Beyaz dişlere sahip olmayı isteriz ve evde diş beyazlatma bilgileri veren haberlere ilgi gösteririz. Peki, bunlar doğru mu yoksa efsane mi? Uzman diş hekimi Onur Öztürk ile görüştük Diş beyazlatmada doğru olmayan 9 efsaneyi öğrendik!

DİŞLERİNİZİ KABARTMA TOZU İLE BEYAZLATABİLİRSİNİZ

Kabartma tozuyla diş beyazlatma için Uzman Diş Hekimi Onur Öztürk diyor ki: Bu kısa bir süre için işe yarayabilir ama uzun dönemde işe yaramaz ve süreklilik kazanması durumunda hem dişlerinizin yüzeyinde hem de ağzınızda yer alan yararlı veya zararlı bakterilerin yaşam alanını bozar.

DİŞLERİNİZİ HİDROJEN PEROKSİT İLE BEYAZLATABİLİRSİNİZ

Hidrojen Peroksit, dokularla etkileşime girdiği takdirde serbest radikal tepkimelerine sebep olur. Bu dokuda yaşlanma sürecinde görülen reaksiyonla aynıdır. Hidrojen peroksit veya karbamid peroksit içeren konsantrasyonların yumuşak dokulara değmeden bir profesyonel gözetimi, tavsiyesi ile uygulamak gerekir.

BEYAZLATICI DİŞ PASTASI VE BEYAZLATICI SAKIZ KULLANABİLİRSİNİZ

Beyazlatıcı diş pastaları ve sakızlar beyazlatıcı kimyasallar içermelerine rağmen gözle görülür bir etki yaratmakta çok zayıftırlar. Beyazlatıcı kimyasallar dişlerde renk değişimine sebep olabilmek için diş yüzeyiyle en az 20 dakika temas halinde kalmalıdır.

Diş

PROFESYONEL DİŞ BEYAZLATMA JELLERİ VE MARKETLERDEN ALINABİLEN BEYAZLATMA JELLERİ AYNIDIR

Her beyazlatma jeli farklı düzeyde Karbamid Peroksit veya Hidrojen Peroksit içerirler. Bu kimyasallar dişte beyazlamaya sebep olan ana ajanlardır. Profesyonel beyazlatma ajanları evde kullanılanlara oranla daha kuvvetlidir.

EN GÜÇLÜ BEYAZLATMA JELİ EN İYİSİDİR

Kuvvetli beyazlatma ajanları işlemi hızlandırabilirler. Ancak beyazlığın uzun süre kalıcılığı açısından başarılı olamayabilirler, tekrar gerektirebilir. Ayrıca aşırı hızlı uygulama dişlerde ağrıya ve hassasiyete sebep olabilirler. Yüksek konsantrasyonulu jelleri düşük konsantrasyonda beyazlatma jeliyle desteklendiğinde daha güvenli olur ve dişler daha uzun süre beyaz kalır.

BİR KERE BEYAZLATILAN DİŞ DAİMA BEYAZ KALACAKTIR

Uzman diş hekimi Onur Öztürk, diş beyazlığını korumanın önemimi vurguluyor. Renk değişimi kalıcı değildir. Ancak insanların yaşı ilerledikçe dişlerin rengi sarılaşır ve yediklerimizle, içtiklerimiz renkleşmeye yeniden yol açabilirler. Diş beyazlatma işleminin belirli zaman aralıklarında tekrarlanması gerekir.

Diş

ÇİLEK VE LİMON DİŞ BEYAZLATMADA KULLANILABİLİR

İçerdiği asitten dolayı bu tip yiyecekler beyazlatma etkisi gösterebilir ama diş minesinin asit ile etkileşimi sonrası uzun dönemde zarar görme olasılığı vardır.

LAZERLER DİŞ BEYAZLATMA İŞLEMİNİ HIZLANDIRIR

Hekim tarafından kullanılan lazerin diş beyazlatma işlemini hızlandırdığına veya beyazlatmayı daha iyi yaptığına dair bir kanıt bulunmamaktadır. Tam tersine dişte, gözlerinizde, dudaklarınızda ve hasar da gelişebilir.

PORSELEN KURONLAR VE LAMİNA VENERLER BEYAZLATILABİLİR

Beyazlatmada kullandığımız jeller ancak doğal dişler üzerinde kullanılabilir, porselen yüzeylerde etki göstermezler. Bu sebepten kuronlarınızı diğer dişlerinizle aynı beyazlığa getirmek için onları değiştirmeniz gerekir.

{loadposition haber}

BEYAZLATMA HER YAŞTA YAPILABİLİR

Çocukların dişlerinde yapılan beyazlatma işlemleri dişin içerisinde bulunan canlı dokuda hasara sebep olabilir. Sadece bazı vakalarda çocukların dişi güvenli olacak şekilde beyazlatılabilir. İlerleyen yaşlarda ise diş minesinin özelliğini kaybetmesinden dolayı diş beyazlatma efektifliğini kaybeder.

Bu okuduğunuz yaygın ve yanlış olan bilgilendirmelerin kurbanı olmayın. Gülüşünüz, insanların sizinle ilgili fark edeceği ilk şeydir. Bu yüzden dişlerinize herhangi bir işlem yaptırmadan önce iyice araştırın ve ilk olarak diş hekiminize danışın. Evde diş beyazlatma yöntemleri hakkında bilgi almak için yazımı ziyaret edebilirsiniz.