sasiran-kadin-diyet

“Aslında fazla kilolarımdan çok sıkıldım ama bir türlü diyete başlayamıyorum” diyorsanız, şimdiye kadar inandığınız düşüncelere başka bir açıdan bakmak faydalı olabilir! Diyet yapmak için zamanım yok, aç kalmaktan korkuyorum, spor yapmak için param yok gibi sebepleri mercek altına alıyorum; kilo vermeniz adına önemli bir adım atmak için lütfen, sonuna kadar okuyunuz.

Diyet yapmak için zamanım yok!

İşte, kilo vermemek için en süper bahanelerden biri: Diyet yapmak için zaman bulamamak! Peki, bu duruma bir başka açıdan bakalım mı? Bir insanın kilo alması için en önemli etkenlerden biri, tükettiğinden daha fazla kalori almasıdır. Kalori almanın yolu ise bol bol yağlı, şekerli, tuzlu besinler tüketmek; alkol, kola, buzlu çay, hazır meyve suyu içmektir. Kişi, sürekli olarak bunlardan bol miktarda tüketirse, sonucunda kilo alır. Peki, bunu yapması için en çok neye ihtiyacı vardır? Zamana! En basitinden bir poğaça yapması, evinden çıkıp iskender yemeye gitmesi veya evine sağlıksız yemek siparişi vermek için zamana ihtiyacı vardır. Eğer bir insan, bunları yapabilecek zaman buluyorsa, diyet yapmak için de pekala zaman bulabilir.

Kilo vermek için yeterince param yok!

Diyete başlamamak için öne sürülen sebeplerden biri de yeterince paranın olmamasıdır. Elbette, Türkiye’de geçim şartları gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Ancak, yukarıda değindiğim gibi kişi aşırı miktarda kalori aldığı takdirde şişmanlar ve bunun olması için para harcayıp içecek, yiyecek alması gerekir. Peki, şimdi başka açıdan bakalım: Eğer bir insan poğaça, çikolata, börek, alkol, kola, hazır meyve suyu alabilecek bütçeyi bulabiliyorken, sağlığına ve kilo vermesine faydalı besinler için neden para bulamıyor?

Hemen örneklerle açıklayalım: Şu anda kış mevsimindeyiz biliyorsunuz. Pırasa, beyaz lahana, pancar, ıspanak gibi besinler oldukça uygun fiyata satılıyor. Sağlık ve kilo vermeye oldukça faydalı… Aslında fark etmeden çikolatanın kilosuna 80 TL verirken, kilosu 3 liraya ıspanak veya pırasa alıp sağlıklı beslenmek, kilo vermek neden mümkün olmasın?

kilolu-spor

Spor yapmak için yeterince zamanım yok!

Evet, özellikle hizmet sektöründe çalışan veya evinde çok fazla çocuğuna bakıp iş yapanlar var. Dolayısıyla spor yapmak için zaman bulmakta zorlanıyorlar. Peki, bu durumu da başka bir açıdan değerlendirelim: Günde kaç saat televizyon izliyorsunuz, kaç saatinizi cep telefonunuzda harcıyorsunuz? Spor yapmak için gerçekten kaç dakikaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsunuz? Uzmanlar, haftada 3 gün, 45 dakika spor yapmanın sağlık ve kilo vermede faydalı, yeterli olduğunu dile getiriyor.

Hemen birkaç örnek vereceğim: Dışarı çıkıp yürüyüş yapmak için zamanınız olmayabilir ama evinizde birkaç hareketli şarkı açıp dans edebilirsiniz. Spor aleti almak için paranız olmayabilir ama su şişelerini doldurup ağırlık olarak kullanıp evde fitness veya pilates yapabilirsiniz. Dans etmekten hoşlanmıyorsanız, binlerce insanın yaptığı gibi evinizin salonunda tur atarak yürüyebilirsiniz. Eğer, bir spor aletiniz varsa televizyon karşısına koyup dizi izlerken spor yapabilirsiniz. Yukarıda belirttiğim gibi: Haftada 3 kez, 45 dakika spor yapmak kilo vermek ve sağlık açısından yararlıdır.

detoks-diyet-yuksektopuklar

Diyet yaparken aç kalmaktan korkuyorum!

Sonuncu maddemiz esasında bir bahane değil, önce bunu özellikle belirteyim. Şimdiye kadar diyet konusunun suistimal edilmesinden veya insanların bilinçli beslenme konusunda daha fazla bilgiye ihtiyaç duymalarından kaynaklanıyor. Esasında, tam beslenen kişiler aç kalmadan kilo verebilir. Ancak, çeşitli diyet listelerinde minimum kalori alımı olduğu için bazı insanlar diyet yapmanın aç kalmak olduğunu düşünüyor.

Gerçek şu ki, evde pişmiş yemeklerle beslenen, düzenli su içen, hareketli yaşayan bireyler aç kalmadan, sağlıkla kilo verebilir. Kan şekerini dengede tutan, besin değeri yüksek besinlerle aç kalmadan zayıflamak mümkündür. Elbette, kilo verme sürecinde eskiden alışık olduğunuz gibi tıka basa yemek olmayacaktır ancak diyet yapmak kendinizi açlığa mahkum etmek değildir.

Hemen örneklerle açıklayayım: Ara öğünlerde mevsim meyvesi, kuruyemiş, tok tutucu özelliğe sahip tarçınlı süt, kefir, sade süt, ayran, yoğurt, bitki çayı, Türk kahvesi gibi seçimler yapabilirsiniz.

Protein içeriğiyle tok tutma süresi uzun olan bulgur, karabuğday, mercimek, tavuk eti, haşlanmış yumurta, barbunya, kırmızı et gibi besinler tercih edebilirsiniz. Örneğin, sadece yeşil salata yemek çabuk acıktırabilir. Ancak, bu salataya ton balığı, peynir, haşlanmış fasulye, kinoa, chia tohumu, ceviz gibi ilaveler yaptığınızda bile kendinizi daha uzun süre tok hissederken, kolaylıkla kilo verebilirsiniz.

yagyakan