kilo-veremeyenlere

Diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum

Büyük bir hevesle diyete başladınız, yediklerinize dikkat ediyorsunuz ancak kilo veremiyorsunuz, değil mi? Endişelenmeyin! Zayıflamayı engelleyen nedenleri sizin için araştırdık; şimdi okuyun, sorunları çözün ve herkes gibi kilo verip incelin.

Kalsiyum eksikliği şişmanlatıyor

Kilo vermek isteyenlere tarçınlı süt ve yoğurt kürünü öneriyoruz çünkü bu iki mucize zayıflama iksirinin sırrı, yüksek oradan kalsiyum içermesidir! Herkes kalsiyumun sağlıklı kemiklere sahip olmak için gerekli olduğunu biliyor. Ancak araştırmalar kalsiyum açısından zengin olan yiyeceklerle beslenenlerin yağ yakmaya başladığını, hızlı zayıfladığını gösteriyor.

Çözüm: Peynir, yoğurt, süt, kefir gibi kalsiyum açısından zengin besinleri günde 2 porsiyon tüketmeyi alışkanlık edinin.

Yetersiz uyku iştahı açıyor

Kilo vermeyi engelleyen en önemli sebeplerden biri, uykusuzluktur. Yapılan araştırmalar uyku süresiyle obez olma riski arasında güçlü bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Geceleri 4 saatten az uyuyan kişiler, 7 – 9 saat uyuyan kişilere göre kilo alımında daha yüksek bir risk taşıyor.

[wp_ad_camp_2]

Uyku eksikliği olduğunda mideniz açlık hormonu salgılıyor. Bu durum yemeği fazla kaçırmanıza sebep oluyor. Bu durumda ise diyabet, hipertansiyon gibi ciddi hastalıklar ortaya çıkabiliyor.

Çözüm: Günde 7-8 saat uyumak için hayatınızı planlayın. Uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız, bitkisel melatonin takviyeleri alabilirsiniz.

Bağırsak mantarı şişmanlatıyor

Bağırsak florasının bozulması sonucu meydana gelen bağırsak mantarı hastalığı, kilo almaya sebep oluyor. Sürekli şiş karın, kabızlık, gaz, sancı gibi olumsuz etkilerle kendini gösteriyor. Bu önemli hastalığın çözümü için mutlaka doktora danışmalı, ayrıca sindirimi kolay ve bağırsakların temizleyen yoğurt gibi besinleri her gün tüketmelisiniz.

limonlusu-icmek

Susuz kalmak zayıflamayı engelliyor

Kilo vermek isteyen bir insanın yapabileceği en basit ve etkili uygulama, günde 12-14 bardak su içmektir. Ancak, pek çok insan bunu yapmayı istemez veya unutur. Sonucunda fazla kilo, selülit, depresyon, stres gibi önemli sorunlar yaşar. Ayrıca, su yerine çay, kahve, gazlı içecekle vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak, zayıflamamızı engelleyen en önemli nedenlerden biri. Çünkü metabolizma için besin kadar önemli bir yeri olan su, kortizol hormonu salgılanmasını durdurarak gereksiz yemek yemeyi ve kabızlığı engelliyor.

Limonlu su içmenin mucize faydaları için TIKLAYIN

Tek tip beslenme kilo aldırıyor

Lahana diyeti, elma diyeti, hurma diyeti gibi tek tip besine dayalı diyetler anlık bir eksilme sağlasa bile kilo vermeyi engeller. Bedeni tek tip beslemek, yemeklerde aşırı seçici davranmak, belli besinleri sofradan tamamen çıkarmak kilo alımına sebep olabiliyor. Çünkü vücudumuzun tüm besin gruplarını dengeli ve yeterli tüketmesi gerekiyor.

Bazı ilaçlar ödeme sebep oluyor

Antidepresanlar, hormon ilaçları, kortizon gibi bazı ilaçların kullanımı, kilo artışı ve şişmanlık sorununda tetikleyici rol oynuyor. Bu ilaçların kullanımının kan şekerinde düşmeye (hipoglisemi) ve insülin seviyelerinde kilo artırıcı düzeyde artmaya yol açtıkları araştırmalarla ortaya konmuş. Bu ilaçlar kullanılırken beslenmeye ayrıca dikkat edilmesi ve günlük hareket miktarının artırılması yerinde olur.

Çözüm: İlaç kullanırken, günde 15 bardak su içmeye özen gösterin. Karaciğeri temizleyen besinleri ve böbreklere iyi gelen yiyecekleri bol bol tüketip ilaçların vücudunuza vereceği zararı en aza indirin.

Kahvaltı yapmamak kilo aldırıyor

Zamansızlık veya biraz daha uyumak için kahvaltı yapmayanlar, kilo almaya davetiye çıkarıyor! Sabahları vücudunuzun enerjiye ihtiyacı varken vermezseniz, gece atıştırmaları ve tatlı krizleri yaşarsınız. Genelde gün boyu yeterli besin tüketmeyen, stresli ve yoğun çalışanlarda azalan enerjiyi yükseltmek adına tüketilen gece yemekleri, en olmadık saatte aşırı kalori alımını sağlayarak vücudun yağlanmasına neden oluyor.

salata-yiyen-kadin

Tiroid rahatsızlığı kilo vermeyi zorlaştırıyor

Kadınlarda en sık görülen hastalıklardan biri olan tiroid, kilo vermeyi zorlaştıran faktörlerden biridir ancak bu, tiroid hastalarının kilo veremeyeceği anlamına gelmez!Tiroit yetmezliği metabolizmayı yavaşlatan ve bu nedenle kişilerde önceki kilolarına göre %15-30 oranında kilo alınmasına neden olan bir hastalıktır.

Çözüm: Tiroid hastaları doğru tedavi, spor ve temiz beslenme üçlüsüyle herkes gibi kilo verebilir, yorgunluk ve sinirlilik halinden kurtulabilir, kilo verdikçe TSH değerleri normale döner ve bu hastalıktan kurtulabilir.

Tiroid hastalarına kilo verme önerileri için TIKLAYIN

Duygusal açlık yağlanma yapıyor

Duygusal açlık, sinirli veya üzgün olduğu zaman yaptığı ilk iş buzdolabına yönelmektir. Çünkü bu tür zorlayıcı durumlarda vücutta salgılanan kortizol hormonu iştah açıyor. ABD’de son yıllarda yapılan araştırmalar stresin doğrudan vücudumuzda yağ birikmesine yol açtığını ve bunun sonuç olarak kilo alımına sebep olduğunu gösteriyor.

Çözüm: Stresi azaltıp hayatın mutluluğunu keşfetmenizi sağlayacak GÜNDE 10 DAKİKA YÜRÜYÜŞÜ yapın. Detaylı bilgi için buraya TIKLAYIN

Hareketsizlik depresyon ve kilo yapıyor

İnsanın, hem ruhsal hem fiziksel problemlerini çözmesinin çaresi harekettedir. Yürüyen, yüzen, koşan, fitness yapan insanların daha mutlu ve fit olduğunu zaten çevrenizde görüyorsunuz. Gün içinde hareketsiz kalmak kilo vermenin önünde duran en büyük engel. Güne erken başlamak ve 7-8 saatten fazla uyumamak, kısa mesafeler için taşıt kullanma yerine yürümek, asansör yerine de merdiven kullanmak vücut aktivitesinin artırılmasına yardımcı oluyor.

Çözüm: Günde 10 dakika fitness egzersizleri yaparak bile metabolizma hızlandırıp kilo verebilirsiniz. Merak etmeyin, bu hareketlerin resimli anlatımını da sizinle paylaşıyoruz! Aşağıdaki görsele tıklayıp görebilirsiniz.

evde-kilo-fb