Dişlerde veya ağızda meydana gelen sorunların giderilmesinde diş teli yaygın olarak kullanılan bir tedavi şeklidir. Burada masrafları belirlerken kullanılan malzemeden tutun da işlemin gerçekleşeceği hastaneye kadar birçok faktör etkendir. Bunlara göre diş teli fiyatları değişmektedir.

Daha sağlıklı bir gülüşe ve ağız yapısına sahip olmak isteyen insanların başvurduğu ortodonti tedavisi, kliniklere göre de farklı fiyatlara sahiptir. Bunun yanında birçok ana faktör etkilidir. Bunlar:

  • Tedavinin toplam süresi
  • Problemli dişlerin miktarı
  • Hangi malzeme türünün kullanıldığı
  • Malzeme kalitesi
  • Tedavi olacak kişinin yaşı olarak sıralanır.

Kliniklere göre bazı hastalara SSK indirimi uygulanabilir. Fakat bunun yanında yapılacak ek tedaviler, tedavinin süresi ve şekli gibi durumlar da fiyatlarda belirleyici rol üstlenir.

Diş telinin fiyatı belirlenirken en önemli faktör braket malzemesidir. Bu malzeme birçok türden yapılabilir. Bunlar arasında safir, metal, lingual, şeffaf ve seramik vardır. Bu seçim hastanın maddi durumuna göre yapılabilir.

Metal Diş Teli Fiyatları

Diş telleri arasında en uygun fiyata sahip olan tel metallerdir. En çok tercih edilmesinin sebebi hem ekonomik olması hem de tedaviyi hızlı sonuca ulaştırmasıdır. Klinikten kliniğe göre farklılık gösterecek olsa da metal diş teli fiyat aralığı 5 bin ile 8 bin arasında değişmektedir. Bunun yanında hastaya yapılacak diğer ek tedaviler diş teli fiyatında etken olacaktır.

Şeffaf Diş Teli Fiyatları (Porselen Diş Telleri )

Şeffaf diş tellerinin tercih sebebine gelirsek estetik olması ilk sırada yer alır. Metal diş tellerine göre daha pahalıdır. Kolay fark edilmez ve zarif tasarımları vardır. Fiyatlarının yüksek olma sebeplerinden birisi de budur. Daha ekonomik bir tedavi tercih eden hastalar bu yöntemi çok sık kullanmazlar.

Damon Braket Fiyatları

Özel kilit mekanizmasına sahip damon braketler, diş teli braket oluğu içine lastik veya diş teli kullanılmadan tutunmasına sağlar. Ağız içinde tahrişe sebebiyet vermez ve ark teller sayesinde sürtünme minimuma indirilir. Metal tellere göre bu yüzden avantajlıdır. Tasarımı kapaklı olan, malzeme seçeneği olarak metal ve şeffaf tasarımlar sunan damon diş telinin fiyatları 10 bin – 14 bin TL arasında değişmektedir.

Lingual Braket Fiyatları

Bu yöntem en maliyetli diş teli tedavisidir. Dişlerin ön yüzüne değil arka yüzüne takılmaktadır. Diş telinin görünmemesi estetik sorunları ortadan kaldırır. Klasik diş teli tedavilerine göre daha özenli uygulanır ve kullanılan lingual diş teli malzemeleri fiyatlar üzerinde etkendir. Burada en doğru maliyet doktorunuza gittikten sonra sizin için hazırlayacağı tedavi yöntemiyle ortaya çıkacaktır.

Şeffaf Diş Plağı Fiyatları

Şeffaf diş plağı yöntemi her hastaya uygulanmaz ve ayrıca maliyeti yüksektir. Fiyatının yüksek olmasının sebebi her hastaya özel tasarım oluşturulmasından kaynaklanmaktadır. Diş teli fiyatları plaklara göre daha uygundur. Her hastanın hastalığına özel tedavi yöntemi vardır ve bundan dolayı net rakamlar üzerine konuşmak çok doğru olmayacaktır. Ortalama maliyetler ise genelde 4000 TL ve 15000 TL arasında değişmektedir. En doğru fiyatlandırma ve tedavi için lütfen hekiminizle görüşünüz.