farmasi
farmasi

Depresyondan kurtulmanın yolları nelerdir?

Günümüzde yaygın problemlerden biri olan depresyon, ruh halini, duyguları ve davranış biçimini etkiler. Peki, depresyon nedir, nasıl geçer? Sizlere depresyonla ilgili merak ettiklerinizi ve depresyondan kurtulma yollarını açıklıyoruz.

Depresyon nedir?

Depresyon, herkesin başına gelebilen çok yaygın bir psikolojik hastalıktır. Günlük hayatın zorlukları karşısında yaşadığımız hüzün, mutsuzluk, çaresizlik gibi duygular bizi kimi zaman bir çıkmaza sokar. Bir süre sonra işte, sosyal hayatta, okulda, aile ilişkilerinde problemler artmaya başlar. Bu durum tedavi edilmediğinde ve üzerine gidilmediğinde tehlikeli bir hal alabilir.

farmasi

Depresyon belirtileri nelerdir?

Duygusal anlamda boşluk hissi, üzüntü, çaresizlik depresyonun belirtilerindendir. Bazı kişiler olaylar karşısında çabuk sinirlenirken, bazıları çaresizlik ve umursamazlık gösterir. Tedirginlik, huzursuzluk ve endişe de belirtiler arasındadır. Depresyona işaret eden davranışlara örnek ise insiyatifsizlik, sabırsızlık, sosyal olarak kendini geri çekme ve pasifliktir. Depresyonda olan kişi, dünyaya, geleceğe hatta kendine bile olumsuz bir gözle bakar. Sürekli kendini suçlar ve değersiz görmeye başlar.

Depresyonun fiziksel belirtileri

Depresyonun fiziksel belirtileri, sürekli yorgun hissetme, uykusuzluk ve iştahsızlık olabilir. Mide bulantısı, baş dönmesi ve ağrı da nadir görülen belirtiler arasındadır. Depresyona giren kişilerin çoğunda, cinsel isteksizlik görülmektedir.

Depresyon belirtilerinin yoğunluğu ve derecesi kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir.

Depresyon nasıl geçer?

Depresyonda olan kişiler, hayattan keyif alamaz hale gelirler. Günlük aktiviteleri bile yapamazlar. İşe gitmek, kişisel bakım, sosyalleşmek, yemek yemek, banyo yapmak, yataktan çıkmak onlara çok zor gelir. Bu durum ne yazık ki kendiliğinden geçmez. Destek ve tedavi şarttır. Aksi takdirde, depresyon ağırlaşabilir ve kişinin hayatını daha da olumsuz etkilenir.

Depresyondan kurtulma yolları nelerdir?

 • Öncelikle, yakınlarınızla ve ailenizle daha fazla vakit geçirmeye çalışın.
 • Duygularınızı içinizde tutmak yerine, ifade edin.
 • Zevk almasanız da günlük faaliyetlerinizi sürdürmeye devam edin.
 • Geçmişte yapılan hatalara takılıp kalmayın.
 • Yaşananlara problem odaklı yaklaşmayın.
 • Olumlu duygu ve düşüncelerinizi daha fazla ifade edin. Olumsuz duygu ve düşünceleri ise içinizde biriktirmek yerine, yerinde ve zamanında ifade etmekten kaçınmayın.
 • İyileşme sürecinde dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Bunu normal karşılamayı öğrenin.
 • Ailenizle daha fazla vakit geçirin. Birlikte eğlenceli aktivitelere katılın.
 • Gün aşırı açık havada yürüyüş yapın. Yürüyüş fiziksel ve ruhsal anlamda tedavi edici etkiye sahip mükemmel bir aktivitedir.
 • Yatakta geçirdiğiniz süreyi azaltmak ve ev içindeki hareketi artırmak için kendinize uğraşlar bulun. Gün ışığının evinize daha fazla girmesini sağlayın. Erken yatıp erken kalkmaya çalışın.
 • Doğru nefes, fiziksel ve ruhsal olarak rahatlamanızı sağlar. Diyaframdan nefes aldığınızdan emin olun.

Depresyondan kurtulma yollarını öğrendiniz.

Kendinizi daha iyi hissetmeniz için 5 öneri

Mutluluk hormonunu artırmanın doğal yolları

Sonbahar depresyonuna karşı çözüm önerileri

Yorum Yapın