çalıştırır.
  • Spor yapmanın sadece vücuduma değil ruhuma da iyi geldiğini bilirim. “Yapsam mı yapmasam mı?” diye hiç üzerinde düşünmeden ayakkabılarımı giyip yürüyüşe çıkarım.
  • Tüm bunları kafama silah dayamışlar gibi zorla değil, zaten doğal olanın bu olduğunu bilerek yaparım.
spor-yapan-kadin
Nasreddin Hoca fıkrasını hatırlayın

Diyete devam edememenin en önemli sebebi kendine inanmamaktır. “Ne yaptıysam kilo veremiyorum, herkes zayıflar ama ben zayıflayamam” gibi olumsuz sözlerle özgüvenine zarar verir, kendi yollarını kapatırlar. Acaba, siz de bunu yapıyor musunuz? İnsan beyni bir garip çalışır: Kilo alabildiğini görür ama kilo verebileceğine inanmaz. İşte, tam bu devrede Nasreddin Hoca fıkrasındaki, “Kazanın doğurduğuna inanıyorsun ama öldüğüne neden inanmıyorsun?” sorusunu hatırlamak gerekir. Bir insan kilo alabiliyorsa, kesinlikle kilo verebilir. Çünkü, şişmanlamak için düzenli olarak ve aşırı miktarda tatlı, hamur işi, kızartma yemesi; kola, alkol, gazlı içecek içmesi gerekir. Şimdi kendinize sorun: Kilo almak için gerekenleri yapıyorsanız, vermek için neden yapmayacaksınız? Elbette kilo verebilirsiniz!

Hedefinizi gözünüzde büyütmeyin!

“İnsan beyni bir garip çalışıyor” demiştim. Aklımıza bir fikir geldiğinde hemen onu zor mu kolay mı diye değerlendiriyor, eğer zorsa ertelemeye başlıyor. Kendinizi anlamanız için size sorayım: 5 kilo vermek mi zor yoksa 20 kilo mu? Herhalde hepimiz 20 kilo vermenin daha zor olduğunu biliyoruz ve yalnız değil, beynimiz de bizimle aynı fikirde! En gündelik tabiriyle şöyle düşünür: “Aman, şimdi kim 20 kilo verecek, o kadar çok uğraşamam!” Peki, ne yapacağız? Hayalimizdeki vücuda kavuşmak için beynimizle çocuk gibi konuşup her şeyi açıklığa kavuşturacağız. Karmaşık mı geliyor? Hemen sadeleştireyim: Toplamda vermeniz gereken 40 kilo bile olabilir; hiç fark etmez. Diyete başlarken başarılı olmak için, ayda 4 kilo vermeyi hedeflerseniz, beyniniz bunun kolay olduğunu düşünür.

“Ayda 4 kilo vermek istiyorum. Bu, haftada 1 kilo vermek demektir. Zaten, günde yarım kilo verdiren yoğurt kürünü yaparsam işim kolaylaşır. Her gün detoks suyu içersem vücudumdaki ödemler gider, haftada 300 gramı buradan garanti veririm. Bir de haftada 3 kez 45 dakika yürüyüş yapsam, yarım kilo da buradan gider. Tamamdır yahu, haftada 1 kilo veririm!”

Tüm bu bir kilolar zincir gibi birbirine eklenir ve sonunda siz fazla kilolardan, farkına varmadan kurtulur ve arınırsınız.

“Ama bu şekilde çok uzun sürer” diyenler olacaktır, benim de cevabım hazır: Zaten yıllardır fazla kilolar ile yaşamanın zorluklarını görmüyor musunuz? Eğer şimdi başlamazsanız, daha kaç yıl şişman kalacaksınız? Haftada 4 kilodan toplamda 5 ayda 20 kilodan kurtulup yıllar boyunca ideal kiloda yaşamak istemiyor musun gerçekten?

spor-zayiflama-yontemleri

Zayıflama yöntemlerinden faydalanın

Eminim dikkatinizi çekmiştir, detoks suyu ve günde yarım kilo verdiren yoğurt küründen bahsettim. Benzeri birçok tarif, zayıflama sürecinde size yardımcı olup işinizi kolaylaştırır. Örneğin, kimyon çayı metabolizma hızlandırıp yağ yakmayı hızlandırır. Tarçınlı süt, tatlı isteğini kesip krize girmenizi önler. Diyette başarı sağlamak için zayıflama tariflerinden mutlaka yararlanın. Aşağıdaki linke tıklayıp hepsi denenmiş ve güvenilir, etkili zayıflama tariflerimi okuyabilirsiniz.

TIKLA OKU: EVDE ZAYIFLAMAYA YARDIMCI TARİFLER

arzu-karabulut-sonHafif ve mutlu günler dilerim! 🙂

Arzu Karabulut

Instagram’dan takip etmek için TIKLAYIN