Diş hassasiyetine evde çözüm önerileri

Herkes, farklı diş yapısına sahiptir. Bazı dişler diğerlerine nazaran daha hassas olabilir. Özellikle aşırı sıcak veya soğuk yiyecek ve içecekler tüketirken büyük sıkıntı yaşarlar. Diş hassasiyeti olanlar, Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere sunduğumuz etkili çözüm önerilerinden faydalanabilirler. İşte, diş hassasiyetinin nedenleri ve evde çözüm önerileri

Diş hassasiyetinin nedenleri:

Gün için, yediğiniz, içtiğiniz her şey hatta soğuk hava bile, dişlerde sızıya ve acıya neden olabilir. Diş hassasiyeti, özellikle yetişkenlerde sık rastlanan bir sorundur ve dişi koruyan diş minesinin aşınmasıyla ortaya çıkar.

Yanlış diş fırçalama 

Diş fırçalarken sert ve hızlı davranmak, sert diş fırçaları kullanmak ve sık sık diş fırçalamak, dişin koruyucusu ve vücudun en sert maddesi olan diş minesinin yıpranmasına neden olur. Bu da, diş hassasiyetine yol açar.

Diş bakımı yapmama

Dişleri, günde iki kere nazikçe fırçalamak gerekir. Ağız bakım sularıyla da günlük diş bakım rutininizi tamamlayabilirsiniz. Diş bakımını aksattığınız takdirde, dişler ile diş etinin birleştiği yerde tartar oluşur ve diş hassasiyeti yaşanır. Tartar ancak diş hekimi tarafında temizlenebilir.

Diş eti çekilmesi

Diş etinin dişten uzaklaşması, dişin köklerine doğru olan hassas sinirlerin ortaya çıkmasına ve dış etkenlere karşı hassaslaşmasına neden olur. Diş eti hastalıkları ve sert diş fırçalama diş eti çekilmesine yol açar.

Beslenme alışkanlığı

Asidik ve ekşi yiyecekler tüketmek, diş minesinin soyulmasına neden olur. Günlük beslenmenizde, turunçgilleri, enerji içeceklerini, şarap ve soda gibi karbonatlı içecekleri, domates, yoğurt gibi asidik besinleri tüketirken daha kontrollü olmalısınız.

Aşırı şeker tüketimi

Aşırı şekerli yiyecek ve içecekler, ağızda bakteri oluşumuna neden olur. Bakteriler, diş etlerinde yıpranmaya ve dişlerde hassasiyete yol açar.

Diş gıcırdatmak

Diş gıcırdatma genellikle uyku esnasında olur. Bu durum dişlerin sallanmasına ve diş etlerinin zarar görmesine neden olur. Bu da, dişlerin hassaslaşmasına yol açar.

Diş hassasiyeti nasıl geçer?

Diş macununuzu değiştirin!

Diş hassasiyetini azaltmak için en etkili yollardan biri, diş hassasiyetine uygun diş macunu kullanmaktır. Nane aromalı diş macunlarını bir kenara bırakıp, potasyum nitrat ve stronsyum klorür içeren daha hafif diş macunları tercih edin. Florür de diş minesini koruyan bir maddedir. Aynı zamanda, dişlerin çürümesini önler. Bu tür macunlar, diş hassasiyetinin azalmasına yardımcı olabilir.

Yumuşak bir diş fırçası tercih edin!

Diş etleri ve dişlerdeki hassasiyet için, yumuşak bir diş fırçası kullanmaya özen gösterin. Bu tür diş fırçaları dişlerin ve diş etinin zarar görmesini önler ve diş minesini korur. Dişleri yumuşak diş fırçası ile nazikçe fırçalamak gerekir.

Ağız hijyenine özen gösterin!

Ağız sağlığı için, hijyenine dikkat etmeniz gerekir. Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın. Düzenli olarak fırçalamak, dişler üzerinde plak oluşmasını ve diş hassasiyetini önler.

Ağız bakım suları kullanın!

Diş hassasiyetinden kurtulmak için, diş minesini koruyan ağız bakım sularını tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda, evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir karışım da var; bir bardak ılık su içine 2 çay kaşığı tuz ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı, sabah ve akşam düzenli olarak, ağız durulama suyu olarak kullanabilirsiniz.

Yiyecek ve içeceklere dikkat edin!

Bazı yiyecekler ve içecekler, diş hassasiyetini tetikler. Özellikle sıcak ve soğuk besinler, asitli içecekler, diş ve diş etine zarar verir. Ayrıca, fazla şeker içeren besinlerden de kaçınmalısınız. Turunçgiller, domates, soslar, turşu gibi besinler; meyve suları, alkolsüz içecekler, kırmızı şarap gibi içecekler tüketirken dikkatli olmalı ve tükettikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamalısınız.

Diş hassasiyetinin nedenlerini ve evde çözüm önerilerini öğrendiniz. Diş acınız bir dakikadan uzun sürüyorsa ve dayanılmazsa hemen bir diş hekimine başvurmalısınız. Unutmayın, diş sağlığı çok önemlidir ve diş sorunlarını ertelemek bir çözüm değildir.

Yüksek Topuklar öneriyor:

Dişlere iyi gelen muhteşem besinler

Diş beyazlatmak için doğal yöntemler

Doğal diş bakımı nasıl yapılır?

Yorum Yapın

vestel