Karbonatla diş beyazlatır mı, rakı diş ağrısını keser mi? Ağız ve diş sağlığı hakkında en çok merak edilen 5 soruya, 5 doğru cevap veriyoruz.

Karbonatla diş beyazlatma mümkün müdür?

Halk arasında karbonatla diş beyazlatmanın mümkün olduğu yaygın bir inanıştır ancak bu uygulama dişlerinize zarar verir. Tanecikli yapısı nedeniyle karbonat diş düzeyindeki mineleri çizer, dişi yıpratır. Sadece bununla kalmaz, diş yüzeyindeki kesikler nedeniyle artık yiyecekler ve içecekler dişlerinizi daha çabuk kirletmeye, sarartmaya başlar.

Diş beyazlatma için diş hekiminizden yardım alabilir. Beyazlığı koruyan diş macunları kullanabilirsiniz.

Dişleri bastırarak fırçalamak daha mı iyidir?

Bastırarak fırçalamak; dişleri temizlemek yerine, “fırça çürüğü” denilen aşınmalara neden olur. Dişlerin mine tabakası aşındığı için, alttaki sarı tabaka ortaya çıkar ve dişler daha sarı gözükür. Ayrıca sert fırçalamak, dişlerde hassasiyete ve diş eti çekilmesine neden olur. Bu yüzden, orta sertlikte bir diş fırçasını fazla bastırmadan kullanın.

Ağrıyan dişin üzerine rakı koymak işe yarar mı?

Rakının içerisinde alkol ve anason vardır ve bu maddelerin ağrı kesici özelliği yoktur. Ağrıyan dişin üzerine rakı koymak işe yaramadığı için ağrının artmasına sebep olur.

Diş ağrısını gidermek için güvenilir bir ağrı kesici ilaç kullanmak ve vakit kaybetmeden diş hekimine görünmek en doğrusudur.

Diş taşlarını temizletmek zararlı mıdır?

Diş taşı, diş ile dişeti arasında birikerek zamanla dişetinin çekilmesine ve beraberinde dişi çevreleyen kemik dokusunun yüksekliğinin azalmasına neden olur. Bunun sonucunda dişeti hastalıkları ve dişlerde sallanmalar meydana gelir. Daha ileri seviyede ise genellikle diş dökülür ve kaybedilir.

Diş taşı temizliği dişin minesine zarar vermez. Ancak, diş taşı oluşumunu önlemek için günde 3 kez, 2 dakika boyunca kaliteli bir diş fırçası ve macunuyla dişlerinizi fırçalamanız gerekir.

Ayrıca, her sağlığına önem veren insan gibi 6 ayda bir diş hekimi ziyareti yapılmalı, gerek görülüyorsa diş taşı temizliği olmalıdır.

Diş ipi kullanımı diş etinin çekilmesine neden olur mu?

Diş ipi kullaımı ağız hijyenin sağlanmasında vazgeçilmez unsurlardan biridir. Diş eti çekilmesine neden olmaz. Özellikle dişler arasındaki bağlantıları iyi olmayan kişilerde, dişler arasında artıkları temizlemek ve bakteri üremesini önlemek açısından faydalıdır.