Pratik olduğu için hazır yemekleri tüketiyoruz, açık havada yürüyüş yapabileceğimiz zamanı; evde ütü yaparak harcamanın daha tasarruflu olduğunu düşünüyoruz, saç modelimiz ve makyajımızın harika görünmesi için uğraşırken vücudumuzu dinlendirmeye, ruhumuzu arındırmaya gerek duymuyoruz. Peki, ne zaman kendiniz için derin bir nefes alacaksınız? Hemen şimdi!

 

Yetişmesi gereken her işi aklınızdan silin ve arkanıza doğru yaslanıp, size fayda sağlayacak bu yazıyı okumaya devam edin. Çünkü vücudunuzu, toksinlerden nasıl arındıracağınızı, kendinizi nasıl daha dinç hissedeceğinizi anlatıyoruz.

 

Detoks Nedir?

 

Sağlıksız alışkanlıklar, aşırı yoğun hayat biçimi, hava, su, yiyecek yoluyla biriken toksinlerin; vücuttan atılmasını ve vücudun dinlenip temizlenmesini sağlayan yöntemdir.

 

Nasıl Detoks Yapabilirim?

 

Öncelikle kanınızdaki oksijen seviyesini yükseltmek için açık havada yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Doğru solunum yaparak; yeterli miktarda oksijen alımını sağlamalısınız.

 

İçtiğiniz suyun PH derecesine dikkat etmelisiniz. İdeal su PH derecesi; 7.35 ve 7.60 değerleri arasında olmalıdır.

 

Yiyecekleri kızartmak yerine ızgarada ya da buharda pişirmeye özen gösterin.

 

Ilık suyla banyo yaparken tüm vücudu keselemek kan dolaşımı hızlandırır ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Banyo sırasında bitkisel özlü sabun ya da şampuan kullanmaya özen gösterin.

 

Detoks Etkili Bitkiler Nelerdir?

 

Yeşil çay gibi bitkiler; detoks sürecinde en büyük yardımcınız olacaktır.

 

Yeşil Çay
Yeşil çayın içinde kafein bulunur. Yorgunluğu giderir. İdrar söktürücü etkisi vardır ve yağların yakılmasında etkilidir. Günde 2 fincan yeşil çay oldukça faydalıyken daha fazla miktarda içmek sağlık sorunlarına yol açabilir. Ne demişler, azı karar çoğu zarar.

 

 

Isırgan Otu

Potasyum bakımından oldukça zengin olan ısırgan otu ödemin atılmasına da yardımcıdır.

 

 

Biberiye
Sebze ve et yemeklerini tatlandırmak ve süslemek için kullandığımız biberiye aynı zamanda iyi bir ödem gidericidir. Safra salgısını da hızlandırma özelliği olan biberiye yağların sindirimini kolaylaştırır.

 

 

Kekik
Sindirimi hızlandıran kekiği kuru olarak sebze ve et yemeklerinde, taze olarak da salatalarda kullanabiliriz. Çeyrek limonu 1 fincan su ve 1 tatlı kaşığı kuru kekikle kaynatırsak da leziz bir kekik çayı elde ederiz. Çayı balla tatlandırabiliriz.

 

 

Ezgi Yurdagül
Yüksek Topuklar – Editör
Soru ve önerileriniz için e-posta adresim: ezgi@yuksektopuklar.net

[iframe width=”420″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/Q-_iYmdnfEA” frameborder=”0″ allowfullscreen]