evde-dis-beyazlatma-yontemleri

Diş beyazlatma evde nasıl yapılır?

Daha beyaz ve parlak dişlere sahip olmak istiyorsunuz ama “diş beyazlatma evde nasıl yapılır?” diye düşünüyorsunuz, değil mi? Size yardımcı olabiliriz: Evde diş beyazlatma için her biri denenmiş, işe yarar ve pratik önerilerimizi uygulayın, bembeyaz dişlerinize güvenerek gülümseyin! Özel haberimizden, karbonat diş beyazlatır mı, hangi meyveler diş beyazlatır ve zeytinyağı, adaçayı gibi doğal malzemelerle hazırlanan bitkisel diş beyazlatma yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Her gün sirkeli gargara yapın

Elma sirkesinin faydalarından biri, doğal temizleyici özelliğiyle diş rengini açmak ve beyazlatmaktır. Diş düzeyindeki sararmaya neden olan lekeleri temizler. Ağız içi yaraların iyileşmesini sağlar ve mikropları yok eder. Her gün, dişlerinizi fırçaladıktan sonra bir çay kaşığı elma sirkesi eklenmiş ılık suyla gargara yapın.

[wp_ad_camp_2]

Her gün bir adet elma yiyin

Her gün bir adet elma yemek diş lekelerini giderip beyazlaşmasını sağlamaktadır. Elma, diş yüzeyindeki bakterileri yok ederek diş etlerinin sağlığını korur. Bir elmayı iyice yıkadıktan sonra ısırarak yemek dişlerinizi güçlendirir. Ayrıca, elma kabızlıktan kilo vermeye, karın şişkinliğinden yorgunluğa kadar pek çok soruna doğal çözüm sunar.

Haftada bir kez zeytinyağı gargarası yapın

Zeytinyağını ağız gargarası olarak kullanmak, diş beyazlatma için en etkili yöntemlerden biridir. Haftada bir kez, 1 yemek kaşığı zeytinyağını en az 3 dakika boyunca gargara yapar gibi ağzınızda çalkalayın. Bu işlem sayesinde dişleriniz beyazlamakla kalmayacak, ağızdaki bakteriler, kötü ağız kokusuna neden olan mikroplar, çürüğe sebep olan besin artıkları temizlenecek. Diş beyazlatırken aynı anda ağız kokusundan kurtulmak istiyorsanız, bize güvenin ve bu doğal yöntemi deneyin!

Ancak, zeytinyağı ile gargara yaptıktan sonra bu yağı kesinlikle yutmayın, çünkü içi mikrop doludur. 3 dakika sonunda zeytinyağını tükürüp ağzınızı bol suyla çalkalayın.

Limon suyuyla dişlerinizi fırçalayın

Limon suyu, doğal temizleyici ve diş rengini açıcı özelliğe sahiptir. C vitamini içeriğiyle diş etlerinin güçlenmesine yardımcı olur. Haftada bir kez, dişlerinizi ve diş etlerinizi limon suyuyla fırçalayın.

evde-dis-beyazlatma-06

Yoğurt yiyerek diş beyazlatın

Yoğurt, içeriğindeki faydalı bakteriler sayesinde doğal temizleyici özelliğe sahiptir. Diş lekelerini ve diş yüzeyindeki sararmaların giderilmesine yardımcı olur. Başta diş çürüklerine neden olan mikropları derinlemesine temizler. Zararlı bakterileri yok edip ağız kokusunu önler, diş eti sağlığını güçlendirir. İçerdiği kalsiyumla diş sağlığını kuvvetlendirir, kırılma ve çürümleri önler.

Kereviz yiyerek diş beyazlatın

Kereviz, lifli ve sert yapılı bir besindir. Isırarak tüketildiğinde doğal diş işi görevini üstlenir, diş aralarındaki besin artıklarını temizler. Küp doğranmış kerevizin üzerine limon suyu sıkıp günde bir kez yediğinizde hem daha beyaz dişlere sahip olursunuz hem karaciğerinizi temizlersiniz.

Havuç yiyerek dişlerinizi kuvvetlendirin

Havuç, lifli ve bol vitamin içeren besinlerden biridir ve diş sağlığını korumak için oldukça etkilidir. Elma ve kerevizde önerdiğimiz gibi havucu, rendelemeden ısırarak yediğinizde diş arasındaki besin artıklarını temizler, çürüme ve sararmayı önler.

Dişlerinizi çilekle fırçalayın

Çileğin tanecikli yapısı, diş yüzeyine zarar vermeden leke ve sararmaların giderilmesini sağlar. Yarım çileği ezip diş fırçasının üzerine koyun, dişlerinizi çilekle fırçalayın. Dişlerinizi çilekle fırçaladıktan sonra bol suyla durulayın ve bir bardak su için.

[wp_ad_camp_2]

Karbonatlı karışımla diş beyazlatın

Karbonat, evde diş beyazlatma için bilinen en eski yöntemlerden biridir. Ancak karbonatı bir karışım içinde kullanmak gerekir, çünkü tek başına kullanmak, diş yüzeyine zarar verebilir. Yarım çay kaşığı karbonat, yarım limon suyu ve 3 damla zeytinyağı ile bir karışım elde edip bu karışımla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Portakal kabuğuyla diş beyazlatın

Portakalın kabuğunun iç yüzeyini, hafif hareketlerle dişlerinize sürtmek, diş beyazlamasına yardımcı olacaktır. Aynı şekilde limon veya greyfurt kabuğuyla dişlerinizi beyazlatıp, diş etlerinin güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Adaçayı karışımıyla diş beyazlatın

En kuvvetli şifalı bitkilerden biri olan adaçayı, anti septik özelliğiyle çürüğe ve sararmaya neden olan bakterileri doğal yoldan temizler. Bir çorba kaşığı öğütülmüş, kuru adaçayını yarım çay kaşığı karbonat ve yarım limon kabuğu rendesi ile karıştırın her gün 1 defa dişlerinizi fırçalayın.

Adaçayıyla gargara yaparak beyazlatın

Kuru adaçayı, gargara olarak kullanılan işe yarar beyazlatma yöntemlerinden birirdir. 1 yemek kaşığı kuru adaçayını 1 çay bardağı sıcak suda 15 dakika demleyip süzün. Elde ettiğiniz suyla 5 dakika boyunca gargara yapın. Bu sayede hem dişleriniz beyazlayacak hem ağız içi kötü koku, mikrop ve dil yüzeyindeki bakteriler giderilecektir.

elma-dis-beyazlatma

Doğru diş fırçalama tekniğini kullanın

Diş beyazlatma, çürükleri önleme, ağız kokusunu giderme gibi sorunların çözümü için doğru diş fırçalama tekniğini kullanın. Fırçayı dişeti çizgisine 45 derece açı ile tutarak diş yüzeylerini dişetinden dişe doğru fırçalayın. Tüm dişlerin dışını, içini ve çiğneme yüzeyini ileri doğru kısa hareketler kullanarak nazikçe fırçalayın.

Bakterileri uzaklaştırmak ve ferah bir nefese kavuşmak için dilinizi önden arkaya doğru nazikçe fırçalayın.  Etkili fırçalama ve derinlemesine temizlik için şarjlı diş fırçalarını kullanabilirsiniz.

Doğru diş macununu seçin

Günde 3 kez, 2 dakika boyunca dişlerinizi fırçalarken kullanacağınız diş macununu titizlikle seçmelisiniz. Diş minesine zarar vermeyen, diş sağlığını güçlendiren diş macunlarını tercih edin. Eğer, çok sık kahve, çay, şarap gibi diş sararmasına yol açan içecekler tüketiyorsanız, size özel üretilmiş diş macunlarını kullanın.

Diş sağlığı için 6 pratik öneri

  1. Çay, kahve içtikten sonra dişlerin sararmasını önlemek için büyük bir bardakla suyla ağzınızı çalkalayın.
  2. Gazlı içecekleri pipetle için. Gazlı içeceklerin köpüklerini yok etmek için ağzınızda tutmayın, çalkalamayın.
  3. Asitli yiyecek ya da içecekleri tükettikten hemen sonra peynir gibi nötralize edici yiyecekler yiyin.
  4. Dişlerinizi yavaşça, derinlemesine fırçalayın. Yumuşak bir diş fırçası kullanın.
  5. Asitli yiyecek ve içeçek tüketmeden en az 1 saat önce veya tükettikten en az 1 saat sonra dişlerinizi fırçalamayın.
  6. Diş taşlarınız varsa temizletin. 6 ayda bir diş kontrolünüzü yaptırmayı ihmal etmeyin.