Karaciğerimizi temizlediğimiz, vücudumuzda biriken zehir ve toksinleri attığımız detoks programında ikinci güne geldik. Umuyorum ki siz de benim gibi kendinizi daha hafif ve zinde hissediyorsunuzdur.

Detoks programımızda şimdiye kadar geldiğimiz noktayı ve yayınladığımız tüm yazıları, en sonda verdiğimiz linke tıklayarak görebilirsiniz. Ayrıca, detokstaki yemek tariflerini ne kadar yiyeceğinizi planlayıp istediğiniz kadar yapabilirsiniz. Yine, detoks günlüğümüzün sonundaki su içmek, kahveden uzak durmak gibi önerilerimizi dikkatle okuyup yerine getirmelisiniz.

Detoks programında ikinci gün

Uyanınca

Karaciğerimizi temizlemek ve güçlendirmek önemlidir. Bunun için aşağıdaki işlemleri sırasıyla ve önerilen miktarın dışına çıkmadan yapın.

Bir bardak oda sıcaklığın suyun içerisine 4 damla limon suyu ekleyip karıştırın ve için.

Bir fincan karahindiba çayı için.

Karahindiba çayı tarifi için buraya tıklayınız.

Kahvaltıda

1 su bardağı keten tohumu granola.

Keten tohumu granola tarifi için buraya tıklayınız.

Yarım su bardağı kurutulmuş yaban mersini

1 su bardağı Hindistan cevizi sütü

Öğle yemeği

Detoks programının ilk gününde yaptığımız zencefilli havuç çorbasını, ikinci günde de doyana kadar içiyoruz. Bu çorbayı tercih etmemizin sebebi, en az alerjik olması ve şişlikleri indirmek için çok başarılı sonuç vermesidir. 

Çorba Tarifi için buraya tıklayınız.

Bir avuç kadar ayçekirdeği

Birinci günde yaptığımız buharda pişmiş brokoliyi ikinci günde de doyana kadar yiyoruz. Çünkü, diyet lifleri, kalsiyum, A, C, K vitaminleri, selenyum, magnezyum içerikleriyle dünyanın en süper besinlerinden biridir brokoli ve 3 günlük detoks programımızda öğle yemeğinde sağlığınızı kuvvetlendirecek!

Yarım elma

Doyana kadar karışık yeşillik (roka, dereotu, maydanoz, marul, kıvırcık… Evde hangi yeşillik varsa olur)

Ara öğün

Yarım avuç badem ve yarım armut

Eğer bademe alerjiniz varsa ceviz veya fındık yiyebilirsiniz.

Armut yoksa, şeker oranı düşük başka bir meyve olan elmayı tercih edebilirsiniz.

Akşam yemeği

Doyana kadar detoksun birinci gününde de yaptığımız sebzeli kara lahana sote. Çünkü, kara lahana en iyi karaciğer temizleyicilerinden biridir. Tarifi için buraya tıklayınız.

1 su bardağı kabak çekirdeği çünkü içerisindeki faydalı yağlar, vücuttaki kötü yağların yakılmasına yardım eder.

1 su bardağı haşlanmış esmer pirinç. Çünkü içerisinde bağırsakları çalıştırıp temizleyen lifler vardır ve kan şekerini yavaş yavaş yükseltip tok tutar.

Günde 12 bardak su içmelisiniz

Detoks programında başarının ilk adımı günde 12 bardak su içmektedir. Uyandığınız andan itibaren su tüketimine başlayıp akşam 19.30’a kadar toplam suyu bitirmelisiniz.

Yeşil, siyah çay ve kahve tüketmemelisiniz

Yeşil, siyah çay ve kahve içerisinde kafein vardır; karaciğerimizi zorlar. Detoks sırasında bu tür içecekleri kesinlikle tüketmeyeceğiz. Çünkü amacımız vücudumuzu arındırmak, ödemleri atmak ve temizlemek…

Detoksta serbest bitki çayları vardır

Papatya çayı, nane çayı ve zencefil sırasında günde 2 bardak tüketebilir; bu çaylar hem sakinleşmenizi hem de sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Rahat uyumak için akşam yemeğinden sonra papatya çayı içebilirsiniz.

Neyi, ne kadar yiyeceksiniz?

Detoks listesinde miktar belirtmediğimiz sebze yemekleri ve çorbaları doyana kadar içebilirsiniz. Ancak, aç kalmaktan korkup da sakın midenizi tıka basa doldurmayın; yemeğinizi sakince yiyin. Arkadanızdan kovalayan ve yemeği önünüzden alan yok, öyle değil mi? 😉

DETOKSUN TÜM YAZILARI İÇİN BURAYA TIKLAYIN