diyet-yapmadan-kilo-vermek

‘Diyet’ sözünü duyduğunuzda bile strese giriyor ve kilo vermenin zor olduğunu düşünüyorsanız, fikrinizi değiştirip zayıflamanızı kolaylaştıracak önerilerimize bayılacaksınız! ‘Yüksek Topuklar’ olarak size, küçük değişimlerle büyük sonuçlar almanızı sağlayacak, diyet yapmadan kilo verdiren 11 ipucu sunuyoruz.

İdrarınız kokuyor mu?

İdrarınız kokuyorsa ve rengi koyu sarıysa, ihtiyacınız kadar su içmiyorsunuz demektir. Kilo vermek, böbrekleri temizlemek, yorgunluktan kurtulmak için her gün 2 litre su içmeyi alışkanlık edinin.

Karbonhidrat alıyor musunuz?

Aç kalmadan kilo vermek, göbek ve basendeki yağları eritmek için sağlıklı karbonhidratları günlük beslenmenize dahil edin. Esmer pirinç, kinoa, karabuğday, yarma, bulgur, tam tahıllı ekmek gibi faydalı kaynaklarla doyduğunuzu hissederek kilo verebilirsiniz.

[wp_ad_camp_2]

Yemeğinizi nerede yiyorsunuz?

Televizyon izlerken, internette gezinirken, ayaküstü dolaşırken yemek yerseniz, doyduğunuzu hissetmez hatta düşündüğünüzden daha fazla yiyip kalori alırsınız. Sonuç mu? Kilo almak ve günden güne şişmanlamak… Çözüm mü? Mutlaka sofrada oturarak, her yudumda doyduğunuzu hissederek ve şükrederek yemeğinizi yiyin.

Günde kaç dakika spor yapıyorsunuz?

Türk toplumu spor yapmaktan korkuyor, kaçınıyor, ‘zamanım yok’ bahanesine sığınıyor. Oysaki, yemek yemeye vakti olan bir insanın, spor yapmaya da vakti vardır. Uzun saatler spor salonunda çalışmaya gerek yok; evin içinde 15 dakika dans ederek veya ip atlayarak bile metabolizmanızı hızlandırıp kilo verebilirsiniz.

Evde hangi egzersizi yapıyorsunuz?

Elbette, daha hızlı yağ yakımı, göbek eritme, bacak inceltme gibi amaçlar için fitness egzersizleri yapmak gereklidir ve çok faydalıdır. Günde 10 dakika evde egzersiz yapmak ve önerdiğimiz beslenme tavsiyelerini uygulamak bile kısa sürede vücudunuzun şekillenmesine yardımcı olur.

gobek

Beslenmede dengeyi kurabiliyor musunuz?

Hayatta, her olayın özünde denge vardır ve bunu kaçırdığınız anda sorunlar başlar. Öğle yemeğinde tereyağlı iskender yiyebilirsiniz ancak akşam yemeğinde zeytinyağlı sebze yemeği yiyip bunu dengelemelisiniz. “Her şeyin azı karar, çoğu zarar” sözünü sık sık kendinize hatırlatın.

Yemekten sonra çikolatalı sufle yiyebilirsiniz ancak bunu her gün yemeye başlarsanız, vücudunuzun dengesi bozulur ve kilo alırsınız, sağlığınız zarar görür. Bu sebeple, öncelikli hedefiniz bir hassas terazi gibi dengede kalmayı başarmak olmalıdır.

Yağların zayıflamaya faydasını biliyor musunuz?

Yağların kilo vermeye etkisi şimdiye dek tartışılmış ancak son karar verilmiştir: Doymamış yağlar, daha çabuk doymayı ve sağlıklı kilo vermeyi sağlar. Keten tohumu, avokado, somon, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar diyet sürecinde en büyük yardımcınızdır.

Yağ alımını dengede tutmak önemlidir, faydalı olsa bile gereğinden fazla yağ tüketmek, diyet sürecini olumsuz etkileyebilir. Doğru ölçü ise şudur: Büyük bir kase salataya 1 tatlı kaşığı, 1 kilo sebze yemeğine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

Porsiyon küçültmeyi denediniz mi?

Porsiyon ölçülerinizi küçültmeyi deneyin, bu sayede farkına varmadan kilo verebilirsiniz. Örneğin, ana yemekler için küçük tabak, salata için büyük tabaklar kullanın. Her öğünde bir yemek kaşığı daha az yemek yiyerek bile kolayca zayıflayabilirsiniz.

Kendinize 20 dakika izni veriyor musunuz?

Sakin olmak, kilo vermenin altın değerinde formülüdür. Yemek yerken hep sakin olmalısınız. Beyninize ‘Doydum’ sinyali 20 dakikada gider ve siz ne kadar yavaş yemek yerseniz, o kadar az kalori alıp tok hissederek kilo verebilirsiniz.

Demet