İyi bir ağız sağlığı için gereken dişlerinizi günde en az 2 kez fırçalamanızdır. Bu sayıyı gün içerisindeki yeme içme alışkanlıklarınıza göre 3-4’e de çıkarabilirsiniz. Ancak dişlerinizin sağlığı için en önemlisinin diş fırçalamaktan ziyade diş fırçanızın temizliğinde yattığını kesinlikle unutmamalısınız. Dişlerinize gereken özeni gösterip göstermediğinizi merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. İşte olan diş fırçası bakımı için yapmanız gerekenler;

Önce ellerinizi temizleyin.

Diş fırçasıyla temas etmeden önce ılık su ve sabun ile ellerinizi temizlemeniz önerilir. Böylelikle ellerinizdeki bakterilerin diş fırçanıza geçmesini engellemiş olacaksınız.

Diş fırçanızı doğru şekilde temizleyin.

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş fırçanızı 20 saniye kadar sudan geçirmeye özen gösterin. Böylelikle diş fırçanızın üzerinde kalan diş macunu kalıntılarını bakterileri ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca belirli aralıklarla ağız bakım suları ile de temizleyebilirsiniz.

Diş fırçanızı iyi muhafaza etmek. 

Diş fırçanızı birden fazla diş fırçasıyla aynı yerde muhafaza ediyorsanız başlık kullanmaya özen gösterin. Diş fırçanızı hava almayan bir yerde saklamayın. Nem bakterilerin çoğalmasına sebep olabilir. Diş fırçanızı klozet, çöp kovası gibi yerlerden uzak bir yerde muhafaza ederek de bakterilerden uzaklaştırabilirsiniz.

 

Diş fırçanızı değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Diş fırçanız yıpransın ya da yıpranmasın 2-3 aylık zaman dilimlerinde yenilemeye özen gösterin.