Ancak senin için yapacağım yorumları da sevecek misin, emin değilim. 21 yaşında, gençliğinin baharında bir genç hanım olarak, kendini bu kadar karmaşaya sürüklemenin çok doğru olduğunu sanmıyorum.

Sevdiğin kişiye gelmeden önce, sevmediğin ama 9 ay birlikte olduğun insanla ilgili söyleyeceklerim var. Sen sevdiğin biri tarafından terk edildiğinde neler hissettin? Ne kadar acı çektin? Peki, bunu neden başkasına yaşatıyorsun? Madem sevmediğin biri, onun duygularıyla oynayıp, sadece biraz zaman geçirmek için o insanı kullanmak ve onun neler hissedeceğini düşünmeden, bir şekilde kullanıp atmak hiç sana yakışıyor mu?

Bizi seven insanları bu şekilde harcarsak, bizim başımıza geldiğinde, “neden benim başıma geldi, ben ne şanssızım” diye düşünmeye hakkımız olur mu? Sadece bencil duygularımız için, başkalarının duygularıyla oynamaya ne hakkımız var? Madem sevmiyordun, o insanla birlikte olmayacaktın değil mi sevgili kardeşim? Sana bu uyarıyı yapmak zorunda hissetim kendimi çünkü bu konuyu hiç düşünmemiş, onda bıraktığın hasarı ve acıyı fark etmemiş olabilirsin. Bir daha dikkatli davranman ve bu yanlışa düşmemen için seni uyarmak zorundaydım.

Gelelim senin sevdiğin kişiye! Sevgili Esra, ben senin o insanı söylediğin kadar çok sevdiğini düşünmüyorum. Öyle olsa, ondan ayrılır ayrılmaz soluğu başka birinde alamazdın. Ancak içinde hissettiğin boşluk ve bir aşka tutunma ihtiyacı seni tekrar ona sürüklüyor olabilir.

Burada yapılması gereken birkaç şey var. Öncelikle şu eski sevgiliyle görüşmeye son vermelisin. Mesaj atmamalı, tüm ilişkini kesmelisin. Eğer senin için doğru olan kişi o olsaydı, zaten iki denemede bir sonuç alırdın. Burada zaman kaybından başka bir şey yok gibi duruyor.

Evlilikten bahsetmişsin ancak daha yaşın çok genç. Bu yaşta evlenmen gerekmiyor. Hayat sadece aşk üzerine kurulu değil. Sen işinde başarılı ol, ayaklarının üzerinde dur. Cebinde paran olsun, kendini geliştir. Kendine ve işine yatırım yap. Tek başına kaldığında hayatla başa çıkabilecek donanıma sahip ol. Evlilik nasılsa gelecektir. Hem o zaman daha doğru seçimler yapabilirsin.

Ben senin yerinde olsam, gençliğimin verdiği avantajı kullanırım. Kendime hedef koyarım. Para biriktirir, yazın bir yere tatile giderim. Dışarıda milyarlarca insanın olduğu bir dünya var. Başka ülkeler, başka kültürler var. Yabancı dil öğrenirim. Öğrendiğim dili konuşabileceğim bir ülkeye tatil yapar, oradaki hayatları seyrederim.

Bunları sadece sana değil, senin yaşında ve hayatın başında olan, zamanını boşuna harcayan herkes için yazıyorum. Bir kadının en büyük gücü sahip olduğu meslek ve ayakta durma becerisidir. Sen önce bu kısmı çözmelisin. Oralardan yürüdüğünde, karşına gerçekten seni sevecek ve senin de gönülden bağlanacağın, yuva kurmak istediğin insanlar çıkacaktır.

Lütfen hayatına biraz dışarıdan bak! Zamanını harcadığın konuların ve kişilerin gerçekten buna değer olup olmadığını düşün. Zaman su gibi akıp geçiyor. Bir gün geldiğinde pişmanlık duymamak için, erkenden yola çık. Bir ömrün hikayesine güzel satırlar katman dileğiyle…

Candan Ünal

Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü

candan.unal@yuksektopuklar.net

CANDAN SOHBETLERE YAZMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Öncelikle merhaba, günaydın Candan Hanım,

Ben 21 yaşındayım. Yeni üniversiteden mezun oldum ve bir işe girdim. Diğer taraftan okumaya devam ediyorum. Üniversiteyi kazandığım yerde biri ile tanıştım, çok tatlıydı. Başta bana bakmaz dedim ama bana teklif etti. Kendi akrep burcu, ben ise boğa burcuyum. Neyse biz çıkmaya başladık. 6 ay sonra ayrıldık, staja başladım. Tam iş yerinin karşısındaymış tesadüfen gördük birbirimizi. Benden çok etkilenmiş, tekrar şans ver bana dedi. Ben ayrılmıştım hiç ilgilenmiyordu diye. Neyse tekrar başladık. 8 ay sürdü ve o ayrıldı. Çok şaşırdım, inan hiç beklemezdim. Çok bağlanmıştım kendisine, onu bir daha hiç üzmeyecek ve bırakmayacaktım ama o bıraktı beni. Çok yıkılmıştım. Neyse bırakma dediysem de gitti. Okulun son ayarında beni çok beğenen biri vardı. 2 yıl koşmuştu peşimde. Dedim ki kendime hep sevdiklerimle oluyorum, terk edilip üzülüyorum. Acaba beni seven biriyle olsam, mutlu olur muyum dedim. Denedim ama hiç sevmiyordum kendisini, hoşlanmıyordum da, sadece ilgisi benim çok hoşuma gitmişti. Bir de terk edildim ya, boşluktayım zaten, kabul ettim. 9 ay sürdü ve geçen hafta ayrıldım. Olmuyor, sevmeyince yürümüyor, zorlamanın hiç anlamı yok diye düşündüm. Sonuçta genç bir kızım, gönlümün istediği biri ile evlenmek isterim. Şimdi de, o beni terk eden kişi ile sadece mesajlaşıyoruz. Günaydın, iyi geceler, ne yapıyorsun, o kadar! Ben atıyorum, bazen de o atıyor. Onu gerçekten çok seviyorum, unutamadım bir türlü. Ne yapayım? Bir yardımcı olun. Yorumlarınız çok güzel, bana da bir fikir verin. Çok seviyorum ama karşılığı var mı bilmiyorum.

CANDAN SOHBETLERE YAZMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN